Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 571

Ogrzewanie podłogowe – jakie wybrać?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej staje się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnie stosowanych instalacji grzewczych. Jeśli rozważasz wdrożenie takiego rozwiązania w swoim domu, musisz zadecydować o wyborze konkretnej technologii. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego i który z nich będzie najlepszy dla Twojego domu.


 

Ogrzewanie podłogowe – rodzaje 

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet – jest niewidoczne, ekonomiczne i do tego świetnie współpracuje zarówno z nowoczesnymi systemami inteligentnego domu, jak i z instalacjami bazującymi na odnawialnych źródłach energii. Podłogówka może stanowić samodzielny sposób na ogrzewanie budynku, jak i stać się uzupełnieniem innych metod grzewczych.  

Jednak cechą, która sprawia, że ogrzewanie podłogowe zyskuje przewagę nad wszystkimi innymi instalacjami grzewczymi, jest jednakowy rozkład temperatury we wnętrzach. Instalacja montowana na całej powierzchni pomieszczeń sprawia, że ciepło uwalnia się równomiernie i w naturalny sposób unosi się do góry.  

Liczne korzyści płynące z użytkowania ogrzewania podłogowego, sprawiają, że warto rozważyć montaż takiej instalacji. Jednak podejmując taką decyzję, musisz wiedzieć, że istnieją różne rodzaje systemów ogrzewania podłogowego, a każde z nich ma swoje zalety i wady. Wyróżniamy powietrzne, wodne i elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jakie wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

 

Planujesz wymianę ogrzewania? Chcesz ogrzewać dom ekonomicznie i ekologicznie? 

Poznaj zasady dofinansowania w ramach dotacji „Ogrzej się z TAURONEM”!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Ogrzewanie podłogowe wodne 

Zacznijmy od wodnego ogrzewania podłogowego, które należy do najczęściej wybieranych rozwiązań. Jest to system oparty na umieszczonych pod podłogą rurach grzewczych wykonanych z miedzi lub tworzywa sztucznego, przez które przepływa woda, równomiernie rozprowadzając ciepło. Kosztowny montaż szybko zrekompensują Ci niewielkie koszty eksploatacyjne, które wynikają z małego poboru energii i jej minimalnych strat.  

Wodne ogrzewanie podłogowe może współpracować ze wszystkimi źródłami energii, w tym z kotłami olejowymi, kotłami elektrycznymi, pompami ciepła, kolektorami słonecznymi czy też kotłami gazowymi. W tym ostatnim przypadku często określa się je jako ogrzewanie podłogowe gazowe. 

Jeśli decydujesz się na ogrzewanie podłogowe wodne, musisz uwzględnić konieczność montażu urządzeń grzewczych i wybrać materiały podłogowe dobrze przewodzące ciepło. Dlatego przemyśl system grzewczy swojego domu już na etapie jego projektowania. Jeśli jednak wodne ogrzewanie podłogowe nie zostało przewidziane w projekcie, to nie znaczy, że trzeba z niego całkowicie zrezygnować.  

Wyjściem z sytuacji jest ogrzewanie podłogowe suche, czyli łatwy i lekki system instalacji wodnego ogrzewania podłogowego z wykorzystaniem elementów suchej zabudowy. Dzięki niemu ogrzewanie podłogowe można założyć także w starych budynkach

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego pod posadzką montuje się folie, maty lub kable grzewcze. Można je też zatopić w wylewce. System ten nie wymaga montowania urządzeń grzewczych ani przeprowadzania prac konserwacyjnych. Montaż jest tańszy, niż w przypadku pozostałych rodzajów ogrzewania podłogowego, a do tego można go przeprowadzić nie tylko podczas budowy domu, ale też w trakcie prac remontowych, jednak koszt eksploatacji jest zależny od cen energii elektrycznej, więc nie dla każdego instalacja będzie opłacalna. 

Dowiedz się więcej: Elektryczne ogrzewanie podłogowe – wady i zalety 

Ogrzewanie podłogowe powietrzne 

Najbardziej nowatorskim i jednocześnie najmniej znanym typem ogrzewania podłogowego jest powietrzne ogrzewanie podłogowe. System tworzy zamknięty obieg kanałów grzewczych z krążącym wewnątrz nagrzanym powietrzem, które jest wtłaczane do nich pod ciśnieniem. Źródłem ciepła w tym wypadku są piece nadmuchowe lub nagrzewnice powietrza.  

Rury wykonane ze stali lub z tworzyw sztucznych umieszcza się w bezpośrednio w płycie fundamentowej bądź stropie, co oznacza, że nie da się tego systemu grzewczego zamontować w gotowej przestrzeni. Co ciekawe, ten typ ogrzewania podłogowego określa się jako akumulacyjny, gdyż jednorazowo nagrzana płyta fundamentowa oddaje ciepło nawet przez kilkanaście godzin. Cały system jest bezobsługowy, bezawaryjny i funkcjonalny, ale jego montaż nie należy do najtańszych. 

Jakie ogrzewanie podłogowe zamontować w domu?

Wszystkie rodzaje ogrzewania podłogowego zapewniają wysoki komfort cieplny, wyższą jakość powietrza, optymalny dla zdrowia rozkład temperatury, dużą estetykę wnętrza i niższe koszty eksploatacji. Jednak każdy typ ogrzewania ma swoje wyróżniki.  

Powietrzne ogrzewanie podłogowe pozwala na możliwość dowolnej aranżacji wnętrz, która jest ograniczona w przypadku pozostałych rodzajów podłogówek. Jest to też system niezawodny, a jego ewentualna awaria nie spowoduje na przykład zalania. Niestety jego użytkowanie wiąże się z dość długim czasem nagrzewania i dużą bezwładnością cieplną. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest najłatwiejsze i najtańsze w montażu, ale droższe w eksploatacji, w porównaniu z pozostałymi wariantami. Ten rodzaj podłogówki zapewnia jednak największą swobodę w zakresie regulacji temperatury.  

Wodne ogrzewanie podłogowe współpracuje z kolei z wieloma źródłami ciepła, jest wydajne, ale w nieużywanych pomieszczeniach wymaga utrzymania temperatury na odpowiednim poziomie, aby ochronić instalację przed zamarznięciem. 

Ogrzewanie podłogowe – jakie wybrać?

Już na etapie planowania domu przemyśl gruntownie sposób ogrzewania budynku i rozważ montaż ogrzewania podłogowego. Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj ogrzewania podłogowego będzie dla Ciebie najlepszy, weź pod uwagę wielkość budynku, sposób montażu instalacji oraz indywidualne preferencje względem obsługi systemu grzewczego. Jedno jest pewne – nowoczesne rozwiązanie w postaci ogrzewania podłogowego da Ci duży komfort użytkowania i nie zaburzy estetyki Twoich wnętrz