Jakie korzyści daje odzyskiwanie deszczówki z rynny?
Woda opadowa jest podarunkiem od natury, który szkoda zmarnować. Odzyskiwanie deszczówki z rynny daje wiele korzyści:
- oszczędność wody pitnej – do spłukiwania toalet czy podlewania trawników nie musisz zużywać wody pitnej, której dostarczanie jest coraz droższe, a zasoby ograniczone;
- niższe rachunki – gdy oszczędzasz wodę z wodociągu, płacisz znacznie mniejsze rachunki, szczególnie w sezonie letnim, gdy konieczne jest podlewanie upraw;
- większa niezależność od zewnętrznych dostaw – gdy zbierasz deszczówkę, zyskujesz częściową niezależność od zewnętrznych dostaw wody: awaria sieci czy odgórnie wprowadzone oszczędności nie zmuszą Cię do rezygnacji np. z podlewania trawnika;
- dostęp do miękkiej wody – deszczówka jest wodą miękką (o niskim poziomie mineralizacji), która zapewnia lepsze warunki wzrostu roślinom, jest też polecana do prania, a ponadto nie osadza kamienia w instalacjach i urządzeniach (pompach, podgrzewaczach);
- satysfakcja – wykorzystując deszczówkę, przyjmujesz postawę odpowiedzialności za środowisko naturalne, zyskujesz poczucie sprawczości i mnóstwo satysfakcji.
Jak policzyć, ile wody spływa z dachu?
Jak wybrać optymalną pojemność zbiornika na deszczówkę? Aby to zrobić, oblicz ilość deszczówki, którą możesz pozyskać. Najpierw ustal powierzchnię rzutu pionowego dachu (efektywna powierzchnia zbierania wody). Jeżeli okap jest niewielki, to do obliczeń można użyć powierzchni zajmowanej przez budynek.
Przykład. Zbierasz deszczówkę z powierzchni 100 m2. Średni opad roczny wynosi 500-600 mm/m2. Oznacza to, że w ciągu roku możesz teoretycznie zebrać maksymalnie 0,6 m3 (600 litrów) wody z m2, czyli ogółem 60 m3 (60000 litrów) wody.
Jak wykorzystać dane z przykładu przy wyborze pojemności zbiornika na deszczówkę? Po pierwsze nie musi być ona równa ogólnej sumie opadów. Wynika to stąd, że nie całą wodę z dachu udaje się przekierować do zbiorników. Należy uwzględnić straty związane z odparowywaniem deszczówki i zbyt małą wydajność instalacji w czasie gwałtownych opadów. Wyliczoną objętość (liczbę litrów) należy też pomniejszyć o bieżące zużycie, np. o ilość wody niezbędną do codziennego podlewania ogródka.
Czym jest system odzyskiwania wody deszczowej?
Najprostszy system odzyskiwania wody deszczowej to przyłącze do rynny i zbiornik z tworzywa sztucznego. Już tak prosta instalacja zapewni znaczne zmniejszenie zużycia wody wodociągowej osobom, które pielęgnują trawniki, uprawiają kwiaty czy warzywa. Warto zaznaczyć, że obecnie oferowane pojemniki do zbierania deszczówki są nie tylko trwałe, lecz również estetyczne – nie psują wyglądu nieruchomości.
Jeżeli chcesz wykorzystywać wodę opadową do celów sanitarnych i higienicznych, rozważ budowę bardziej zaawansowanego technologicznie systemu. W jego skład wchodzą filtry (na wejściu i na wyjściu ze zbiornika), pompa (podaje wodę do instalacji w budynku i do systemu nawadniającego uprawy) oraz układ sterujący (automatyzuje procesy zarządzania dystrybucją wody). Taki układ zapewnia komfort i bezpieczeństwo korzystania z deszczówki.
Naziemny czy podziemny zbiornik wody deszczowej?
Do zbierania deszczówki możesz wykorzystać zbiorniki naziemne i podziemne. Te pierwsze są zazwyczaj mniejsze i wykorzystywane do zaspokajania bieżących potrzeb, np. związanych z podlewaniem upraw w okresie letnim. Do magazynowania wody przez cały rok warto zastosować w zbiorniki na deszczówkę umieszczone pod ziemią. Taka lokalizacja zapobiega zarówno nadmiernemu ogrzewaniu wody czy rozkładowi zawartych w niej substancji organicznych, jak i zamarzaniu w okresie zimowym. Poza tym nie zabiera cennego miejsca na działce.
Ekologiczne zasilanie systemu odzyskiwania deszczówki
Automatyczny system zbierania wody deszczowej wymaga zasilania energią elektryczną. Możesz ją czerpać z OZE (odnawialne źródła energii) i w ten sposób uniezależnić się od dostaw zewnętrznych. Najpopularniejszym źródłem własnego ekologicznego prądu jest słońce.
Fotowoltaika – czy to się opłaca? Dowiedz się z artykułu, jak samodzielnie oszacować koszty budowy instalacji i czas zwrotu inwestycji.
Alternatywą dla paneli słonecznych są turbiny wiatrowe. W Polsce najlepsze lokalizacje dla tego typu generatorów prądu znajdują się na pasie wzdłuż wybrzeża Bałtyku, a także na Suwalszczyźnie, Podkarpaciu i Dolnym Śląsku. Przydatne wskazówki na temat produkcji energii elektrycznej z powietrza znajdziesz w artykule: Przydomowa elektrownia wiatrowa – czy to się opłaca? Omawiamy szczegółowo kwestie ekonomiczne i formalności związane z budową przydomowego wiatraka.
Odzyskiwanie deszczówki – to się opłaca!
Nie ma wątpliwości, że warto odzyskiwać deszczówkę. Jest to szczególnie ważne ze względu na kurczenie się zasobów wód gruntowych i rosnące ceny usług wodociągowych. Wykorzystując wodę opadową do nawadniania upraw, do celów sanitarnych i higienicznych, przyjmujesz postawę odpowiedzialności za środowisko naturalne. Zbieranie wody z dachów to jeden z ważnych elementów wykorzystania OZE w gospodarstwach domowych i w działalności komercyjnej.