Skip to main content

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


eye8 510

Powietrzna pompa ciepła – opis działania i koszt

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Czy wiesz, że powietrze z zewnątrz może być wykorzystane do ogrzania budynku? Nawet przy temperaturach bliskich zeru – gdy za oknem hula wiatr i pada śnieg – powietrze zawiera ciepło, którego można użyć do ogrzania domu i wody użytkowej. Wszystko dzięki powietrznej pompie ciepła. To nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie może przynieść Ci też spore oszczędności.

Powietrzna pompa ciepła – opis działania i koszt

 

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje energię z naturalnych pokładów ciepła występujących w ziemi, wodzie lub powietrzu. Pozyskane ciepło można wykorzystać do ogrzania budynku. Ponieważ pompy ciepła z odzyskiem ciepła z wody lub gruntu wymagają zastosowania drogich zewnętrznych wymienników do odbioru ciepła, ich montaż jest droższy niż w przypadku ich powietrznych odpowiedników. W tym artykule opiszemy sposób działania i koszt powietrznych pomp ciepła.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Schemat działania jest podobny w każdej pompie ciepła. Powietrzna – jak sama nazwa wskazuje – do podgrzania wody użytkowej i ogrzania domów wykorzystuje energię cieplną pobraną z powietrza na zewnątrz budynku.

No dobrze, ale jak działa powietrzna pompa ciepła? W procesie poboru ciepła z otoczenia i wykorzystania go w budynku wyróżniamy trzy obiegi:

Pierwszy obieg:

Wentylator pobiera powietrze i dostarcza je do parownika. W parowniku znajduje się czynnik chłodniczy w postaci specjalnej niezamarzającej cieczy, która poprzez parowanie odbiera ciepło z powietrza. Rozprężony gaz jest kierowany do drugiego obiegu.

Drugi obieg:

Pod wpływem ciepła parowania temperatura znacząco rośnie, czynnik zaczyna parować i zmienia się w gaz. W tej postaci trafia do sprężarki. Dzięki działaniu wysokiego ciśnienia dochodzi do sprężenia gazu i zamiany stanu skupienia na ciecz. Czynnik zwiększa swoją temperaturę do tego stopnia, że może być wykorzystany do ogrzewania wody w obiegu grzewczym (trzeci obieg).

Trzeci obieg:

Gorący gaz podczas skroplenia przekazuje ciepło do obiegu grzewczego. Pozyskana energia pochodząca ze skroplenia gazu może zostać wykorzystana do ogrzewania wody grzewczej lub użytkowej. Aby móc ponownie wykorzystać środek chłodniczy, trzeba go rozprężyć. Zawór rozprężny obniża ciśnienie cieczy. Dzięki temu środek chłodniczy może powrócić do parownika i proces może rozpocząć się od nowa.

Typy powietrznych pomp ciepła

rodzaje powietrznych pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła dzielą się na dwa rodzaje, w zależności od ich konstrukcji:

Pompy typu split

To pompy, których system składa się z dwóch modułów. Jeden z nich montuje się w środku budynku, drugi – na zewnątrz. Moduł wewnętrzny zawiera skraplacz, podgrzewacz i pompę obiegową. Moduł zewnętrzny składa się z wentylatora, parownika, sprężarki i zaworu rozprężnego. Oba moduły są połączone ze sobą rurami i tworzą jeden system.

Pompy typu monoblok

Ten typ pomp składa się tylko z jednego modułu, który montuje się na zewnątrz budynku. Moduł zawiera wszystkie potrzebne elementy, czyli skraplacz, sprężarkę, podgrzewacz, pompę obiegową, parownik, wentylator i zawór rozprężny. Instalacja jest podłączona do centrali grzewczej, dzięki czemu ciepło jest przekazywane do obiegów grzewczych.

Skoro wiesz już, jak działa powietrzna pompa ciepła i jakiego typu pompy są dostępne na rynku, przejdźmy do tego, ile to kosztuje.

Ile kosztuje powietrzna pompa ciepła?

Cena powietrznej pompy ciepła zależy od jej rodzaju oraz od instalacji, która umożliwia działanie urządzenia. Najtańsze pompy kupisz już za około 20 tysięcy złotych – będą to jednak urządzenia przeznaczone wyłącznie do ogrzewania domu. Jeśli marzy Ci się pompa, która ogrzeje też wodę użytkową, koszt inwestycji wzrośnie nawet do 35 tysięcy złotych. Tak wygląda koszt samej powietrznej pompy ciepła. Cena, którą zapłacisz za całą inwestycję, będzie jednak wyższa. Musisz jeszcze doliczyć koszt instalacji i potrzebnych akcesoriów. To wydatek rzędu 15-30 tysięcy złotych.

W najtańszym możliwym wariancie jednorazowy koszt inwestycji wynosi około 30 tysięcy złotych. W porównaniu do pomp gruntowych oszczędzasz około 20-50 tysięcy złotych, które byłyby potrzebne na zakup dodatkowego elementu systemu – kolektora gruntowego.

Warto zaznaczyć, że po poniesieniu tego kosztu początkowego, w każdym kolejnym roku odczujesz pozytywny wpływ ogrzewania tą metodą na Twój portfel. Roczny koszt ogrzewania budynku powietrzną pompą ciepła wynosi średnio od 1,5 do 2 tysięcy złotych.

Zalety ogrzewania domu powietrzną pompą ciepła

powietrzna pompa ciepła zalety

Ogrzewanie domu za pomocą powietrznych pomp ciepła ma wiele zalet:

  • pompy powietrzne są ekologiczne,
  • żeby ich używać, nie trzeba podpisywać specjalnych umów z dostawcami energii,
  • mogą służyć nie tylko do ogrzewania, ale także do podgrzewania wody,
  • są łatwe w konserwacji i utrzymaniu,
  • dają niższy koszt ogrzewania niż kotły gazowe i elektryczne,
  • są bezpieczne.

Jeśli szukasz nowych, ciekawych i ekologicznych rozwiązań na potrzeby ogrzania swojego domu, zdecydowanie rozważ zakup powietrznej pompy ciepła. Wybierając ekologiczne rozwiązania, zwykle trzeba ponieść wysokie koszty początkowe. Choć nie jest to tania inwestycja, relatywnie szybko się zwróci, a Ty będziesz się cieszyć nowoczesnym i ekologicznym ogrzewaniem w swoim domu.

 
powietrzna pompa ciepła

Pompy ciepła w ofercie TAURONA

Nowoczesne, ekologiczne i tanie w eksploatacji urządzenia grzewcze są na wyciągnięcie ręki! Zamów pompę ciepła w kredycie 0% z możliwością uzyskania dotacji z programu „Czyste Powietrze”.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ strzałka