Typy ogrzewania ściennego
Ogrzewanie ścienne działa analogicznie jak inne rodzaje ogrzewania płaszczyznowego, czyli jak ogrzewanie podłogowe lub sufitowe. Oznacza to, że elementy grzejne są na stałe wbudowane w mury budynku tyle, że nie w podłogi czy sufity, lecz w ściany, a ogrzewanie pomieszczeń jest możliwe poprzez stopniową emisję ciepła.
Wśród typów ogrzewania ściennego wyróżnia się:
- ogrzewanie ścienne wodne,
- ogrzewanie ścienne elektryczne,
- ogrzewanie ścienne powietrzne.
Wodne ogrzewanie ścienne
Wodne ogrzewanie ścienne bazuje na elastycznych rurkach PE umieszczonych w ścianach w układzie pionowym, poziomym lub falistym. Elementy instalacji mogą zostać pokryte tynkiem lub zostać umieszczone za zabudową z płyt gipsowo-kartonowych. Instalacja równomiernie rozprowadza wodę, która oddając ciepło, ogrzewa pomieszczenia. Co ważne, system może współpracować z różnymi źródłami ciepła, w tym z pompami ciepła, kotłami na paliwa stałe oraz z kotłami gazowymi.
Elektryczne ogrzewanie ścienne
W przypadku elektrycznego ogrzewania ściennego głównymi elementami grzewczymi są specjalne kable grzewcze lub maty grzejne na ścianę. Ten typ ogrzewania ściennego również nie wymaga prowadzenia prac mokrych, montaż jest więc stosunkowo prosty i tani. Jeśli chcesz zredukować koszty, możesz zdecydować się na samodzielne przeprowadzenie prac instalacyjnych, gdyż jest to system najłatwiejszy w wykonaniu. Ogrzewanie ścienne elektryczne jest bezobsługowe i nie wymaga instalacji specjalnych źródeł ciepła, choć warto pamiętać, że ten typ ogrzewania świetnie współpracuje z instalacjami fotowoltaicznymi.
Powietrzne ogrzewanie ścienne
Trzecim typem jest ogrzewanie ścienne powietrzne, które wymaga wykonania kanałów powietrznych w ścianach budynku, które umożliwiają na przepływ ogrzanego powietrza. Ogrzewanie ścienne powietrzne najczęściej współpracuje z pompą ciepła oraz z rekuperacją, choć może być też zasilane elektrycznie. Z racji dość skomplikowanego montażu oraz konieczności znacznego zwiększenia grubości ścian, ten typ ogrzewania ściennego cieszy się najmniejszym zainteresowaniem.
Przeczytaj również: Czym najtaniej ogrzać dom?
Zalety ogrzewania ściennego
Ogrzewanie ścienne, jak każde inne rozwiązanie ma szereg wad i zalet. Niewątpliwą zaletą ogrzewania ściennego są walory estetyczne, ze względu na brak grzejników i innych widocznych elementów grzejnych. Ogromne znaczenie ma też duża wydajność systemu grzewczego i równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach, bez względu na ich wysokość. Komfort termiczny można osiągnąć bardzo szybko, nawet w mroźne dni, przy czym warto pamiętać, że ścienny system można wykorzystać do chłodzenia budynku latem.
Atutem ogrzewania ściennego w porównaniu do podłogowego jest jego niższa bezwładność cieplna, przez co łatwiej dostosować temperaturę pomieszczeń do aktualnych potrzeb. Do tego możesz zdecydować się na system ogrzewania, które współpracuje z termostatem, co pozwala na łatwiejsze zarządzanie poziomem ciepła w pomieszczeniach.
Ogrzewanie ścienne należy też docenić ze względu na korzystny wpływ na zdrowie. Taka forma ogrzewania nie wysusza nadmiernie powietrza, a także nie wywołuje konwekcji, czyli ruchu powietrza odpowiedzialnego za unoszenie kurzu i alergenów. W dodatku ścienne systemy grzewcze zapobiegają zawilgoceniu ścian budynku, co zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów.
Ogrzewanie ścienne jest także łatwe i niedrogie w montażu, a przy tym tanie w eksploatacji, szczególnie jeśli współpracuje z instalacją fotowoltaiczną lub pompą ciepła. W dodatku może funkcjonować jako samodzielny system grzewczy lub jak ogrzewanie uzupełniające. Warto pamiętać, że nie ma przeciwwskazań, by zastosować układ mieszany i połączyć ogrzewanie ścienne z podłogowym lub sufitowym.
Sprawdź także: Ogrzewanie podłogowe – jakie wybrać?
Ogrzewanie ścienne – wady
Ogrzewanie w ścianie ma też pewne niedostatki. Przede wszystkim musisz pamiętać, że ściany, w których zastosowano systemy grzewcze, nie powinny być przysłonięte meblami ani większymi elementami dekoracyjnymi, takimi jak choćby obrazy czy lustra, gdyż elementy te mogą zaburzać przepływ ciepła. To niewątpliwie utrudnia aranżację wnętrz. Jeśli rozważasz montaż ogrzewania ściennego, weź pod uwagę, czy posiadasz na tyle dużą przestrzeń użytkową, by pozwolić sobie na wygospodarowanie pustych ścian.
Oczywiście zastosowanie ogrzewania ściennego nie wyklucza wstawienia przy nich niskich mebli, takich jak sofy czy fotele, ale powinny być one odsunięte przynajmniej o kilkanaście centymetrów od ściany. Ostrożności wymaga również wieszanie półek i innych elementów, które wymagają ingerencji w ścianie, gdyż wiercenie i wbijanie kołków może uszkodzić system grzewczy.
Gdy decydujesz się na ogrzewanie ścienne, musisz uwzględniać straty ciepła w ścianach zewnętrznych, więc ten typ ogrzewania najlepiej sprawdzi się w budynkach z efektywną termoizolacją. W przypadku ewentualnej awarii, szczególnie gdy posiadasz ogrzewanie ścienne podtynkowe, trzeba się liczyć ze stosunkowo problematyczną i kosztowną naprawą ze względu na konieczność skuwania tynków. Oczywiście w przypadku zastosowania płyt gipsowo-kartonowych problem jest mniej dotkliwy.
Planujesz wymianę ogrzewania? Chcesz ogrzewać dom ekonomicznie i ekologicznie?
Poznaj zasady dofinansowania w ramach dotacji „Ogrzej się z TAURONEM”!
Kiedy warto zamontować ogrzewanie ścienne?
Ogrzewanie ścienne jest doskonałym wyborem dla tych, którzy szukają wydajnego, bezpiecznego, taniego w eksploatacji i jednocześnie przyjaznego zdrowiu oraz środowisku systemu ogrzewania. Naturalnie tego typu instalacja najlepiej sprawdzi się w nowoczesnym, energooszczędnym domu, choć ogrzewanie ścienne w starym domu również ma rację bytu, jeśli budynek posiada dobrą termoizolację.
Jest to też system polecany wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się odnawialne źródła energii. Płaszczyznowe ogrzewanie ścienne to opcja, którą warto rozważyć zarówno w budynkach, które istnieją, jak i w tych, które powstają.