Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 936

Nawozy domowej roboty – skuteczne i naturalne środki ochrony i pielęgnacji roślin 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Aby zachować zdrowy wygląd przez cały rok, rośliny doniczkowe wymagają stałej opieki. Skuteczną metodą pielęgnacji roślin jest stosowanie naturalnych nawozów oraz środków ochrony, które możesz przygotować w domu. Dzięki nim można skutecznie zadbać o rośliny, a jednocześnie uniknąć stosowania nadmiaru chemikaliów, które nie są obojętne dla nas i dla środowiska. Chcesz wiedzieć, jak zrobić domowy nawóz do kwiatów? Jak odstraszyć szkodniki? Jak sprawić, by rośliny bujnie rosły i kwitły? Czytaj dalej!


 

Naturalne nawozy do kwiatów domowych 

Nawożenie roślin to kluczowy element dla ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Nawozy w postaci preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych, jak i nawozy domowej roboty dostarczają im niezbędnych składników odżywczych i wspierają rozwój. Idealny naturalny nawóz, który możesz samodzielnie przygotować w domu, to kompost, czyli nawóz z resztek organicznych takich jak obierki warzyw, fusy z kawy, liście czy ścięta trawa. Przygotowanie kompostu jest proste – wystarczy utworzyć specjalny pojemnik, w którym warstwami układasz organiczne odpadki. Od czasu do czasu warto kompost przemieszać, aby równomiernie rozłożyć materiał. 

Przeczytaj również: Kompostownik przydomowy – jak zbudować i prowadzić? 

Domowy nawóz do roślin można przygotować z naparu z ziół takich jak pokrzywa, skrzyp lub z herbaty liściastej. Po zaparzeniu i wystudzeniu użyj naparu do podlewania, a same fusy jako dodatek do kompostu, który dostarczy cennych mikroelementów. Na podobnej zasadzie, jako naturalne nawozy domowe, możesz wykorzystywać wodę, w której ugotowano warzywa, gdyż zawiera wiele cennych składników odżywczych, a także rozcieńczone piwo, gdyż napój ten zawiera drożdże i cukry. Jeśli stosujesz do podlewania wodę po gotowaniu warzyw, pamiętaj, aby nie zawierała soli, ponieważ jej nadmiar może być szkodliwy dla roślin. 

Nawozy domowej roboty można też przygotować na bazie różnych odpadków kuchennych. Idealnym przykładem są skorupki jaj, które są źródłem wapnia, czyli ważnego składnika dla mocnych pędów i zdrowych korzeni. Można je dodać do ziemi lub przygotować roztwór wodny i podlewać nim rośliny.  

Bogaty w składniki roztwór do podlewania można zrobić ze skórek bananów, choć pokruszone skórki bananów warto także umieścić na powierzchni gleby, a nawet zakopać je w doniczce. Banany są bogate w potas, który wspomaga kwitnienie i ogólny rozwój roślin. Skórkami z bananów możesz również przecierać liście roślin, tak aby nadać im blask i usunąć z nich kurz.  

Roztwór wodny do podlewania roślin przygotujesz z odpadów z ryb i skorupiaków, gdyż te zawierają duże ilości azotu, fosforu i innych składników odżywczych. W pielęgnacji roślin pomocna będzie też woda, w której płuczesz ryż przed gotowaniem lub gotujesz ryż, gdyż zawiera skrobię, która pozytywnie wpływa na rośliny. 

W pielęgnacji roślin przydatny będzie zwykły roztwór wodny z syropem cukru, który może dostarczyć energii mikroorganizmom w glebie, co z kolei poprawi jej strukturę i dostępność składników odżywczych. Świetnie sprawdzi się też popiół z drewna lub węgla, zawierający  potas i inne składniki mineralne, który można umieścić na powierzchni ziemi lub dodać do kompostu. 

Sprawdź także: Ekologiczne nawyki – czy mają sens? 

