Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


11 045

Obowiązkowa wymiana pieców – gdzie szukać dofinansowania?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Obowiązek modernizacji instalacji grzewczej obejmuje właścicieli wysokoemisyjnych pieców CO opalanych paliwem stałym. Ostateczny termin przeprowadzenia modernizacji jest określony w lokalnych uchwałach antysmogowych. Wymiana pieca centralnego ogrzewania nie jest prosta ani tania. Piszemy o tym, gdzie można szukać dofinansowania.


 

Na wstępie warto zaznaczyć, że obowiązkowa wymiana ogrzewania starego typu na bardziej ekologiczne instalacje jest nieuchronna. Uchylanie się od obowiązku wiąże się z karami. Nie ma też możliwości zatuszowania faktu, że użytkujesz kocioł CO, który nie spełnia obowiązujących wymogów jakości spalania.

Zarejestruj swój kocioł CO w CEEB-ie

Zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz właściciele domów mają obowiązek zgłoszenia źródła ciepła i spalania paliw o mocy do 1 MW do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)1. W przypadku źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. ostatecznym terminem zgłoszenia jest 30 czerwca 2022 r. Nowe pompy ciepła, kotły czy inne urządzenia zainstalowane po 1 lipca 2021 r. należy zgłosić w terminie do 14 dni od ich uruchomienia.

CEEB jest bazą danych, w której zostaną zaewidencjonowane wszystkie eksploatowane urządzenia grzewcze. Za brak zgłoszenia do CEEB grożą wysokie grzywny. Gdy baza stanie się kompletna, będzie można skutecznie monitorować wiek i klasę eksploatowanych w całej Polsce pieców.

CEEB dotyczy wszystkich zainstalowanych urządzeń grzewczych. Jednak bywa nazywany „rejestrem kopciuchów”, ponieważ pozwala szybko wychwycić wszystkie piece starszej generacji, które kwalifikują się do niezwłocznej wymiany.

Kogo dotyczy obowiązek wymiany pieca centralnego ogrzewania?

Wymiana pieca centralnego ogrzewania dotyczy w praktyce każdego, kto jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości ogrzewanej przy użyciu pieca na paliwo stałe, niespełniającego norm. Konkretne terminy i wytyczne są określone w tzw. uchwałach antysmogowych, które zostały opracowane oraz przyjęte przez lokalne samorządy.

W zapisach lokalnego prawa antysmogowego zazwyczaj zakazana jest eksploatacja pieców na paliwo stałe starszych niż 10 lat. Każde województwo ma inne terminy obowiązkowej wymiany pieców, np. mieszkańcy województwa śląskiego mieli wymienić piece już do końca 2021 r. Jeżeli ktoś tego nie zrobił, to użytkuje „kopciucha” niezgodnie z prawem. W związku z tym jest zagrożony grzywną od 500 do 5000 zł.

W uchwałach antysmogowych dla poszczególnych województw można znaleźć ostateczne terminy wymiany niespełniających norm urządzeń grzewczych. W różnych częściach Polski ostateczne terminy wymiany są bardzo odmienne – w jednych już upłynęły, a w innych użytkownicy mają czas np. do 2023 r. czy nawet do 2028 r. Szczegółowe zapisy dotyczą też nieprzekraczalnych terminów eksploatacji kotłów klasy 3. i 4. Ponadto w wielu miejscach wyznaczają ostateczne terminy wycofania się ze spalania węgla, drewna czy torfu.

Czym zastąpić stary piec CO?

Nakaz wymiany „kopciuchów” na piece nowej generacji wynika przede wszystkim z potrzeby ochrony kluczowego dla życia zasobu naturalnego, czyli powietrza. Najbardziej ekologiczną alternatywą dla starego pieca na paliwo stałe są pompy ciepła. To zeroemisyjne, czyste i tanie w eksploatacji źródło ciepła.

Decydując się na pompę ciepła, wybierasz postawę proekologiczną i gwarancję niskich kosztów eksploatacji. Dodatkowo pompa daje niezależność od zewnętrznych źródeł ciepła. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną może Ci zapewnić autonomiczne ogrzewanie, na którego koszt nie będą miały wpływu wahania cen czy przerwy w dostawach paliw kopalnych.

Wysokie standardy ekologiczne spełnia też gazowa instalacja CO. Zapewnia dużą wydajność, która pozwoli Ci utrzymać komfort cieplny w pomieszczeniu o dowolnej wielkości i zróżnicowanym stanie termoizolacji. Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne opalane gazem ziemnym wyróżniają się efektywnością i są praktycznie bezobsługowe. Dzięki nim masz wysoki komfort eksploatacji: nie musisz uzupełniać paliwa, troszczyć się o jego zakup i składowanie.

