Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


12 430

Ogrzewanie klimatyzacją w praktyce 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

O klimatyzacji myślimy najczęściej wtedy, gdy letnie upały stają się nieznośne. Jednak inwestycja w system klimatyzacji może wydawać się zbytecznym luksusem, jeśli korzystanie z niej miałoby się ograniczać do kilku tygodni w roku. Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku klimatyzatorów wyposażonych w funkcję grzania. W tym wypadku możemy z nich korzystać przez większą część roku. Czy jednak jest to opłacalne?


 

Ogrzewanie domu klimatyzacją – czy to dobre rozwiązanie? 

Nowoczesne klimatyzatory są w stanie efektywnie ogrzać dom lub mieszkanie. Umożliwia to zastosowanie rewersyjnej pompy ciepła, dzięki której urządzenie może zarówno ochładzać, jak i ocieplać powietrze w pomieszczeniach. Jak włączyć ogrzewanie w klimatyzacji? Zazwyczaj można to zrobić, wybierając tryb grzania na pilocie dołączonym do urządzenia, a następnie ustawić pożądaną temperaturę analogicznie, jak w przypadku obniżania temperatury we wnętrzach.  

Ogrzewanie klimatyzacją pozwoli Ci cieszyć się idealną temperaturą we wnętrzach, a jednocześnie uwolni od konieczności zakupu dodatkowych urządzeń grzewczych, takich jak nagrzewnice elektryczne, konwektory, promienniki kwarcowe, grzejniki olejowe czy termowentylatory. Zaletą ogrzewania klimatyzacją jest brak potrzeby składowania materiałów opałowych albo systematycznej obsługi i czyszczenia paleniska, jak w przypadku kominków i różnego typu piecyków oraz kotłów grzewczych, a do tego brak emisji szkodliwych spalin i pyłów.

 

Klimatyzatory z montażem w ofercie TAURONA

Rozważasz instalację klimatyzacji w swoim domu?

TAURON zapewnia fachowe doradztwo i dobór rozwiązania dopasowanego do Twoich potrzeb. Usługa montażu zawarta jest w cenie samego urządzenia.

 

Kliknij przycisk i zamów kontakt ze specjalistą TAURONA.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Ponadto nowoczesny klimatyzator jest w stanie wydajnie i szybko ochłodzić lub ogrzać pomieszczenia, a jednocześnie skutecznie oczyścić powietrze z alergenów, wirusów, bakterii czy innych zanieczyszczeń i poprawić jego jakość. Już po kilkunastu minutach pracy urządzenia możesz cieszyć się komfortem cieplnym, bez konieczności wykonania pracy, takiej jak choćby przy piecach na paliwo stałe. 

Warto jednak pamiętać, że wykorzystanie klimatyzacji ma też pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie jest to ogrzewanie centralne – klimatyzator ogrzewa wyłącznie pomieszczenie, w którym się znajduje. Dlatego taki typ ogrzewania zdecydowanie lepiej sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach lub jako ogrzewanie alternatywne, np. do dogrzewania pomieszczeń, w okresie gdy uruchamianie głównego pieca jest niekonieczne (np. wiosną czy jesienią).  

W polskich warunkach klimatyzator nie sprawdzi się jako główne źródło ciepła w Twoim domu. Co więcej, jego wydajność grzewcza zależy od temperatur zewnętrznych i działanie takiego urządzenia w nizinnych, np. na zachodzie Polski, gdzie jest względnie najcieplej, będzie się znacznie różniło od pracy np. w górach na Podhalu, gdzie temperatury będą o wiele częściej spadały poniżej np. -10. 

Przeczytaj również: Klimatyzacja w domu – czy warto w nią zainwestować? 

Ogrzewanie klimatyzacją – koszt 

Od inwestycji w klimatyzację, a tym bardziej od ogrzewania domu z jej pomocą, odstraszać mogą obawy o wysoki koszt eksploatacji sprzętu. Trzeba jednak wiedzieć, że proponowane obecnie urządzenia pobierają dużo mniej prądu, niż modele starszego typu, które zwykliśmy obwiniać o duże rachunki za energię elektryczną.  

