Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


7 336

Pięć błędów, które popełniają użytkownicy klimatyzacji

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Skąd biorą się negatywne stwierdzenia dotyczące klimatyzacji? Przede wszystkim są wynikiem nieumiejętnego korzystania z systemów klimatyzacyjnych. Klimatyzacja dobrze zamontowana i prawidłowo użytkowana jest bezpiecznym oraz efektywnym źródłem ochłody. Zatem jakich błędów nie popełniać? Oto najczęstsze błędy w montażu klimatyzacji oraz jej użytkowaniu!


 

1. Zakup klimatyzatora niskiej jakości

Klimatyzacji nie trzeba się bać, ponieważ umiejętne z niej korzystanie nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, a do tego nie obciąży domowego budżetu. Jednak, aby tak się stało, koniecznością jest wybór urządzenia dobrej jakości – tu nie ma kompromisów. Wysokiej klasy klimatyzator będzie pracował wydajnie i oszczędnie, nie będzie zakłócał spokoju głośną pracą, a jednocześnie będzie wyposażony w funkcje, które pozwolą zadbać o odpowiednie parametry powietrza.

Nowoczesne klimatyzatory nie tylko nie są siedliskiem bakterii i grzybów, ale wręcz oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, alergenów oraz chorobotwórczych patogenów. Do tego pracują na tyle cicho, aby nie przeszkadzały, również w nocy.  Takie urządzenia możesz znaleźć w ofercie TAURONA. Wśród nich z pewnością znajdziesz klimatyzatory odpowiadające Twoim potrzebom.

 

Klimatyzatory z montażem w ofercie TAURONA

Rozważasz instalację klimatyzacji w swoim domu?

TAURON zapewnia fachowe doradztwo i dobór rozwiązania dopasowany do Twoich potrzeb. Usługa montażu zawarta jest w cenie samego urządzenia.

Kliknij w przycisk i zamów kontakt ze specjalistą TAURONA.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

2. Wybór nieodpowiedniego miejsca dla klimatyzatora i jednostki zewnętrznej

Choć same klimatyzatory nie hałasują, to zewnętrzne agregaty niestety nie pracują bezszelestnie. Dlatego warto dobrze przemyśleć położenie jednostki zewnętrznej i to nie tylko ze względu na kwestie techniczne, ale też komfort własny i sąsiadów.

Podczas montażu klimatyzatorów wewnątrz, kluczowe jest znalezienie takiego miejsca, które zagwarantuje, to, że strumień chłodnego powietrza nie będzie skierowany bezpośrednio na człowieka, na przykład na domownika siedzącego w swoim ulubionym fotelu. Podobne zasady obowiązują w samochodzie, gdzie nawiewu również nie powinniśmy kierować w swoją stronę, choć oczywiście może to być dość przyjemne, szczególnie w bardzo upalne dni. Ochładzanie się z pomocą bezpośrednio płynącego strumienia klimatyzowanego powietrza może powodować zapalenia mięśni i stawów oraz innych problemów zdrowotnych. To nie wina klimatyzacji, tylko sposobu jej używania.

Rozważasz montaż klimatyzacji? Dowiedz się, czy w każdym pomieszczeniu warto ją montować.

3. Nastawianie bardzo niskiej temperatury, by przyspieszyć chłodzenie pomieszczeń i utrzymywanie zbyt niskich temperatur

Podczas korzystania z klimatyzacji, warto wyzbyć się nawyku nadmiernego chłodzenia wnętrz. Optymalna temperatura w pomieszczeniach to od 23 do 25°C, bez względu na porę roku. Dlatego nie warto dążyć do obniżania temperatury poniżej 20°C. W dodatku ze względów zdrowotnych najlepiej utrzymywać temperaturę tylko o kilka stopni niższą niż na zewnątrz, tak aby uniknąć szoku termicznego. Zarówno po wejściu do ochłodzonego pomieszczenia, jak i po jego opuszczeniu.

Błędem jest też ustawienie bardzo niskiej temperatury, aby szybko ochłodzić wnętrze. Takie działanie nie wpłynie na skrócenie czasu potrzebnego do schłodzenia pomieszczenia, za to wygeneruje niepotrzebne koszty. Nieefektywne jest też zmienianie ustawień klimatyzatora co kilka minut. Najlepiej od razu ustawić docelową temperaturę, która będzie najlepsza dla wszystkich domowników, a klimatyzator zadba, by ją utrzymać, niezależnie od warunków na zewnątrz.

4. Użytkowanie klimatyzacji przy otwartych oknach

Następnym, często powielanym, błędem jest użytkowanie klimatyzacji przy otwartych oknach i drzwiach. Takie postępowanie prowadzi do tego, że klimatyzator pracuje cały czas z maksymalną mocą i zwiększa rachunki za prąd. W dodatku, mimo pracy na najwyższych obrotach,  nie osiągniemy oczekiwanej temperatury i jakości powietrza. Tak jak zimą, powinno się wietrzyć pomieszczenia krótko i intensywnie, tak podczas działania klimatyzatora, nie należy pozostawiać otwartych drzwi i okien.

5. Ignorowanie skroplin i nieserwisowanie urządzeń

Na koniec musimy wspomnieć o kwestiach technicznych – trzeba pamiętać oczyszczeniu i serwisowaniu klimatyzacji. Zaniedbanie urządzenia sprawi, że wydobywające się z niego powietrze rzeczywiście będzie szkodzić zdrowiu, chłodzenie będzie mało efektywne, a sam klimatyzator będzie podatny na awarie.

Sprawdź, jak często serwisować klimatyzację!

O czym jeszcze musisz pomyśleć? Wielu użytkowników klimatyzacji nie dba o to, by we właściwy sposób odprowadzać skropliny. Gdy nie trafiają one do kanalizacji, lecz ściekają swobodnie, na przykład na posadzkę balkonu, mogą być uciążliwe dla sąsiadów lub przechodniów.

Klimatyzacja – jak uniknąć błędów?

Klimatyzatory są owiane złą sławą ze względu na błędy, które nieświadomie popełniają jej użytkownicy. Wyeliminowanie błędów podczas użytkowania klimatyzacji sprawi, że klimatyzacja nie tylko nie będzie negatywnie wpływać na zdrowie domowników, ale także będzie efektywnie chłodzić.