Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 505

Pożar w lesie – jak uniknąć, jak zareagować, gdzie zgłosić? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Latem wyjątkowo chętnie odwiedzamy lasy, które pozwalają nam odetchnąć od upałów. Niestety, to również okres szczególnego zagrożenia pożarowego. Pożary w lesie są zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale przede wszystkim dla miejscowej flory i fauny. Jak uniknąć wywołania pożaru lesie? Jak reagować, gdy zauważysz ogień?


 

Skąd bierze się zagrożenie pożarowe w lasach? 

Jedynym naturalnym źródłem ognia w polskich lasach jest uderzenie pioruna. Warto jednak zaznaczyć, że ta przyczyna odpowiada jedynie za 2% leśnych pożarów. Człowiek pośrednio lub bezpośrednio odpowiada za ponad 50% zaprószeń ognia.  

W okresie letnim, w okresach bez opadów deszczu leśne środowisko jest bardzo suche, a droga do ognia bardzo krótka. Pożar w suchym lesie jest coraz częstszym zjawiskiem, przede wszystkim za naszą sprawą. Wszystko, co przynosimy do lasu, stanowi potencjalne zagrożenie pożarowe, szczególnie w okresie suszy.  

Pamiętaj!  
Nie zostawiaj w lesie żadnych śmieci, a tym bardziej niedopałków papierosów. Warto przypomnieć, że palenie tytoniu jest zakazane już w odległości 100 metrów od granicy lasów. Wyjątek stanowią miejsca do tego wyznaczone (i odpowiednio oznakowane), a także drogi utwardzone. 

Czytaj też: Zasady zachowania w lesie 

Rozniecanie ognia czy grillowanie jest w lasach zakazane poza miejscami do tego wyznaczonymi i odpowiednio zabezpieczonymi. Miejsca te są wyraźnie opisane. Jeśli planujesz w lesie wydarzenie związane z ogniem, skontaktuj się z odpowiednim Nadleśnictwem, aby upewnić się, że ognisko czy grill nie będą w danym okresie niebezpieczne. Bezwzględnie zrezygnuj z tego pomysłu, kiedy Lasy Państwowe komunikują zagrożenie pożarowe w lasach w Twoim województwie czy okolicy. 

Zagrożenie pożarowe w lasach może spowodować nie tylko zabawa z ogniem, ale też zostawione w lesie śmieci – przede wszystkim szkło (np. butelka). Szkło w słoneczne dni może zadziałać jak soczewka i pod wpływem promieni słonecznych podpalić ściółkę czy gałęzie. 

Typy pożarów w lasach 

Wyróżnia się kilka rodzajów pożarów leśnych. Ten podział ułatwia służbom określenie zagrożenia i sposobu reakcji na ogień w lesie. Wyróżniamy pożary: 

  • podpowierzchniowe, 
  • pokrywy gleby, 
  • całkowite drzewostanu,  
  • pojedynczego drzewa. 

Pamiętaj, że w lesie zapalić może się nie tylko ściółka, spróchniałe pnie, suche gałęzie, ale również torf znajdujący się pod ziemią (pożar lasu podpowierzchniowy). Ten rodzaj pożaru powstaje zwykle z powodu nieodpowiedzialności odwiedzających, którzy rozpalili ognisko w miejscu zakazanym. Na koniec, aby wygasić ogień przysypali ognisko ziemią – takie działanie może spowodować podpalenie się podziemnego torfu lub płytkich pokładów węgla brunatnego. To szczególnie niebezpieczny pożar w lesie, który długo pozostaje niewykryty (jest pod ziemią), a później bardzo trudno go ugasić, ponieważ może rozprzestrzenić się na wiele kilometrów. 

Jak możemy chronić las? Zagrożenie pożarowe w lasach związane jest z potencjalną klęską żywiołową. Wiele zależy od ludzkich zachowań, których łatwo uniknąć. Nie bój się reagować, gdy widzisz niewłaściwe postępowanie innych odwiedzających – zwróć uwagę lub powiadom odpowiednie służby.  

 

Czy można zaangażować się w ochronę lasów bez wychodzenia z domu? Skorzystaj z oferty TAURONA Prąd + Las i dołącz do akcji sadzenia drzew w polskich lasach!

Posadźmy razem las!

Jak zachować się podczas pożaru w lesie? 

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jak uniknąć pożaru w lesie, ponieważ nie mamy kontroli nad innymi odwiedzającymi. Aby zmniejszyć ryzyko zagrożenia, przed każdą wycieczką warto sprawdzić na stronach Lasów Państwowych aktualne informacje o miejscu, które planujesz odwiedzić. Znajdziesz tam mapę zagrożenia pożarowego oraz dane dotyczące zakazów wstępu do lasów. Nie ignoruj ostrzeżeń – każdy ogień w lesie, choćby najmniejszy, jest niebezpieczny (nie tylko dla zwierząt, ale też dla nas, ludzi).  

Zachowaj ostrożność. Las jest miejscem odpoczynku i wyciszenia, jednak zawsze warto mieć przy sobie telefon i co jakiś czas kontrolować, czy mamy zasięg, a na wszelki wypadek zainstalować również mapy w trybie offline. Wtedy możesz mieć pewność, że w razie jakiegokolwiek nieoczekiwanego zdarzenia uda się zadzwonić do odpowiednich służb i powiadomić, w jakiej okolicy zauważyłeś niebezpieczeństwo.   

Gdy zauważysz pożar w lesie, zachowaj bezpieczeństwo. Nie zbliżaj się do ognia, odejdź od niego jak najdalej, powiadom odpowiednie służby i napotkane osoby znajdujące się w strefie zagrożenia.  

Gdzie zgłosić pożar w lesie?  

Oczywiście dzwonimy na Straż Pożarną (112 lub 998). Rozmowę z dyspozytorem rozpoczynamy od podania swojego imienia i nazwiska i numeru telefonu. Następnie najdokładniej opisujemy, gdzie jesteśmy, co się pali i jak duży jest pożar. Podajemy możliwie najwięcej szczegółów dotyczących lokalizacji i typu ognia. Bezwzględnie stosujemy się do wszystkich poleceń dyspozytora oraz służb, jednocześnie zachowując bezpieczną odległość od ognia.