Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


49 350

Regulacja okien na zimę – krok w kierunku oszczędzania

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Nieszczelne okna mogą znacząco podnieść rachunki za ogrzewanie i zmniejszyć komfort termiczny. Szacuje się, że nieprzygotowana do zimy stolarka okienna może odpowiadać nawet za 30% strat ciepła w budynku! Dowiedz się, jak powinna wyglądać regulacja okien na zimę, aby zadbać zarówno o swoje samopoczucie, jak i o zawartość portfela.


 

Czym są tryby zimowy i letni w oknach?

Kiedyś uszczelniano okna na wiele sposobów. Wykorzystywano gąbki, uszczelki, kit, pianki, silikony, a nawet watę. Dziś, kiedy zdecydowana większość osób posiada okna PCV, takie metody odeszły w zapomnienie. Niestety zapomnieliśmy przy tym, że i w tym przypadku koniecznością jest regulacja okien na zimę.

Nie każdy wie, że nowoczesne okna są zaprojektowane tak, by zimą zapewniać doskonałą izolację, a latem – odpowiedni przepływ powietrza. Jednak ich potencjał można wykorzystać tylko wtedy, gdy zadbasz o przestawienie okien na tryb zimowy lub letni. Jak działa i co daje zmiana z jednego trybu na drugi? Chodzi o to, by dostosować szczelność okna do aktualnej pory roku. Regulacja okien plastikowych na zimę wymaga ograniczenia przepływu powietrza pomiędzy zewnętrznym środowiskiem a wnętrzem budynku poprzez ograniczenie stopnia rozszczelnienia okna. Wiosną i latem, gdy na dworze robi się cieplej, można poluzować docisk uszczelki, pozwalając na większy przepływ powietrza.

Przeczytaj również: Rekuperacja – wentylacja mechaniczna w domu

Jakie korzyści daje sezonowa regulacja okien?

Jak już się domyślasz, ustawienie okna na zimę pozwala ograniczyć utratę ciepła poprzez redukcję przepływu powietrza oraz zmniejszone oddawanie ciepła pochodzącego z wnętrza budynku. Tym samym poprawiasz komfort termiczny, jednocześnie obniżasz wydatki na ogrzewanie. Jednak to nie jedyne korzyści płynące z dostosowania stolarki okiennej do pory roku. Zwiększenie przepływu powietrza w ciepłych miesiącach poprawia cyrkulację powietrza, a tym samym ogranicza ryzyko gromadzenia się wilgoci, która sprzyja pojawianiu się pleśni i grzybów. Nie trzeba zapewne dodawać, że właściwa wentylacja pomieszczeń ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia.

Systematycznie reguluj docisk okien, a wtedy wyeliminujesz także ewentualne problemy z otwieraniem i zamykaniem okien, co jest szczególnie ważne przede wszystkim w początkowym okresie użytkowania okien, gdyż te mają tendencję do opadania. Regularnie przeprowadzane drobne korekty poprawią komfort użytkowania okien i zwiększą żywotność stolarki okiennej.

Sprawdź również: Ogrzewanie domu – przegląd technologii

Jak krok po kroku samodzielnie wyregulować okna?


Przestawienie okien na tryb zimowy lub letni może wydawać się skomplikowanym zadaniem, ale w praktyce nie jest to nic trudnego i nie zajmie Ci dużo czasu. Jak to zrobić? Wystarczy, że otworzysz okno i znajdziesz metalowe rolki ryglujące. Ich ilość zależy przede wszystkim od wielkości okna, dlatego możesz znaleźć od czterech do nawet dwunastu elementów regulujących na jednym skrzydle. Do ich przestawienia najczęściej wystarczy klucz imbusowy, ewentualnie kombinerki, choć zdarzają się i takie modele okien, które pozwalają na przeprowadzenie regulacji zupełnie bez narzędzi.

Na każdej z rolek znajduje się znak, przeważnie jest to kropka, który wskazuje, w jakim trybie są aktualnie ustawione okna. Znak skierowany w stronę wnętrza, a więc tuż obok uszczelki będzie oznaczał, że ustawiony jest tryb zimowy, a jeśli znak będzie znajdował się bliżej zewnętrznej strony okna, to mamy do czynienia z trybem letnim. Przygotowując okna na zimę, przekręć elementy regulujące tak, by wspomniany znak znajdował się jak najbliżej uszczelki na każdej z rolek. Na koniec sprawdź, czy okno bez problemu otwiera się i zamyka. Jeśli natrafisz na duży opór – poluzuj odrobinę śruby.

W ten prosty sposób zadbasz o optymalną szczelność zwykłych okien, okien dachowych, jak i okien balkonowych. Jeśli jednak okna wciąż nie będą dobrze przylegać do ościeżnicy i nadal będziesz zauważać znaczną nieszczelność lub inne problemy, to skontaktuj się ze specjalistą, który znajdzie przyczynę problemu i w fachowy sposób ją wyeliminuje.