Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


6 717

Piec akumulacyjny – wady i zalety takiego rozwiązania 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne stopniowo zyskuje coraz większe uznanie użytkowników. Sprawdź, jak działają piece akumulacyjne, jakie rodzaje urządzeń są dostępne w sprzedaży i kiedy ogrzewanie akumulacyjne jest najbardziej opłacalne.


 

Piec akumulacyjny – co to jest? 

Piec akumulacyjny to nic innego jak grzejnik elektryczny, który cechuje się dużą pojemnością cieplną. Sercem urządzenia jest blok akumulacyjny, najczęściej wykonany z cegieł magnezytowych oraz grzałki elektryczne, które nagrzewają blok do bardzo wysokich temperatur. Całość otacza wypełnienie z materiałów izolacyjnych i stalowa obudowa. Nagrzany blok akumulacyjny wolno i równomiernie oddaje ciepło do otoczenia bez pobierania energii. 

Istotą ogrzewania akumulacyjnego jest pobieranie energii elektrycznej w momencie, gdy jest ona najtańsza i oddawanie ciepła w pozostałym czasie. 

Statyczne i dynamiczne piece akumulacyjne 

Piece akumulacyjne dzielą się na dwa rodzaje – grzejniki statyczne i dynamiczne. Piec akumulacyjny statyczny kumuluje ciepło, które następnie oddaje metodą promieniowania i konwekcji aż do całkowitego ostygnięcia. Piec akumulacyjny dynamiczny pozwala kontrolować sposób oddawania zgromadzonego ciepła dzięki zastosowaniu wentylatora promieniowego, który wydmuchuje ciepłe powietrze. W ten sposób wydajnie ogrzewa pomieszczenie dokładnie wtedy, kiedy użytkownik tego oczekuje.  

Ponadto dynamiczne piece akumulacyjne posiadają regulację poziomu naładowania, dzięki czemu nie trzeba ich ładować w pełni, jeśli nie jest to konieczne. Dostosowywanie poziomu naładowania do aktualnego zapotrzebowania oraz kontrolowanie oddawania ciepła w dynamicznych piecach akumulacyjnych pozwala dodatkowo obniżyć koszt ogrzewania

Przeczytaj również: Inteligentne sterowanie ogrzewaniem – sposób na oszczędności 

 
piec

Planujesz wymianę ogrzewania? Chcesz ogrzewać dom ekonomicznie i ekologicznie?

Poznaj zasady dofinansowania w ramach dotacji „Ogrzej się z TAURONEM”!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Piec akumulacyjny – wady i zalety 

Ogrzewanie piecem akumulacyjnym niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwia optymalne wykorzystanie tańszej taryfy energetycznej. Koszt instalacji grzejników akumulacyjnych w porównaniu z innymi systemami grzewczymi nie jest wysoki, a montaż nie jest skomplikowany. Ogrzewanie akumulacyjne umożliwia dostosowanie temperatury do indywidualnych potrzeb, a sam system jest bezobsługowy.  

Ponadto współczesne urządzenia są estetyczne, niezawodne i charakteryzują się niską awaryjnością. Jeśli korzystasz z elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego, nie musisz wydzielać specjalnych pomieszczeń na instalację urządzeń grzewczych. Nie musisz martwić się również zakupem i składowaniem materiałów opałowych. Warto mieć na uwadze fakt, że piece akumulacyjne świetnie współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi, a także z innymi instalacjami grzewczymi, mogą więc być traktowane jako samodzielne urządzenia grzewcze lub jako system uzupełniający

Jeśli chodzi o wady omawianego rozwiązania, to największą przeszkodą może być stosunkowo wysoki koszt samych grzejników akumulacyjnych – pamiętaj, że jeden piec pozwala na ogrzanie jednego pomieszczenia. Dla niektórych wadą może być większy rozmiar urządzenia, co może przeszkadzać w aranżacji przestrzeni, przy czym są to urządzenia wyglądające nowocześnie i estetycznie. Większość pieców akumulacyjnych to modele stojące, choć oczywiście istnieje możliwość wykorzystania akumulacyjnych grzejników wiszących. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że wielkość urządzenia zależy od jego rodzaju i mocy, więc nie zawsze konieczna jest instalacja dużego pieca. 

Sprawdź także: Ogrzewanie domu – przegląd technologii 

Jaki piec akumulacyjny do jakiej powierzchni? 

Jeśli wybierasz grzejnik akumulacyjny do ogrzewania domu, zwróć uwagę, jaka będzie optymalna moc grzewcza w stosunku do powierzchni ogrzewanych pomieszczeń. Zalecaną moc pieca akumulacyjnego do wielkości pomieszczenia trzeba jednak rozpatrywać w kontekście tego, jaką izolację cieplną budynku posiadasz. W nowoczesnych domach z dobrą izolacją ścian i szczelnymi oknami wydajność ogrzewania akumulacyjnego będzie dwa razy większa niż w budynkach o słabej izolacji, z nieocieplonymi ścianami, wysokimi sufitami i nieszczelnymi oknami.  

Przy założeniu dobrego poziomu izolacji można liczyć, że piec akumulacyjny o mocy 2 kW ogrzeje pomieszczenie do 20 m2, grzejnik o mocy 3 kW obsłuży pomieszczenia do 30 m2, piec o mocy 4 kW może wydajnie ogrzać nawet 40 m2, moc 5 kW warto wybrać do powierzchni nieprzekraczającej 50 m2, a piece o mocy 6 kW do pomieszczeń powyżej 50 m2

Przy zakupie pieców akumulacyjnych rekomendujemy skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy ułatwią wybór urządzeń o optymalnych parametrach odpowiednio do indywidualnych potrzeb użytkowników. Ich montażem również powinni zająć się fachowcy ze stosownymi uprawnieniami. Dzięki temu zyskasz pewność, że urządzenia będą prawidłowo zamontowane i będą pracować z maksymalną wydajnością. 

Piec akumulacyjny – czy warto?  

Zastosowanie pieców akumulacyjnych ma sens wszędzie tam, gdzie istnieje instalacja elektryczna wyposażona w licznik dwutaryfowy. W takim wypadku ogrzewanie akumulacyjne, poprzez możliwość sterowania i planowania zużycia energii elektrycznej, może pomóc obniżyć koszty ogrzewania domu. Poza kosztami początkowymi ogrzewanie akumulacyjne może być stosunkowo tanim sposobem na ogrzewanie. 

Instalacje elektrycznych grzejników akumulacyjnych możesz także rozważyć w przypadku korzystania z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu będzie to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Z racji tego, że jedno urządzenie ogrzewa jedno pomieszczenie, jest to też rozwiązanie, które lepiej sprawdza się we wnętrzach o otwartej przestrzeni, niż tam, gdzie przestrzeń jest podzielona na wiele małych pomieszczeń. Niemniej jednak w większości przypadków warto rozważyć opcję ogrzewania domu elektrycznymi piecami akumulacyjnymi.