Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


Pellet czy ekogroszek – czym ogrzewać dom? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Wybór materiału opałowego to istotna decyzja, ponieważ wpływa zarówno na komfort mieszkańców, koszty ogrzewania, jak i na środowisko naturalne. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rozwiązaniom, jakimi są węgiel groszek i pellet drzewny. Co okaże się lepsze – pellet czy ekogroszek? Sprawdź!


 

Czym jest pellet, a czym ekogroszek? 

Pellet to paliwo opałowe w formie granulatu, które powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem bioodpadów. Najczęściej są to odpady drzewne, czyli trociny, wióry i zrębki, choć można się też spotkać z pelletem słomianym, który jest zdecydowanie mniej popularnym. Ekogroszek z kolei to wyselekcjonowany materiał opałowy powstały z węgla. 

Kaloryczność ekogroszku a pelletu 

Porównanie ekogroszku i pelletu  zaczyna się od oceny ich kaloryczności, czyli wartości opałowej. Kaloryczność to parametr, który pozwala określić, ile ciepła wytwarza dany materiał opałowy podczas całkowitego spalania.  

I tak przeciętna kaloryczność dla ekogroszku wynosi 26–27 MJ/kg, przy czym minimalna wartość tego rodzaju paliwa to 24 MJ/kg. Oczywiście wartości te mogą się wahać w zależności od konkretnego rodzaju ekogroszku. W sprzedaży spotkasz ekogroszek  o kaloryczności przekraczającej nawet 30 MJ/kg. 

Pellet odnotowuje trochę niższe wartości. Przeciętnie jest to 18–20 MJ/kg, a zatem ekogroszek w tym zestawieniu wygrywa. Pelletu trzeba spalić więc nieco więcej w porównaniu z ekogroszkiem, by uzyskać ten sam komfort cieplny w ogrzewanych pomieszczeniach. Koszty ogrzewania ostatecznie mogą okazać się porównywalne. 

Dowiedz się również: Czym najtaniej ogrzać dom?  

Emisja zanieczyszczeń i czystość spalania 

Przejdźmy teraz do kwestii związanych z czystością spalania i emisją zanieczyszczeń. W tym zestawieniu bezkonkurencyjnie wygrywa pellet. Wszystko dlatego, że jest to materiał opałowy, który w procesie spalania wydziela niewiele zanieczyszczeń, gdyż biomasa, z której jest wyprodukowany, nie zawiera sztucznych i szkodliwych substancji, a do tego spala się niemal bez pozostawiania popiołu. Tymczasem ekogroszek to materiał opałowy, który podczas spalania emituje większe ilości dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń.   

Pellet a ekogroszek – użytkowanie 

Nowoczesne piece i kotły na pellet lub ekogroszek są niemal bezawaryjne i wymagają Twojego minimalnego zaangażowania. W porównaniu do tradycyjnych kotłów są to urządzenia łatwe w obsłudze: po wprowadzeniu optymalnych ustawień musisz raz na kilka dni dokładać opał i pamiętać o czyszczeniu urządzenia, aby cieszyć się komfortem cieplnym.  Zatem w tym zakresie można powiedzieć, że mamy remis, o ile zastosujesz właściwy materiał opałowy w stosunku do typu urządzenia grzewczego. 

Sprawdź także: Czy wiesz, jak ustawić piec na ekogroszek? Sprawdź praktyczne porady!

Transportowanie i przechowywanie materiałów opałowych 

Pellet jest pakowany w worki, co ułatwia transport i przechowywanie paliwa. Jest też stosunkowo lekki, ale pamiętaj, że w sezonie grzewczym zużyjesz go więcej w porównaniu z ekogroszkiem, więc musisz znaleźć więcej miejsca do przechowywania. 

Ekogroszek kupisz luzem lub zapakowany w worki. Przy zakupie workowanego  ekogroszku transport i przechowywanie wypadają podobnie jak w przypadku pelletu.

W obu przypadkach przygotuj suche miejsce do magazynowania materiałów opałowych, gdyż zarówno mokry ekogroszek, jak i mokry pellet, obniżą efektywność opalania, a nawet mogą doprowadzić do awarii pieców. 

Chcesz poznać zalety innych sposobów ogrzewania domu? Przeczytaj artykuł: Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy ciepła? 

Pellet – zalety i wady 

Pellet uważa się za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych. Ma też stosunkowo wysoką wartość opałową i choć kaloryczność pelletu jest niższa niż ekogroszku, to i tak można powiedzieć, że pellet jest efektywnym źródłem ciepła. Pellet jest też łatwy w transporcie i przechowywaniu, a zabezpieczony przed wilgocią, zapewnia optymalne parametry spalania. 

Musisz jednak liczyć się z koniecznością zapewnienia większej ilości miejsca do przechowywania niż w przypadku wielu innych materiałów opałowych.  

Ekogroszek – zalety i wady 

Ekogroszek jest chętnie wybieranym materiałem opałowym, ponieważ podobnie jak pellet ma wiele zalet. Najważniejsza z nich to oczywiście wysoka wartość opałowa, co oznacza, że ma zdolność generowania dużej ilości ciepła przy mniejszym zużyciu. Po odpowiednim uregulowaniu parametrów spalania praktycznie nie musisz się martwić o przebieg procesu ogrzewania. Dobrze przechowywany ekogroszek ma też niską zawartość wilgoci, co pozytywnie wpływa na proces spalania. W dodatku ekogroszek to powszechnie dostępny materiał opałowy. 

Największą wadą ekogroszku jest stosunkowo duża emisja zanieczyszczeń, choć w tym zakresie ekogroszek wypada lepiej, niż na przykład olej czy zwykły węgiel. Dla niektórych użytkowników problematyczna może być też spora inwestycja początkowa w piec na ekogroszek, który będzie gwarantem efektywnego opalania domu ekogroszkiem. 

Co wybrać – ekogroszek czy pellet? 

Jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co lepsze – pellet czy ekogroszek – nie ma. Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań użytkowników.  Jeśli jednak jesteś dopiero na etapie instalacji pieca, to przeważającym argumentem mogą być względy ekologiczne. Tym bardziej, że wybierając ekologiczne rozwiązania w zakresie ogrzewania, możesz uzyskać dofinansowanie. 

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Ekogroszek ma większą kaloryczność niż pellet, co oznacza, że generuje więcej ciepła przy tej samej ilości paliwa. Jednak warto zaznaczyć, że ostateczna kaloryczność zarówno ekogroszku, jak i pelletu może różnić się w zależności od jakości paliwa, jaką oferują poszczególni producenci. Dlatego przed ich zakupem sprawdź informacje na etykiecie lub u dostawcy materiałów opałowych. 

Pod względem ekologii pellet jest uważany za zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku paliwo niż ekogroszek. Wszystko dlatego, że pellet jest wytwarzany z odnawialnych źródeł, takich jak biomasa i generuje niższe emisje szkodliwych substancji podczas spalania, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza i ograniczenia wpływu na środowisko.