Warto też zainteresować się ogrzewaniem akumulacyjnym. Będzie ono szczególnie przydatne w tych pomieszczeniach, w których należy w bardzo krótkim czasie zapewnić komfort cieplny. Aby uruchomić piec akumulacyjny, wystarczy dostęp do zasilania prądem elektrycznym. Kotły akumulacyjne dobrze współpracują z różnymi typami instalacji CO. Z kolei grzejniki akumulacyjne są kompaktowymi, łatwymi w instalacji urządzeniami, które błyskawicznie ogrzeją pomieszczenie do żądanej temperatury.

Obydwa typy urządzeń kondensacyjnych umożliwiają bardzo wygodne i precyzyjne sterowanie. Bez trudu ustawisz takie parametry pracy, aby urządzenie pobierało energię przede wszystkim w taniej taryfie nocnej.

Więcej na temat nowoczesnych metod ogrzewania znajdziesz w artykule: Ogrzewanie domu – przegląd technologii.

Dofinansowania na wymianę ogrzewania – jakie są możliwości?

Możesz otrzymać dofinansowanie do wymiany pieca i centralnego ogrzewania z kilku różnych źródeł. Zazwyczaj nie obowiązuje zasada wyłączności – możesz otrzymać pieniądze z kilku programów jednocześnie. Pod jednym warunkiem: łączna suma dotacji nie może przekroczyć 100% wartości inwestycji. Wyjątkiem od reguły bywają lokalne programy antysmogowe. Należy jednak starannie przeanalizować zapisy mówiące o warunkach łączenia różnych źródeł finansowania.

 
piec

Jeżeli jesteś osobą fizyczną i właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, to możesz także zostać beneficjentem programu Ogrzej się z TAURONEM. Wystarczy, że kupisz i zainstalujesz pompę ciepła lub gazowy kocioł kondensacyjny. Maksymalna kwota bezzwrotnego dofinansowania w programie „Ogrzej się z TAURONEM” to 4200 zł.

Dowiedz się więcej

Najwyższe dopłaty przysługują nabywcom pomp ciepła, a wysokość dofinansowania zależy od roku budowy domu. Dodatkowym atutem oferty TAURONA jest możliwość korzystania z ulg i kredytowania zakupu na preferencyjnych warunkach. Każde urządzenie grzewcze znajdujące się w ofercie możesz kupić na kredyt z RRSO 0% lub wybrać niskie raty rozłożone nawet na 10 lat (RRSO 5,64%)[2]. Klienci TAURONA otrzymują też zwrot za prąd do 500 zł.

Do właścicieli domów jednorodzinnych skierowany jest też ogólnopolski program „Czyste Powietrze”. Można w nim uzyskać kilkadziesiąt tysięcy złotych na wymianę starego pieca na ekologiczne źródło ciepła. Wysokość przyznawanej dotacji jest ściśle powiązana z zamożnością beneficjenta (z wysokością miesięcznego dochodu na członka gospodarstwa domowego). Beneficjenci programu mają też możliwość ubiegać się o kredyty (na preferencyjnych zasadach), przeznaczone na wymianę starego kotła lub termomodernizację domu.

Znaczące kwoty na modernizację instalacji CO oferują również lokalne programy antysmogowe. Wysokość dotacji jest określana w stosownych uchwałach organów samorządowych. Warunki oraz wysokość dofinansowania są różne w różnych województwach i gminach. Dlatego najlepiej zasięgnąć informacji we właściwym dla lokalizacji domu organie administracji samorządowej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak można dostać dofinansowanie do wymiany pieca?

[1] https://ceeb.gov.pl/


[2] Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 0,00%, całkowita kwota kredytu ratalnego (bez kredytowanych kosztów) 20 000,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 20 000,00 zł, oprocentowanie stałe 0,00 %, całkowity koszt kredytu ratalnego 0,00% (w tym: prowizja 0,00% odsetki 0,00%), 20 miesięcznych rat równych w wysokości 1 000,00 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 1/02/2022 na reprezentatywnym przykładzie.
TAURON Sprzedaż Sp. z o.o. jako pośrednik kredytowy współpracuje z Alior Bank SA z siedzibą w Warszawie. Zakres umocowania: zawieranie w imieniu Alior Bank SA z osobami fizycznymi umów o kredyt ratalny oferowany przez Alior Bank SA oraz dokonywanie czynności faktycznych związanych z zawarciem tych umów. Informacja handlowa według stanu na 1/02/2022 r.