Okazuje się, że klimatyzator może w trakcie ogrzewania pomieszczeń pobierać mniej prądu niż przeciętna farelka czy grzejnik olejowy! Prawdą jest jednak, że ogrzewanie domu klimatyzacją przez cały sezon grzewczy może być niezbyt opłacalne. Pamiętaj, że klimatyzatory mają swoje ograniczenia i ich wydajność maleje, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Dlatego dwufunkcyjne klimatyzatory sprawdzają się przede wszystkim jako dodatkowe źródło ciepła, idealne do dogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych, a więc wiosną i jesienią. Klimatyzacja może też uzupełniać działanie podstawowej instalacji grzewczej. Ogrzewanie klimatyzacją jest też idealne jako jedyne źródło ciepła w domkach sezonowych. 

O ostatecznej opłacalności ogrzewania klimatyzacją decyduje kilka czynników, takich jak rodzaj aktualnie stosowanego w twoim domu źródła ciepła, aktualne ceny paliwa czy zapotrzebowanie na energię cieplną. Dom energooszczędny będzie miał o wiele mniejsze zapotrzebowanie niż na przykład dom ze słabą termoizolacją, a tym bardziej bez izolacji cieplnej.  

Dlatego, jeśli chcesz obliczyć miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją, weź pod uwagę zapotrzebowanie na energię cieplną, średni koszt kWh prądu, a także współczynnik SCOP konkretnego klimatyzatora, czyli to, ile średnio energii cieplnej w kWh pompa ciepła odda przy pobraniu z sieci 1 kWh energii elektrycznej. Jak wygląda ogrzewanie klimatyzacją w praktyce pod względem kosztów?

Sprawdź także: Jak często serwisować klimatyzację?

Ogrzewanie domu klimatyzacją – koszty miesięczne 

Dla przykładu weźmy dom energooszczędny o powierzchni 100 m2. Szacuje się, że roczne zapotrzebowanie na energię dla takiego domu nie przekracza 60 kWh/m2, czyli do ogrzania domu potrzebne jest 6000 kWh energii cieplnej rocznie. Obecnie koszt prądu to około 1 zł/kWh.  

Załóżmy, że omawiany w przykładzie dom jest wyposażony w dostępne w ofercie Taurona urządzenie Rotenso Versu Silver X, którego SCOP wynosi 4,6. Dzieląc koszt 1 kWh energii elektrycznej przez współczynnik SCOP, uzyskasz koszt wygenerowania 1 kWh energii cieplnej. W naszym przypadku będzie to 23 gr. Roczne zapotrzebowanie na energię cieplną, czyli 6000 kWh mnożymy przez koszt wygenerowania 1kWh energii cieplnej, czyli 23 gr. Ogrzewanie domu klimatyzacją przez cały rok będzie kosztować 1380 zł, czyli zaledwie 115 zł miesięcznie!  

Oczywiście, jeśli chcesz wyliczyć roczne zapotrzebowanie na energię dla starszego budynku, ale z dobrą izolacją cieplną, dla którego szacuje się wartość nieprzekraczającą 120 kWh/m2, to koszt klimatyzacji może być nawet dwa razy wyższy. Z kolei budynek bez izolacji termicznej może podnieść koszt ogrzewania klimatyzatorem nawet trzykrotnie. Dlatego, aby oszacować koszty ogrzewania klimatyzacją, podobnie jak i innymi urządzeniami grzewczymi, weź pod uwagę specyfikę danego budynku

Jeśli zdecydujesz się na dwufunkcyjny klimatyzator, zyskasz możliwość precyzyjnego dostosowywania temperatury pomieszczeń do własnych preferencji przez cały rok. A wszystko to przy niemal zerowym nakładzie pracy i stosunkowo niewielkich kosztach eksploatacyjnych. Dodatkowo będziesz się cieszyć doskonałą jakością powietrza, z kolei samo urządzenie nie zakłóci estetyki we wnętrzach.