Piec akumulacyjny – co to jest?
Piec akumulacyjny to nic innego jak grzejnik elektryczny, który cechuje się dużą pojemnością cieplną. Sercem urządzenia jest blok akumulacyjny, najczęściej wykonany z cegieł magnezytowych oraz grzałki elektrycznej, które nagrzewają blok do bardzo wysokich temperatur. Całość otacza wypełnienie z materiałów izolacyjnych i stalowa obudowa. Nagrzany blok akumulacyjny wolno i równomiernie oddaje ciepło do otoczenia bez pobierania energii.
Istotą ogrzewania akumulacyjnego jest pobieranie energii elektrycznej w momencie, gdy jest ona najtańsza i oddawanie ciepła w pozostałym czasie.
Jak działa piec akumulacyjny?
Piec akumulacyjny akumuluje ciepło podczas okresów tańszej taryfy energetycznej (np. nocą lub w godzinach pozaszczytowych). W tym czasie elementy grzewcze (grzałki) nagrzewają materiał akumulacyjny, który jest rozmieszczony wokół nich. Specjalny materiał akumulacyjny, charakteryzujący się dużą pojemnością cieplną, przechowuje zgromadzone ciepło przez długi czas. Dzięki temu piec akumulacyjny oddaje ciepło do pomieszczenia w sposób kontrolowany, zwykle przez konwekcję (przepływ powietrza) lub promieniowanie cieplne. Proces ten może być wspomagany wentylatorem.
Statyczne i dynamiczne piece akumulacyjne
Piece akumulacyjne dzielą się na dwa rodzaje – grzejniki statyczne i dynamiczne.
- Piec akumulacyjny statyczny kumuluje ciepło, które następnie oddaje metodą promieniowania i konwekcji aż do całkowitego ostygnięcia.
- Piec akumulacyjny dynamiczny pozwala kontrolować sposób oddawania zgromadzonego ciepła dzięki zastosowaniu wentylatora promieniowego, który wydmuchuje ciepłe powietrze. W ten sposób wydajnie ogrzewa pomieszczenie dokładnie wtedy, kiedy użytkownik tego oczekuje.
Warto też wiedzieć, że piece akumulacyjne dynamiczne posiadają regulację poziomu naładowania, dzięki czemu nie trzeba ich ładować w pełni, jeśli nie jest to konieczne. Dostosowywanie poziomu naładowania do aktualnego zapotrzebowania oraz kontrolowanie oddawania ciepła w dynamicznych piecach akumulacyjnych pozwala dodatkowo obniżyć koszt ogrzewania.
Planujesz wymianę ogrzewania? Chcesz ogrzewać dom ekonomicznie i ekologicznie?
Poznaj zasady dofinansowania w ramach dotacji „Ogrzej się z TAURONEM”!
Piec akumulacyjny – czym się różni od kotła?
Piec akumulacyjny i kocioł akumulacyjny to urządzenia służące do ogrzewania, ale działają na nieco innych zasadach i mają różne zastosowania.
Piec akumulacyjny gromadzi ciepło w ciągu nocy lub w okresach tańszej taryfy energetycznej w specjalnych blokach akumulacyjnych, które to ciepło następnie stopniowo oddaje w ciągu dnia. Jest idealny do ogrzewania pojedynczych pomieszczeń i stosowany głównie w miejscach, gdzie nie ma centralnego ogrzewania. Zasilany jest energią elektryczną.
Kocioł akumulacyjny podobnie jak piec akumulacyjny gromadzi ciepło w okresach tańszej taryfy, jednak, zamiast ogrzewać bezpośrednio powietrze w pomieszczeniach, podgrzewa wodę, która jest następnie używana do ogrzewania poprzez system grzejników lub podłogówki. Przeznaczony do centralnego ogrzewania większych budynków, takich jak domy jednorodzinne oraz do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Może być zasilany energią elektryczną. Jednak rozwiązanie to charakteryzuje się niższą efektywnością energetyczną w porównaniu np. do zasilanych też energią elektryczną pomp ciepła.
Przeczytaj również: Inteligentne sterowanie ogrzewaniem – sposób na oszczędności
Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne — wady i zalety
Ogrzewanie piecem akumulacyjnym niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwia optymalne wykorzystanie tańszej taryfy energetycznej. Koszt instalacji grzejników akumulacyjnych w porównaniu z innymi systemami grzewczymi nie jest wysoki, a montaż nie jest skomplikowany. Ogrzewanie akumulacyjne umożliwia dostosowanie temperatury do indywidualnych potrzeb, a sam system jest bezobsługowy.
