Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 785

Naprawić czy kupić nowe? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące naprawy sprzętu AGD i RTV

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Gdy dochodzi do awarii urządzeń AGD lub RTV pojawia się dylemat: czy naprawa sprzętu elektrycznego ma sens? Z artykułu dowiesz się, dlaczego naprawianie jest ekologiczne. Sprawdź, jak usługi serwisowe od TAURONA sprzyjają przedłużeniu czasu użytkowania sprzętów w Twoim domu.


 

Naprawa sprzętu elektrycznego – czy warto? 

Każdego roku na wysypiska na całym świecie trafia ponad 50 mln ton ZSEE (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny), czyli elektrośmieci. Ta liczba stale rośnie. Jeżeli chcesz przekonać się, jak szybko, sprawdź aktualny stan licznika

Tylko 20% elektrośmieci jest poddawana recyklingowi1. Większość po zmieszaniu z innymi frakcjami śmieci trafia na ogólne wysypiska. Oznacza to, że do gleby i wody przenika mnóstwo toksycznych substancji, znajdujących się w zużytym sprzęcie. Wystarczy wymienić rtęć, ołów, chrom, nikiel, kadm, freon, azbest czy tzw. PCBs – polichlorowane bifenyle, dioksyny działające niszcząco na środowisko naturalne. Zapobieganie takiemu zjawisku to najlepszy powód, aby starać się wszelkimi sposobami przedłużyć życie domowych urządzeń. Naprawa sprzętu elektrycznego ma również inny wymiar. 

Unikając zakupu nowych urządzeń, zmniejszasz popyt, a tym samym produkcję, co w efekcie pozwala zredukować emisję gazów cieplarnianych i toksycznych substancji. W ten sposób przyczyniasz się również do zahamowania wydobycia surowców oraz dewastacji środowiska naturalnego. 

Naprawa sprzętu AGD i RTV to przejaw odpowiedzialności za środowisko naturalne, działanie na rzecz ochrony zdrowia i życia – własnego, swoich bliskich i wszystkich ludzi.

 

LEPIEJ skorzystać z wiedzy ekspertów! Więcej danych na temat elektrośmieci oraz porad dotyczących np. ich prawidłowej utylizacji, znajdziesz darmowym e-booku.

POBIERZ ZA DARMO

Czy naprawa sprzętu RTV i AGD się opłaca? 

Skoro naprawa sprzętu jest tak ważna, to dlaczego tak mało naprawiamy? Okazuje się, że kupujemy coraz więcej nowych urządzeń, bo ich cykl życia jest coraz krótszy. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad mocno skrócił się czas bezawaryjnej pracy wielu popularnych maszyn i urządzeń. Organizacje ekologiczne biją na alarm, że jest to wynik świadomego działania producentów. Jednocześnie naprawa sprzętu elektrycznego stała się sporym wyzwaniem: trudnym i w wielu przypadkach nieopłacalnym.  

Problemem zajęła się Unia Europejska. Prawdopodobnie jeszcze w 2022 r. powstanie ostateczna wersja tzw. prawa do naprawy2. Producenci zostaną zobowiązani do takiego konstruowania sprzętu, aby był on łatwiejszy w naprawie i umożliwiał wymianę poszczególnych części, a nie całych modułów. Wydłużą się też okresy gwarancji. Ponadto nowe przepisy mają zwiększyć atrakcyjność napraw dla konsumentów.  

Prąd w pakiecie z naprawą sprzętu? To się opłaca! 

Gdy dochodzi do awarii urządzenia, zaczynasz od szukania kontaktu do serwisu. Niezależnie od tego, czy dostarczysz sprzęt osobiście, czy zamówisz wizytę fachowca, ponosisz koszty ekspertyzy. Jej wynik jest często niemiłym zaskoczeniem. Zdarza się, że koszt przywrócenia sprawności pralce czy lodówce sięga połowy ceny nowego sprzętu. W skrajnych sytuacjach wydatek jest jeszcze większy.  

Kiedy wydajesz pieniądze na diagnozę stanu urządzenia, wahasz się, czy warto zapłacić znacznie więcej za naprawę sprzętu. Przecież nie masz gwarancji, że za chwilę nie dojdzie do następnej awarii. Z drugiej strony jednak chcesz zaoszczędzić pieniądze i zachować się odpowiedzialnie wobec środowiska. Twoje obawy są w pełni zrozumiałe! 

Wyjściem z sytuacji jest pakiet Prąd z serwisantem 24H od TAURONA. Jeśli z niego korzystasz, nie musisz martwić się kosztami serwisu: naprawa sprzętu AGD, RTV, PC czy instalacji elektrycznej do 500 zł jest bezpłatna. Jeżeli koszty są wyższe, dopłacasz tylko różnicę. W trakcie trwania umowy możesz skorzystać z dopłaty aż 6 razy, czyli łącznie możesz zaoszczędzić do 3 tys. zł! 

Jak możesz zgłosić potrzebę naprawy? Zgłoszenia awarii przyjmowane są 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, także w święta. Fachowcy, których specjalnością jest naprawa sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zajmą się Twoim problemem w każdy dzień roboczy. Czas oczekiwania na wizytę to maksymalnie 24 godziny. Każdego specjalistę zamówisz pod jednym numerem telefonu. Gdy dojdzie do awarii, zgłoś ją niezwłocznie, a my zajmiemy się całą resztą! 

Dlaczego warto skorzystać z pakietu Prąd z Serwisantem 24H? 

Jeśli jesteś użytkownikiem pakietu Prąd z Serwisantem 24H, masz zapewnione:  

  • prąd od TAURONA – tańszy o minimum 5% od cen z taryfy sprzedawcy; 
  • usługa Serwisant 24H – oszczędzisz do 3 tys. zł na naprawach instalacji elektrycznej oraz sprzętu RTV, AGD, IT/PC; 
  • bonusy – 100 zł za skorzystanie z pakietu, 15 zł za aktywację e-faktury
  • oszczędności – oszczędzasz nie tylko pieniądze, lecz także cenny czas, 
  • wartości bezcenne – zero stresu, komfort, poczucie bezpieczeństwa, satysfakcję z faktu, że postępujesz etycznie i proekologicznie. 

Jeżeli zainteresował Cię pakiet Prąd z Serwisantem 24H, przeczytaj artykuł Prąd z usługą fachowca – wszystko, co powinieneś wiedzieć. Przekonaj się, że awaria sprzętu lub instalacji elektrycznej nie musi wiązać się ze stresem i dużymi wydatkami. Naprawa sprzętu RTV, AGD i PC w ramach pakietu od TAURONA jest szybka i przyjemna! 

Źródła:

1 https://www3.weforum.org/docs/WEF_A_New_Circular_Vision_for_Electronics.pdf 

2 https://www.europarl.europa.eu/news/pl/press-room/20220401IPR26537/right-to-repair-meps-want-more-durable-and-more-easily-repairable-products