Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 527

Nowy standard telewizji naziemnej – jak sprawdzić, czy Twój telewizor go obsługuje?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Od czerwca 2022 roku w całej Polsce będzie obowiązywał nowy standard telewizji naziemnej – DVB-T2. Dla wielu brzmi to dosyć tajemniczo – czym właściwie jest DVB-T2? Dlaczego zmiana w tym zakresie jest potrzebna i czy każdy telewizor dobrze poradzi sobie z nową częstotliwością? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule.


 

DVB-T2 – czym jest?

Od 27 czerwca 2022 roku w Polsce nastąpi zmiana standardu telewizji naziemnej. Do tej pory standardem funkcjonującym w naszym kraju był standard DVB-T. Wyparł on klasyczny sygnał analogowy w 2013 roku. Wtedy zmiana była konieczna, gdyż sygnał analogowy nie był wystarczający do odbierania obrazu w nowoczesnej rozdzielczości.

Podobnie jest obecnie – wraz z rozwojem technologii pojawiły się telewizory, które są w stanie wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K lub nawet 8K. Niestety, standard DVB-T nie jest przystosowany do ich odbierania. Oferuje on jedynie rozdzielczość HD oraz Full HD, które tracą popularność. W sytuacji, kiedy obraz o wyższej jakości staje się powoli standardem, konieczne jest dostosowanie całej infrastruktury technologicznej do jego odbioru.

Dzięki standardowi DVB-T2 będzie można odbierać wyższe rozdzielczości, przy niemal dwa razy szybszej prędkości przesyłu. Dla zobrazowania warto posłużyć się przykładem: dla pasma o szerokości 8 MHz DVB-T2 jest w stanie przesłać obraz z szybkością 40 MB/s, w poprzedniej generacji standardu obrazu było to niespełna 25 MB/s.

Ponadto DVB-T2 nie tylko udostępnia użytkownikom obraz w wysokiej rozdzielczości, ale pozwala również na przesłanie większej liczby kanałów.

DVB-T2 – jak przygotować się na zmiany?

Większość używanych dzisiaj telewizorów nie powinna mieć problemów z odbieraniem treści w nowym standardzie. Jeśli Twój telewizor obsługuje połączenie z internetem i posiada funkcję SmartTV, najprawdopodobniej nie musisz nic konfigurować czy też zmieniać jego ustawień.

Czy mój telewizor jest gotowy na DVB-T2?

Tak jak już wspominaliśmy, większość nowoczesnych telewizorów obsługuje standard DVB-T2. Jednak mogą zdarzyć się wyjątki. Mianowicie mowa tutaj o kodekach, czyli o programach, których zadaniem jest zmiana sygnału na obraz. W Polsce sygnał DVB-T2 będzie obsługiwany przed kodek HEVC, więc jeśli chcesz go odbierać, musisz upewnić się, że Twój telewizor będzie kompatybilny z tym kodekiem.

Jak można to sprawdzić. Oto 3 sposoby:

  1.  Poszukaj informacji na ten temat w specyfikacji technicznej dołączonej do instrukcji telewizora.
  2. Włącz kanał nr 28. naziemnej telewizji. Jeśli Twój telewizor jest gotowy na standard DVB-T2, na ekranie wyświetli się specjalna plansza i usłyszysz głos lektora, który potwierdzi kompatybilność urządzenia. W przypadku sprzętu nieodpowiedniego do odbierania sygnału DVB-T2, ekran telewizora nie będzie w stanie wyświetlić tej planszy i pozostanie czarny, jednak głos lektora nadal będzie słyszalny.
  3. Skorzystaj z serwisu telewizjanaziemna.pl. Na stronie tej możemy sprawdzić, czy model telewizora, który posiadasz, spełnia wymagania do obsługi standardu DVB-T2.

Co w sytuacji, kiedy telewizor nie jest odpowiedni do odbierania sygnału w częstotliwości DVB-T2?

Jeśli Twój telewizor nie pozwala na odbiór sygnału DVB-T2, wymiana odbiornika na nowy nie jest jedyną opcją. Dlaczego? Wiele zależy od tego, w jaki sposób oglądasz telewizję. Jeśli korzystasz z telewizji kablowej, cały problem w ogóle Cię nie dotyczy. Telewizja kablowa do swojego działania wykorzystuje technologię DVB-C zamiast DVB-T. Oznacza to, że dla użytkownika kablówki nic się nie zmieni w związku z wprowadzonym nowym standardem przesyłu sygnału. Podobnie wygląda to w przypadku użytkowników telewizji antenowej.

Co, jednak jeśli oglądasz telewizję naziemną i Twój telewizor nie jest w stanie obsłużyć DVB-T2? W dalszym ciągu nie musisz zmieniać telewizora. Wystarczy, że dokupisz osobny tuner lub dekoder, który umożliwi Ci odbiór danych w nowym standardzie. Zakup tego typu urządzenia nie będzie wiązał się z dużym wydatkiem – to wydatek rzędu 50-100 złotych.

DVB-T2 – od kiedy będzie obowiązywał nowy sygnał?

Sposób transmisji danych telewizji naziemnej zmieni się od czerwca, jednak nie odbędzie się to w jednym momencie. Ze względu na konieczność dostosowania całej infrastruktury technologicznej do nowej transmisji sygnału, DVB-T2 wejdzie w życie w różnych terminach, w zależności od województwa. Sygnał DVB-T2 będą mogli odbierać:

  • od 28 marca mieszkańcy województwa opolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego,
  • od 25 kwietnia mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego,
  • od 23 maja mieszkańcy województwa łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego,
  • od 27 czerwca mieszkańcy województwa mazowieckiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Zobacz również…

 

Zastanawiasz się na wymianą telewizora na nowy, bo ten, który posiadasz, bez przerwy się psuje? Sprawdź, czy faktycznie warto kupić nowy sprzęt!

Dowiedz się więcej