Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


12 145

Powietrzna pompa ciepła – opis działania i koszt

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Czy wiesz, że powietrze z zewnątrz może być wykorzystane do ogrzania budynku? Nawet przy temperaturach bliskich zeru – gdy za oknem hula wiatr i pada śnieg – powietrze zawiera ciepło, którego można użyć do ogrzania domu i wody użytkowej. Wszystko dzięki powietrznej pompie ciepła. To nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie może przynieść Ci też spore oszczędności.


 

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje energię z naturalnych pokładów ciepła występujących w ziemi, wodzie lub powietrzu. Pozyskane ciepło można wykorzystać do ogrzania budynku. Ponieważ pompy ciepła z odzyskiem ciepła z wody lub gruntu wymagają zastosowania drogich zewnętrznych wymienników do odbioru ciepła, ich montaż jest droższy niż w przypadku ich powietrznych odpowiedników. W tym artykule opiszemy sposób działania i koszt pomp ciepła powietrznych, określanych również jako pompy ciepła powietrze-woda.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Schemat działania jest podobny w każdej pompie ciepła. Pompa ciepła powietrzna – jak sama nazwa wskazuje – do podgrzania wody użytkowej i ogrzania domów wykorzystuje energię cieplną pobraną z powietrza na zewnątrz budynku.

No dobrze, ale jak działa powietrzna pompa ciepła? W procesie poboru ciepła z otoczenia i wykorzystania go w budynku wyróżniamy trzy obiegi:

Pierwszy obieg:

Wentylator pobiera powietrze i dostarcza je do parownika. W parowniku znajduje się czynnik chłodniczy w postaci specjalnej niezamarzającej cieczy, która poprzez parowanie odbiera ciepło z powietrza. Rozprężony gaz jest kierowany do drugiego obiegu.

Drugi obieg:

Pod wpływem ciepła parowania temperatura znacząco rośnie, czynnik zaczyna parować i zmienia się w gaz. W tej postaci trafia do sprężarki. Dzięki działaniu wysokiego ciśnienia dochodzi do sprężenia gazu i zamiany stanu skupienia na ciecz. Czynnik zwiększa swoją temperaturę do tego stopnia, że może być wykorzystany do ogrzewania wody w obiegu grzewczym (trzeci obieg).

Trzeci obieg:

Gorący gaz podczas skroplenia przekazuje ciepło do obiegu grzewczego. Pozyskana energia pochodząca ze skroplenia gazu może zostać wykorzystana do ogrzewania wody grzewczej lub użytkowej (stąd właśnie nazwa pompa ciepła powietrze-woda). Aby móc ponownie wykorzystać środek chłodniczy, trzeba go rozprężyć. Zawór rozprężny obniża ciśnienie cieczy. Dzięki temu środek chłodniczy może powrócić do parownika i proces może rozpocząć się od nowa.

Typy powietrznych pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła dzielą się na dwa rodzaje, w zależności od ich konstrukcji:

Pompy typu split

To pompy, których system składa się z dwóch modułów. Jeden z nich montuje się w środku budynku, drugi – na zewnątrz. Moduł wewnętrzny zawiera skraplacz, podgrzewacz i pompę obiegową. Moduł zewnętrzny składa się z wentylatora, parownika, sprężarki i zaworu rozprężnego. Oba moduły są połączone ze sobą rurami i tworzą jeden system.

Pompy typu monoblok

Ten typ pomp ciepła powietrznych składa się tylko z jednego modułu, który montuje się na zewnątrz budynku. Moduł zawiera wszystkie potrzebne elementy, czyli skraplacz, sprężarkę, podgrzewacz, pompę obiegową, parownik, wentylator i zawór rozprężny. Instalacja jest podłączona do centrali grzewczej, dzięki czemu ciepło jest przekazywane do obiegów grzewczych.

Skoro wiesz już, jak działa powietrzna pompa ciepła i jakiego typu pompy są dostępne na rynku, przejdźmy do tego, ile to kosztuje.

Ile kosztuje pompa ciepła powietrze-woda?

Cena powietrznej pompy ciepła zależy od jej rodzaju oraz od instalacji, która umożliwia działanie urządzenia. Najtańsze pompy wraz z instalacją kupisz już za około 25 tysięcy złotych – będą to jednak urządzenia przeznaczone wyłącznie do ogrzewania domu. Jeśli marzy Ci się pompa, która ogrzeje też wodę użytkową, koszt inwestycji wyniesie średnio 45 tysięcy złotych.

W porównaniu do pomp gruntowych, decydując się na pompę ciepła powietrzną oszczędzasz około 20-50 tysięcy złotych, które byłyby potrzebne na zakup dodatkowego elementu systemu – kolektora gruntowego.

Warto zaznaczyć, że po poniesieniu tego kosztu początkowego, w każdym kolejnym roku odczujesz pozytywny wpływ ogrzewania tą metodą na Twój portfel. Roczny koszt ogrzewania budynku powietrzną pompą ciepła wynosi średnio od 2 do 5 tysięcy złotych i jest zależny od parametrów budynku takich jak ogrzewana powierzchnia, standard budynku, liczba osób korzystających z ciepłej wody użytkowej.

Zalety ogrzewania domu powietrzną pompą ciepła

Ogrzewanie domu za pomocą powietrznych pomp ciepła ma wiele zalet:

  • pompy powietrzne są ekologiczne,
  • żeby ich używać, nie trzeba podpisywać specjalnych umów z dostawcami energii,
  • mogą służyć nie tylko do ogrzewania, ale także do podgrzewania wody,
  • są łatwe w konserwacji i utrzymaniu,
  • dają niższy koszt ogrzewania niż kotły gazowe i elektryczne,
  • są bezpieczne.

Jeśli szukasz nowych, ciekawych i ekologicznych rozwiązań na potrzeby ogrzania swojego domu, zdecydowanie rozważ zakup pompy ciepła powietrze-woda. Wybierając ekologiczne rozwiązania, zwykle trzeba ponieść wysokie koszty początkowe. Choć nie jest to tania inwestycja, relatywnie szybko się zwróci, a Ty będziesz się cieszyć nowoczesnym i ekologicznym ogrzewaniem w swoim domu.

 

Pompy ciepła w ofercie TAURONA

Nowoczesne, ekologiczne i tanie w eksploatacji urządzenia grzewcze są na wyciągnięcie ręki! Zamów pompę ciepła w kredycie 0% z możliwością uzyskania dotacji z programu „Czyste Powietrze”.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