Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


53 294

Regulacja okien na zimę – krok w kierunku oszczędzania

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Nieszczelne okna mogą znacząco podnieść rachunki za ogrzewanie i zmniejszyć komfort termiczny. Szacuje się, że nieprzygotowana do zimy stolarka okienna może odpowiadać nawet za 30% strat ciepła w budynku! Dowiedz się, jak powinna wyglądać regulacja okien na zimę, aby zadbać zarówno o swoje samopoczucie, jak i o zawartość portfela.


 

Zima to czas, gdy koszty ogrzewania znacząco wzrastają, a utrzymanie ciepła w domu staje się kluczowe dla komfortu mieszkańców. Właściwa regulacja okien na zimę może pomóc Ci znacznie obniżyć rachunki za energię oraz poprawić efektywność cieplną budynku. 

Czym są tryby zimowy i letni w oknach? 

Kiedyś uszczelniano okna na wiele sposobów. Wykorzystywano gąbki, uszczelki, kit, pianki, silikony, a nawet watę. Dziś, kiedy zdecydowana większość osób ma okna PCV, takie metody odeszły w zapomnienie. Niestety zapomnieliśmy przy tym, że i w tym przypadku koniecznością jest regulacja okien na zimę. 

Nie każdy wie, że nowoczesne okna są zaprojektowane tak, by zimą zapewniać doskonałą izolację, a latem – odpowiedni przepływ powietrza. Jednak ich potencjał możesz właściwie wykorzystać tylko wtedy, gdy zadbasz o przestawienie okien na tryb zimowy lub tryb letni. Jak działa i co daje zmiana z jednego trybu na drugi?  

Chodzi o to, by dostosować szczelność okna do aktualnej pory roku. Regulacja okien plastikowych na zimę wymaga ograniczenia przepływu powietrza pomiędzy zewnętrznym środowiskiem a wnętrzem budynku poprzez ograniczenie stopnia rozszczelnienia okna. Wiosną i latem, gdy na dworze robi się cieplej, można poluzować docisk uszczelki, pozwalając na większy przepływ powietrza. 

Jakie korzyści daje sezonowa regulacja okien? 

Jak się domyślasz, ustawienie okna na zimę pozwala ograniczyć utratę ciepła poprzez redukcję przepływu powietrza oraz zmniejszone oddawanie ciepła pochodzącego z wnętrza budynku. Tym samym poprawiasz komfort termiczny, jednocześnie obniżasz wydatki na ogrzewanie. Jednak to nie jedyne korzyści płynące z dostosowania stolarki okiennej do pory roku. Zwiększenie przepływu powietrza w ciepłych miesiącach poprawia cyrkulację powietrza, a tym samym ogranicza ryzyko gromadzenia się wilgoci, która sprzyja pojawianiu się pleśni i grzybów. Nie trzeba zapewne dodawać, że właściwa wentylacja pomieszczeń ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. 

Systematycznie reguluj docisk okien, a wtedy wyeliminujesz także ewentualne problemy z otwieraniem i zamykaniem okien, co jest szczególnie ważne przede wszystkim w początkowym okresie użytkowania okien, gdyż te mają tendencję do opadania. Regularnie przeprowadzane drobne korekty poprawią komfort użytkowania okien i zwiększą żywotność stolarki okiennej. 

Sprawdź również: Ogrzewanie domu – przegląd technologii 

Czy wszystkie okna mają tryb letni i zimowy? 

Regulację okien umożliwiają wszystkie nowoczesne okna, przede wszystkim okna plastikowe. Dlatego można je bardzo łatwo ustawiać poprzez zwiększenie lub zmniejszenie docisku, odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych. Poniżej podpowiadamy, jak krok po kroku ustawić okna na tryb zimowy lub letni. 

Jak krok po kroku samodzielnie wyregulować okna? 

Przestawienie okien na tryb zimowy lub letni może wydawać się skomplikowanym zadaniem, ale w praktyce samodzielna regulacja okna to nic trudnego i nie zajmie Ci dużo czasu. Jak prawidłowo wyregulować okna? Wystarczy, że otworzysz okno i znajdziesz metalowe rolki ryglujące. Ich ilość zależy przede wszystkim od wielkości okna, dlatego możesz znaleźć od czterech do nawet dwunastu elementów regulujących na jednym skrzydle. Do ich przestawienia najczęściej wystarczy klucz imbusowy, ewentualnie kombinerki, choć zdarzają się i takie modele okien, które pozwalają na przeprowadzenie regulacji okien zupełnie bez narzędzi. 

