Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


14 831

Nowe etykiety energetyczne – co się zmieniło?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Czy wiesz, że 1 marca bieżącego roku pojawiły się na urządzeniach nowe etykiety energetyczne? Dzięki nim otrzymasz prostsze i bardziej zrozumiałe informacje, które ułatwią Ci rozpoznanie najbardziej energooszczędnych produktów. Jak zmieniły się klasy efektywności energetycznej i co znajdziesz na nowej etykiecie? Zanim wybierzesz się na zakupy po nowy sprzęt AGD/RTV, przeczytaj ten artykuł.


 

Oznaczenia energetyczne – ważne zmiany

Według badań Komisji Europejskiej 79% konsumentów korzysta z etykiety energetycznej przy zakupie urządzeń elektrycznych[1]. Jednak dotychczasowe oznaczenia i klasy od A+++ do D okazały się mało intuicyjne. Dlaczego? Do 2-3 najwyższych klas trafiła większość produktów i kupujący mieli problem w odróżnieniu najbardziej energooszczędnych urządzeń. Aby ułatwić proces zakupowy, wprowadzono zmiany, a wraz z nimi – bardziej przejrzyste etykiety energetyczne.

Nowe etykiety obowiązują od 1 marca 2021 r. dla produktów, takich jak: lodówki, zamrażarki, urządzenia chłodnicze, pralki, pralko-suszarki, zmywarki do naczyń oraz telewizory i monitory. Z kolei od 1 września bieżącego roku obejmą również oświetlenie.

Poznaj najważniejsze zmiany:

  • nowe etykiety na urządzeniach elektrycznych nie mają oznaczeń w formie plusów (np. A+++),
  • wróciła zasada siedmiopunktowej skali od A do G dla wszystkich grup produktów,
  • za pomocą specjalnego QR kodu pobierzesz kartę produktu ze szczegółową specyfikacją z EPREL*,
  • na etykiecie znajdziesz informację o skali emitowanego hałasu (od A do D),
  • w przypadku pralek i zmywarek – przeczytasz, ile wody przypada na jeden cykl prania.

*Baza EPREL (European Product Registry for Energy Labelling – Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych) – to miejsce, w którym producenci są zobowiązani rejestrować swoje produkty z etykietami energetycznymi.

Jak czytać etykiety energetyczne?

Dzięki prostym i klarownym oznaczeniom na etykietach łatwiej wybierzesz energooszczędny i przyjazny środowisku sprzęt oraz zaczniesz generować oszczędności.

Zainteresował Cię temat oszczędzania? Koniecznie przeczytaj ten artykuł: Jak oszczędzić wodę – 12 sposobów

Poznaj elementy nowej etykiety energetycznej (na przykładzie pralki):

Co to są klasy energetyczne?

Jak już wiesz, wraz ze zmianą etykiet energetycznych zmieniły się klasy energetyczne. Co oznaczają i jak je dzielimy?

Komisja Europejska postanowiła wprowadzić skalę efektywności energetycznej (czyli klasę energetyczną) od A do G dla wszystkich grup produktów. Zmiana ta odbywa się stopniowo (obecnie obejmuje 5 grup, kolejne będą wprowadzane z czasem). Sama klasa energetyczna to informacja, z której dowiesz się, ile dane urządzenie zużywa energii elektrycznej i jaka jest jego pojemność użytkowa (wsad). W przypadku pralek i zmywarek widnieje jeszcze informacja o poborze wody. W poprzedniej klasyfikacji zużycie energii przez pralki obliczało się na bazie rocznego zużycia. Obliczenia dla nowych etykiet opierają się na 100 cyklach prania.

Czy wiesz, że…

Sprzęt, który ma obecnie najwyższą klasę energetyczną, czyli oznaczony jako A+++, na nowej etykiecie energetycznej będzie miał literę C. Litery A i B są zarezerwowane dla produktów z wyższym stopniem wydajności energetycznej, które pojawią się w przyszłości.

Więcej informacji o klasach energetycznych przeczytasz tutaj: Klasy energetyczne sprzętów AGD

Dzięki nowym etykietom zdecydowanie łatwiej dokonasz wyboru odpowiedniego sprzętu. Są przejrzyste, zawierają kluczowe informacje, a w razie potrzeby odsyłają do szczegółowych danych przez QR kod. Przeskalowane klasy energetyczne to ukłon w stronę konsumenta. Firmy będą dążyły do produkcji możliwie najbardziej energooszczędnych produktów, by wypełnić lukę i zdobyć oznaczenia w klasach A i B. Dla Ciebie to znaczne oszczędności, a dla środowiska – mniejsza emisja gazów cieplarnianych.

Udanych zakupów!


[1] Źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/nowe-etykiety-energetyczne (dostęp: 29.06.2021 r.)