Skip to main content

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


eye1 171

Rekuperacja – wentylacja mechaniczna w domu

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Do najczęściej wymienianych zalet rekuperacji zalicza się czyste, przefiltrowane powietrze w domu, oszczędności na ogrzewaniu, brak przeciągów i owadów oraz pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Nic więc dziwnego, że na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. Jeśli zastanawiasz się, jak działa rekuperacja – energooszczędna wentylacja pomieszczeń z możliwością odzysku ciepła – ten artykuł został napisany z myślą o Tobie. Wyjaśniamy w nim, jak działa rekuperacja oraz jak wybrać i gdzie postawić centralę wentylacyjną. Odpowiadamy też na pytanie, czy rekuperacja się opłaca.

Rekuperacja – wentylacja mechaniczna w domu

 

Co to jest rekuperacja?

Wentylacja domu to podstawa – brak odpowiednio częstej wymiany powietrza na nowe prowadzi do wilgotnienia i niszczenia budynków, a także do rozwoju pleśni i grzybów. Jeszcze nie tak dawno do odpowiedniego wentylowania budynków wykorzystywano kominy wentylacyjne i naturalną siłę przyrody, jaką jest grawitacja. Tyle że wentylacja grawitacyjna ma dość dużą wadę – praktycznie nie działa latem, zaś zimą jest tak mocna, że wyciąga z domu ciepło wytworzone przez ogrzewanie. Okazuje się, że za pośrednictwem otworów wentylacyjnych z domu może uciekać ponad połowa ogrzanego wcześniej powietrza. W odpowiedzi na ten problem powstała wentylacja mechaniczna, czyli właśnie rekuperacja.

Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z raz ogrzanego – ale już zużytego – powietrza i oddania tego ciepła do powietrza wpadającego do pomieszczeń. Co ważne, podczas całego procesu świeże i zużyte powietrze nie miesza się ze sobą. W ten sposób do budynku wpada czyste – ale już wstępnie ogrzane powietrze, co w znacznym stopniu niweluje straty ciepła. Rekuperacja powietrza jest obecnie najbardziej zaawansowanym sposobem wentylacji budynków.

Rekuperacja w domu, czyli system wentylacji nawiewno-wywiewnej


Wiele osób zastanawia się, jak odbywa się rekuperacja powietrza. Otóż wszystko działa w oparciu o specjalny system wentylacyjny, który należy zamontować w budynku. Sercem takiego układu jest centrala wentylacyjna, nazywana też rekuperatorem, w której umieszczony jest wymiennik ciepła.

Proces rekuperacji domu przebiega w następujący sposób:

  • Z pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (takich jak kuchnia, łazienka czy toaleta) usuwane jest zużyte powietrze, które następnie kanałami wentylacyjnymi dociera do rekuperatora. Tutaj przechodzi ono przez wymiennik ciepła i oddaje swoją energię.
  • W tym samym czasie przez otwór w zewnętrznej ścianie budynku, czyli czerpnię, zasysane jest do środka powietrze świeże. Ono również doprowadzane jest do centrali wentylacyjnej, gdzie najpierw przechodzi przez filtry wyłapujące kurz i pyłki, a następnie dociera do wymiennika ciepła, gdzie pobiera energię oddaną wcześniej przez powietrze wychodzące.
  • Co ważne, strumienie powietrza świeżego i zużytego nie mieszają się ze sobą, a jedynie mijają w sąsiednich kanałach. Ścianki rekuperatora są na tyle cienkie, że pozwalają na wymianę ciepła, a jednocześnie oddzielają od siebie obie strugi. Proces ten można regulować według własnych potrzeb.
  • Po oddaniu ciepła w rekuperatorze, zużyte powietrze wyprowadzane jest na zewnątrz budynku za pomocą wyrzutni.
  • Powietrze świeże nawiewane jest do pomieszczeń takich jak sypialnia, pokój dzienny czy dziecięcy. Jako że zostało już ono wstępnie ogrzane, ma temperaturę zbliżoną do tej, która panuje w pomieszczeniu. Wystarczy je jedynie dogrzać.
  • Ilość powietrza nawiewanego jest taka sama jak wywiewanego.
schemat rekuperacji

Rekuperacja

Skoro odpowiedzieliśmy już na pytanie, jak działa rekuperacja, warto zastanowić się, gdzie w ogóle należy ją stosować. Otóż wentylację mechaniczną najlepiej montować w dobrze izolowanych budynkach. Schemat rekuperacji najlepiej oczywiście zaprojektować jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Zainstalowanie rekuperacji w domu już istniejącym jest oczywiście możliwe, ale należy mieć na uwadze, że takie przedsięwzięcie będzie wiązało się ze sporym remontem.

