Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


7 748

Rodzaje nawilżaczy powietrza. Który wybrać?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Zastanawiasz się nad zakupem nawilżacza powietrza, ale nie wiesz, który wybrać? Parowy, ultradźwiękowy, a może ewaporacyjny? Czym się różnią? Jaki jest najlepszy nawilżacz powietrza dla dziecka? Czy wszystkie nawilżacze powietrza mogą pracować w domu, w którym mieszkają zwierzęta? Czy do każdego urządzenia można wlać wodę prosto z kranu i na co zwrócić uwagę przy wyborze? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.


 

Optymalna wilgotność powietrza w domu przekłada się bezpośrednio na dobre samopoczucie, zdrowie i komfort. Suche powietrze potrafi doprowadzić do złego snu, braku koncentracji, podrażnienia skóry, przesuszenia oczu. Nie służy zarówno dorosłym, jak i najmłodszym.

Rekomendowana wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, pracujemy, śpimy – powinna wynosić między 40 a 60%.

Suche powietrze doskwiera głównie zimą, kiedy niezbędne jest dodatkowe grzanie w pokojach. Wraz ze spadkiem temperatury rzadziej wietrzymy pomieszczenia, a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym spada nawet poniżej 20%. Suche powietrze w pokoju może nasilić objawy alergiczne, kaszel, katar. Na rynku dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy powietrza: ultradźwiękowe, ewaporacyjne i parowe. Zanim sprawdzisz rankingi, przeczytaj, jak działają, jakie mają zalety i uzyskaj najkorzystniejsze nawilżenie powietrza w domu.

Zobacz również…

 

Czy wiesz, że brak odpowiedniej wentylacji może doprowadzić do wilgotnienia i niszczenia domu?

Dowiedz się więcej

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy – popularność zawdzięcza wyjątkowej wydajności i cichej pracy, do której wykorzystuje fale ultradźwiękowe. To właśnie one rozbijają cząsteczki wody i tym samym wytwarzają mikroskopijną mgiełkę. Jego użytkownicy wskazują również na niski pobór prądu oraz doceniają wbudowany higrostat, który ułatwia kontrolę wilgotności powietrza. Nawilżacze ultradźwiękowe polecane są szczególnie do pokoi dziecięcych oraz sypialni. Minusy? Ultradźwięki słyszalne są dla zwierząt domowych i mogą wywołać u nich rozdrażnienie oraz lęk. Dodatkowo pamiętaj, aby do tego typu nawilżaczy używać wody destylowanej. W przeciwnym razie narazisz się na wdychanie szkodliwego pyłu kamiennego oraz obecnych w wodzie (z kranu) patogenów.

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz ewaporacyjny wyposażony jest w wentylator, zbiornik na wodę oraz wymienną matę lub dyski. Wentylator zasysa suche powietrze do wnętrza, które zostaje nawilżone w momencie przepływu przez matę/dyski. Ewaporacja to najzdrowszy sposób nawilżania powietrza w pomieszczeniu, który bazuje na odparowaniu wody. Do nawilżacza ewaporacyjnego możesz użyć zwykłej wody kranowej. Dodatkowe plusy? W tego typu nawilżaczach umieszczane są najczęściej wkłady antybakteryjne, które dbają o jakość wytwarzanej mgiełki. Praca samego urządzenia jest cicha, energooszczędna, a wytwarzana para wodna jest chłodna – dzięki czemu nie stwarza ryzyka poparzenia. Minusy? W niektórych urządzeniach należy regularnie wymieniać filtry, co 2/3 miesiące.

Nawilżacz parowy

Woda wewnątrz nawilżacza parowego doprowadzana jest przez grzałkę do wrzenia. Efektem jest pożądana para wodna bez zarazków, która doskonale nawilża powietrze. Samo urządzenie jest tanie, jednak jego użytkowanie do najtańszych już niestety nie należy. Minusy? Nawilżacz parowy nie powinien być ustawiany w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci – ze względu na wysoką temperaturę pary. Musisz również pamiętać o regularnym odkamienianiu i kontrolowaniu poziomu nawilżenia. Najlepszym wyborem będzie urządzenie z higrostatem.

Znasz już najpopularniejsze rodzaje nawilżaczy. A czy wiesz, jak dodatkowo poprawić jakość powietrza w domu? Poznaj najskuteczniejsze metody: 6 sposobów na czyste powietrze w domu

Idealna wilgotność powietrza w Twoim domu powinna oscylować w granicy 50% (40-60%). Jego jakość przekłada się zarówno na Twoje zdrowie, samopoczucie, jak i na samo wnętrze. Kiedy poziom nawilżenia spadnie poniżej 20% – może dojść do wysychania drewnianych podłóg, stolarki okiennej oraz mebli. Zbyt wysoki poziom nawilżenia powietrza (powyżej 60%) może natomiast doprowadzić do bólów reumatycznych, głowy, pojawienia się pleśni i grzybów. Długotrwale utrzymująca się zbyt wysoka wilgotność powietrza działa też niekorzystnie na wnętrza – meble czy podłogi.