Warto testować domowe nawozy na niewielkiej części rośliny przed pełnym użyciem, aby upewnić się, że dana roślina dobrze na nie reaguje. Dbaj o umiarkowane i zrównoważone stosowanie nawozów, aby uniknąć nadmiernego obciążenia roślin i gleby. Pamiętaj, że ilość i częstotliwość stosowania tych nawozów zależy od rodzaju rośliny, jej stanu oraz warunków środowiskowych.

Ekologiczne nawozy odstraszające szkodniki 

Zmorą każdego miłośnika kwiatów w domu i ogrodzie są szkodniki, które mogą atakować rośliny. Domowe nawozy do roślin doniczkowych mogą pomóc w ochronie roślin przed niechcianymi gośćmi. Aby odstraszyć szkodniki, takie jak mszyce czy przędziorki, od czasu do czasu spryskaj i podlej roślinę octem rozcieńczonym wodą. Ponadto możesz podlewać kwiaty wodą z dodatkiem pieprzu cayenne. Sprawdzi się też posypanie tą przyprawą ziemi wokół kwiatka.  

Ziemię można też posypać cynamonem, który ma właściwości przeciwgrzybicze i odstrasza niektóre owady, lub pokruszonymi liśćmi laurowymi, które posiadają naturalne olejki eteryczne odstraszające szkodniki. Niechciane owady odstrasza również zapach cebuli i czosnku, dlatego drobno posiekane możesz umieścić wokół roślin lub przygotować roztwór wodny z ich sokiem i spryskiwać nim rośliny. 

Naturalne środki ochrony mogą być skuteczne, ale nie zawsze gwarantują pełną eliminację szkodników, dlatego w razie konieczności warto stosować je w połączeniu z innymi metodami ochrony roślin. 

Dlaczego warto stosować domowe nawozy do kwiatów? 

Stosowanie domowych nawozów do kwiatów domowych jest nieszkodliwe dla środowiska i zdrowia, w przeciwieństwie do gotowych nawozów chemicznych. Ekologiczne nawozy nie zawierają sztucznych substancji, które mogą przedostać się do gleby i wód gruntowych. Ponadto domowe nawozy są naturalne i łagodne, co zmniejsza ryzyko negatywnych skutków dla samych roślin. W dodatku rośliny łatwiej przyswajają składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor, potas i inne mikroelementy, które są istotne dla ich zdrowego wzrostu i rozwoju, z naturalnych źródeł. 

Nie bez znaczenia jest też fakt, że szykując domowe nawozy, wykorzystujesz odpadki, co jest działaniem jednocześnie ekologicznym i ekonomicznym. Ich przygotowanie nie jest kłopotliwe, bo potrzebne składniki masz zawsze pod ręką. Przestrzegaj zasad pielęgnacji, obserwuj reakcje roślin na naturalne nawozy i ciesz się bujną roślinnością i obfitym kwitnieniem, nie wydając na produkty pielęgnacyjne ani grosza!

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Skorupki jajek ze względu na zawartość wapnia mogą być korzystne dla roślin, które do prawidłowego wzrostu i rozwoju wymagają tego składnika. Wśród nich są pelargonie, fiołki i róże, które potrzebują wapnia do utrzymania mocnych pędów i intensywnego kwitnienia. Na nawozie bazującym na skorupkach jaj skorzystają też inne rośliny, takie jak pomidory, papryka czy dynia.

Do przygotowania nawozu do pomidorów wystarczą drożdże piekarskie i woda. Jedną rozdrobnioną kostkę drożdży należy zalać około 10 litrami ciepłej wody, przemieszać i odstawić na godzinę. Po tym czasie naturalny roztwór do podlewania pomidorów będzie gotowy. Inną opcją są roztwory wodne na bazie skórek z banana, liści pokrzywy, łupin czosnku lub cebuli albo skorupek jaj.