Rekuperator


Skoro jesteśmy już przy kwestiach technicznych, warto poświęcić nieco uwagi sercu systemu rekuperacji, czyli centrali wentylacyjnej.

rekuperator

Rodzaje rekuperatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rekuperatorów:

  • Rekuperatory z czynnikiem pośrednim (glikolem lub freonem), które najczęściej montuje się w budynkach wymagających zarówno grzania, jak i chłodzenia pomieszczeń.
  • Rekuperatory z ruchomym wypełnieniem (wymiennikami obrotowymi), wyposażone w silniki elektryczne, odpowiedzialne za obracanie wirnika akumulacyjnego – zastosowanie tego rozwiązania często uważane jest za potencjalnie problematyczne.
  • Rekuperatory płytowe (krzyżowe oraz przeciwprądowe), które najczęściej wybierane są dla domów jednorodzinnych. Charakteryzują się prostotą budowy i są najtańsze.

Miejsce na rekuperator

Sama centrala wentylacyjna ma niewielkie rozmiary, więc przy projektowaniu schematu rekuperacji domu nie powinno być problemu ze znalezieniem dla niej odpowiedniego miejsca. Rekuperator można zamontować na poddaszu, w schowku, garderobie czy nawet w dużej szafie. Dla niektórych naturalnym wyborem może wydawać się kotłownia – to dobry pomysł, pod warunkiem, że dom nie jest ogrzewany węglem. Brud, który się z tym wiąże, może negatywnie wpływać na proces wentylacji.

Wybierając miejsce dla rekuperatora należy pamiętać o tym, że urządzenie będzie w przyszłości konserwowane i serwisowane, więc należy zapewnić do niego wygodny dostęp. Aby możliwy był maksymalny odzysk ciepła, pomieszczenie, w którym zostanie umieszczona centrala wentylacyjna, powinno być też ogrzewane lub ocieplone.

Czy rekuperacja się opłaca?

skarbonka

Odpowiedź na to pytanie jest krótka – tak. Najważniejsze powody, dla których warto zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, są dwa.

Po pierwsze jakość powietrza nawiewanego przez rekuperację jest bardzo dobra. Jako że zasysane z zewnątrz powietrze przepływa przez filtry, charakteryzuje się ono doskonałymi parametrami dotyczącymi wilgotności, czystości i jonizacji. Zastosowane w systemie filtry wyłapują również alergeny, co może się okazać zbawienne dla osób uczulonych na pyłki. Dodatkowo, odpowiednio częsta wymiana powietrza zapobiega powstawaniu w budynku pleśni i grzybów. Wszystko to korzystanie działa na zdrowie osób zamieszkujących dom z rekuperacją.

Drugi powód jest nieco bardziej przyziemny – chodzi mianowicie o aspekt finansowy. Niezależnie od zastosowanego systemu grzewczego, zapewnienie zimą odpowiedniej temperatury w budynku wciąż pozostaje stosunkowo drogie. Warto więc zadbać o to, aby tracić jak najmniej raz wyprodukowanej energii cieplnej. Rekuperatory pozwalają odzyskać nawet 95% ciepła z wypompowywanego powietrza. To naprawdę spora oszczędność!

I na koniec nie możemy zapominać o aspekcie środowiskowym – do produkcji ciepła w Polsce wciąż w większości wykorzystywane są paliwa kopalne, których eksploatacja jest szkodliwa dla planety. Odpowiednio zarządzając wyprodukowanym ciepłem, dbamy o otaczającą nas przyrodę, która przecież ma służyć nie tylko nam, ale i przyszłym pokoleniom.