Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


8 282

Ogrzewanie domu – przegląd technologii

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Budujesz dom i nie wiesz, na jaki system ogrzewania postawić? A może Twój stary piec wymaga wymiany i zastanawiasz się, jakim urządzeniem go zastąpić? Możliwości jest naprawdę wiele, istnieje natomiast kilka rozwiązań szczególnie godnych polecenia.


 

Rozwiązań grzewczych jest na rynku tyle, ile potrzeb. W tym artykule znajdziesz informacje o nowoczesnych sposobach ogrzewania, które zostawiają minimalny ślad w środowisku i którym warto przyjrzeć się bliżej. Po lekturze artykułu będziesz wiedzieć, jakie ogrzewanie domu spełni Twoje oczekiwania.

Ogrzewanie gazowe

Godnym polecenia i stosunkowo niedrogim rozwiązaniem w zakresie ogrzewania domu jednorodzinnego jest ogrzewanie gazowe. To metoda, która opłaca się zwłaszcza w dobrze ocieplonych domach. Montaż instalacji wraz z grzejnikami i kotłownią dla domu o powierzchni 160 m2 to koszt około 30 tys. zł. Trzeba się tu jednak liczyć z dodatkowym kosztem przyłącza gazowego, które może wynieść od 5 do 10 tys. zł.

Takie ogrzewanie ma wiele zalet, które decydują o jego popularności. Jest to przede wszystkim wyjątkowo czysty, ekologiczny i wygodny sposób na ogrzanie pomieszczeń. Od właściciela nie wymaga praktycznie żadnej ingerencji, jedynie corocznego przeglądu stanu technicznego urządzenia i instalacji.   

Chcesz postawić na nowoczesny kocioł gazowy? Zamów go w TAURONIE z kredytem 0%.

Ogrzewanie elektryczne: piec akumulacyjny

Czy ogrzewanie na prąd może być ekonomiczne? Tak! I najlepszym tego przykładem jest piec akumulacyjny. Jest to bardzo dobre źródło ciepła w domu. Charakteryzuje się stosunkowo niskimi kosztami inwestycyjnymi. Miesięczny koszt ogrzewania domu piecem akumulacyjnym waha się w granicach 120-150 zł miesięcznie. Pamiętaj jednak, że na ostateczny koszt składa się wiele indywidualnych czynników, takich jak stopień ocieplenia budynku, optymalna temperatura, moc urządzenia, taryfa prądu itd.

Piec akumulacyjny to urządzenie praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne. Kolejną jego zaletą jest fakt, że nie wymaga wydzielenia pomieszczenia na kotłownię ani montowania kominów dymowych. 

Ogrzewanie elektryczne: pompa ciepła

Pompa ciepła to niekwestionowany zwycięzca w kategorii najtańsze ogrzewanie domu 2021. Oszczędna, ekologiczna, bezobsługowa i niezawodna. Stanowi doskonałą podstawę do instalacji ogrzewania podłogowego – wodnego lub elektrycznego. Ma mnóstwo zalet i tylko jedną wadę: koszty jej instalacji nie należą do najniższych. Na jakie kwoty trzeba się przygotować? Dla domu o powierzchni 150 m2 będzie to od 25 do 50 tys. zł – w zależności od zastosowanego rozwiązania. Pompa jednak wykorzystuje darmową energię z wody, powietrza lub gruntu. Dzięki temu właściciele domów, którzy postawią na takie rozwiązanie, oszczędzają na rachunkach za ogrzewanie. To pozwala z czasem zrekompensować koszt inwestycji. Pompy są także objęte atrakcyjnymi sposobami dofinansowania np. w ramach programu „Czyste Powietrze”.

W ofercie pomp ciepła TAURONA możesz liczyć na bezpłatną wycenę i zwrot za prąd – nawet 2% wartości instalacji wraca na Twoje konto w Moim TAURONIE.

Ogrzewanie na pellet

Kocioł na pellet uchodzi za jedno z najbardziej ekologicznych, a jednocześnie niedrogich w użytkowaniu rozwiązań w zakresie ogrzewania pomieszczeń paliwem stałym. Pellet traktowany jest jako biomasa, gdyż składa się z trocin i innych czystych resztek drzewnych. Nie zawiera szkodliwych substancji, a podczas jego spalania powstaje niewielka ilość popiołu i znikome ilości dwutlenku węgla. Pellet drzewny jest również paliwem wysokokalorycznym: 1 t pelletu może zastąpić około 450-470 l oleju opałowego, około 570 m3 gazu ziemnego i około 0,8 t ekogroszku[1].

W przypadku nowoczesnych kotłów na pellet większość czynności jest zautomatyzowana – obsługa sprowadza się do dorzucania opału mniej więcej raz na tydzień.

Do minusów ogrzewania pelletem należy koszt samego urządzenia. Ceny nowoczesnych, zautomatyzowanych modeli o mocy 10 kW zaczynają się od kwoty 7500 zł. Za najlepszej jakości kocioł trzeba zapłacić nawet 10.000 zł.

Ogrzewanie na ekogroszek

Do ekonomicznych rozwiązań w zakresie ogrzewania domu i wody należy kocioł na ekogroszek. Urządzenie to nie jest bezobsługowe i tak ekologiczne jak pompa ciepła, jest jednak wydajne oraz estetyczne dzięki zamkniętej konstrukcji i automatycznym podajnikom. Choć nowoczesne kotły na ekogroszek nie emitują tak wielu zanieczyszczeń jak tradycyjne piece węglowe, nie należą one do rozwiązań wspieranych przez Unię Europejską, skoncentrowaną na propagowaniu rozwiązań o jak najmniejszej szkodliwości wobec środowiska naturalnego. Krótko mówiąc, jeśli budujesz dom jednorodzinny, to przy obecnych normach nie ma szans na projekt uwzględniający ten rodzaj ogrzewania. W grę wchodzą jedynie wymiany na bazie już istniejących instalacji. Pamiętaj, że tylko pompa ciepła oraz kocioł gazowy spełniają wymogi UE dotyczące ogrzewania w nowo budowanych domach.

 

Ogrzewanie w ofercie TAURONA

Nie jesteś pewien, które urządzenie grzewcze będzie dla Ciebie odpowiednie? Zasięgnij opinii ekspertów TAURONA, którzy bezpłatnie dobiorą najlepsze rozwiązanie. Skorzystaj z możliwości finansowania i bonusów do ofert.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

[1] Źródło: http://www.lubomia.gminazenergia.pl/post/wady-i-zalety-kotlow-na-pellet-a-jak-z-dofinansowaniem (dostęp: 7.07.2021 r.)