Na każdej z rolek znajduje się znak, przeważnie jest to kropka, który wskazuje, w jakim trybie są aktualnie ustawione okucia okienne. Znak skierowany w stronę wnętrza, a więc tuż obok uszczelki, będzie oznaczał, że ustawiony jest tryb zimowy. Jeśli z kolei znak znajduje się bliżej zewnętrznej strony okna, mamy do czynienia z trybem letnim.  

Przygotowując okna na zimę, przekręć elementy regulujące tak, by wspomniany znak znajdował się jak najbliżej uszczelki na każdej z rolek. Na koniec sprawdź, czy okno bez problemu otwiera się i zamyka. Jeśli natrafisz na duży opór – poluzuj odrobinę śruby. Gdy chcesz przestawić okna plastikowe na tryb letni, przekręć elementy regulujące z pomocą klucza imbusowego lub innego narzędzia w przeciwnym kierunku. 

W ten prosty sposób zadbasz o optymalną szczelność zwykłych okien, okien dachowych, jak i okien balkonowych. Jeśli jednak okna wciąż nie będą dobrze przylegać do ościeżnicy i nadal będziesz zauważać znaczną nieszczelność lub inne problemy, skontaktuj się ze specjalistą, który znajdzie przyczynę problemu i ją wyeliminuje. Konieczna może być bowiem wymiana uszczelek, które z biegiem czasu mogą się zużywać, tracić elastyczność lub pękać, albo dokładniejsza regulacja zawiasów i okuć oraz ich konserwacja. 

Konserwacja uszczelek i okuć 

Gdy chcesz poprawić komfort termiczny, czasami nie wystarczy jedynie ustawić tryb zimowy lub letni w oknach. Konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych prac konserwacyjnych. Dobrze wykonana konserwacja uszczelek i okuć okiennych znacząco wydłuża żywotność i zapewnia optymalne funkcjonowanie okien.  

Uszczelki powinny być regularnie czyszczone z kurzu i brudu, które mogą osłabić ich elastyczność. Do tego celu można użyć specjalnych preparatów silikonowych, które pomogą zachować właściwości uszczelniające materiału. Z kolei okucia, czyli zawiasy i mechanizmy zamykające, należy smarować odpowiednimi środkami, aby uniknąć zacinania się czy nadmiernego tarcia. Przeprowadzając konserwację regularnie, unikniesz kosztownych napraw i zapewnisz bezproblemową obsługę okien przez wiele lat. 

Dlaczego regulacja okien jest szczególnie ważna zimą? 

W okresie zimowym największym problemem energetycznym w budynkach mieszkalnych jest utrata ciepła. Okna, choć pełnią ważną funkcję izolacyjną, mogą stać się miejscem, przez które ciepło łatwo ucieka na zewnątrz, szczególnie jeśli nie są odpowiednio wyregulowane. Regulacja okien to prosta czynność, która pozwala ograniczyć straty ciepła, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności w rachunkach za ogrzewanie. Dowiedz się również, jak w inny sposób zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.

To jednak nie wszystko, szczelne okna zapewniają lepszy komfort termiczny, eliminując zimne przeciągi i zwiększając efektywność systemu grzewczego. Warto też pamiętać, że regularna konserwacja i regulacja okien wydłuża ich żywotność. Szczelne i prawidłowo działające okna nie tylko lepiej izolują, ale również są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Dbając o okna, minimalizujesz ryzyko powstawania kosztownych napraw w przyszłości. 

Podsumowanie 

Regulacja okien na zimę to prosta i skuteczna metoda na poprawę efektywności energetycznej domu oraz na obniżenie kosztów ogrzewania. Wystarczy kilka prostych kroków – sprawdzenie szczelności, dostosowanie docisku okien, wymiana uszczelek oraz konserwacja okuć – aby cieszyć się cieplejszym domem i mieć niższe rachunki za ogrzewanie. Dbanie o szczelność okien to inwestycja, która zwróci się w postaci większego komfortu, niższych kosztów utrzymania i dłuższej żywotności okien. 

Co więcej, dzięki regularnemu przestawianiu okien w odpowiedni tryb nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale także dbasz o środowisko, zmniejszając zużycie energii i emisję dwutlenku węgla. Zrób krok w kierunku oszczędzania i ekologii, i przygotuj swoje okna na zimę już dziś!