Ponadto współczesne urządzenia są estetyczne, niezawodne i charakteryzują się niską awaryjnością. Jeśli korzystasz z elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego, nie musisz wydzielać specjalnych pomieszczeń na instalację urządzeń grzewczych. Nie musisz martwić się również zakupem i składowaniem materiałów opałowych. Warto mieć na uwadze fakt, że piece akumulacyjne świetnie współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi, a także z innymi instalacjami grzewczymi, mogą więc być traktowane jako samodzielne urządzenia grzewcze lub jako system uzupełniający.
Jeśli chodzi o wady omawianego rozwiązania, to największą przeszkodą może być stosunkowo wysoki koszt samych grzejników akumulacyjnych – pamiętaj, że jeden piec pozwala na ogrzanie jednego pomieszczenia. Dla niektórych wadą może być większy rozmiar urządzenia, co może przeszkadzać w aranżacji przestrzeni, przy czym są to urządzenia wyglądające nowocześnie i estetycznie. Większość pieców akumulacyjnych to modele stojące, choć oczywiście istnieje możliwość wykorzystania akumulacyjnych grzejników wiszących. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że wielkość urządzenia zależy od jego rodzaju i mocy, więc nie zawsze konieczna jest instalacja dużego pieca.
Sprawdź także: Ogrzewanie domu – przegląd technologii
Jaki piec akumulacyjny do jakiej powierzchni?
Gdy wybierasz piece akumulacyjne do ogrzewania domu, weź pod uwagę, jaka będzie optymalna moc grzewcza w stosunku do powierzchni ogrzewanych pomieszczeń. Zalecaną moc pieca akumulacyjnego do wielkości pomieszczenia trzeba jednak rozpatrywać w kontekście tego, jaką izolację cieplną budynku posiadasz. W nowoczesnych domach z dobrą izolacją ścian i szczelnymi oknami wydajność ogrzewania akumulacyjnego będzie dwa razy większa niż w budynkach o słabej izolacji, z nieocieplonymi ścianami, wysokimi sufitami i nieszczelnymi oknami.
Jaką powierzchnię ogrzeje piec akumulacyjny?
Przy założeniu dobrego poziomu izolacji można liczyć, że piec akumulacyjny o mocy 2 kW ogrzeje pomieszczenie do 20 m2, grzejnik o mocy 3 kW obsłuży pomieszczenia do 30 m2, piec o mocy 4 kW może wydajnie ogrzać nawet 40 m2, moc 5 kW warto wybrać do powierzchni nieprzekraczającej 50 m2, a piece o mocy 6 kW do pomieszczeń powyżej 50 m2.
Przy zakupie pieców akumulacyjnych rekomendujemy skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy ułatwią wybór urządzeń o optymalnych parametrach dobranych odpowiednio do indywidualnych potrzeb użytkowników. Ich montażem również powinni zająć się fachowcy ze stosownymi uprawnieniami. Dzięki temu możesz mieć pewność, że urządzenia będą prawidłowo zamontowane i będą pracować z maksymalną wydajnością.
Piec akumulacyjny – czy warto inwestować w to rozwiązanie?
Zastosowanie pieców akumulacyjnych ma sens wszędzie tam, gdzie istnieje instalacja elektryczna wyposażona w licznik dwutaryfowy. W takim wypadku ogrzewanie akumulacyjne, poprzez możliwość sterowania i planowania zużycia energii elektrycznej, może pomóc obniżyć koszty ogrzewania domu. Poza kosztami początkowymi ogrzewanie akumulacyjne może być stosunkowo tanim sposobem na ogrzewanie.
Instalacje elektrycznych grzejników akumulacyjnych możesz także rozważyć w przypadku korzystania z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu będzie to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Z racji tego, że jedno urządzenie ogrzewa jedno pomieszczenie, jest to też rozwiązanie, które lepiej sprawdza się we wnętrzach o otwartej przestrzeni, niż tam, gdzie przestrzeń jest podzielona na wiele małych pomieszczeń. Niemniej jednak w większości przypadków warto rozważyć opcję ogrzewania domu elektrycznymi piecami akumulacyjnymi.