Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


Samochody elektryczne – rozwiewamy wątpliwości na ich temat! 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Wokół samochodów elektrycznych wciąż krąży wiele wątpliwości i różnych przekonań. Dlatego udzielamy rzetelnych odpowiedzi na pytania, które nurtują wielu kierowców – zarówno entuzjastycznie, jak i sceptycznie nastawionych do aut elektrycznych! 


 

Czy samochody elektryczne są ekologiczne? 

Samochody elektryczne promuje się jako atrakcyjną alternatywę dla pojazdów spalinowych ze względu na ekologię. Jednocześnie pojawiają się głosy, że proces produkcyjny oraz utylizacja baterii do elektryków wiąże się z zagrożeniami, które całkowicie przerastają zalety, które płyną z użytkowania aut elektrycznych. Co więcej, podkreśla się, że prąd, który zasila elektryki, wytwarza się w elektrowniach z węgla, co oznacza, że emisje CO2 nie są mniejsze niż w przypadku tradycyjnych pojazdów. Jak jest naprawdę? 

Produkcja baterii do samochodów elektrycznych wywołuje emisję CO2, ale nie na tyle dużą, aby samochody elektryczne emitowały więcej zanieczyszczeń niż pojazdy spalinowe. Z racji rozwoju technologii związanych z recyklingiem odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych nie ma ryzyka, że środowisko zostanie zanieczyszczone szkodliwymi substancjami. Przeciwnie – już teraz możliwe jest odzyskanie większości materiałów ze zużytych baterii do ponownego wykorzystania. Dodatkowo przed odzyskiem mogą one być ponownie wykorzystane dla celów tworzenia magazynów energii, przykładem takiego działania jest Projekt SecondLife realizowany przez TAURON Dystrybucja.  

Jeśli chodzi o emisyjność pojazdów elektrycznych podczas eksploatacji, nawet przy zasilaniu ich prądem, który pochodzi z elektrowni węglowych, są one bardziej ekologiczne niż pojazdy z silnikiem diesla, benzynowym, a nawet hybrydowym. Warto też zauważyć, że zarówno w Polsce, jak i na całym świecie stopniowo rośnie udział odnawialnych źródeł energii, więc stopniowo elektryczne samochody będą w ogólnym rozrachunku coraz bardziej przyjazne środowisku. 

Poznaj wady i zalety samochodów elektrycznych. 

Gdzie można ładować auto elektryczne? 

Auta elektryczne naładujesz z pomocą szybkich stacji ładowania, które wykorzystują prąd stały, które znajdują się przede wszystkim na stacjach paliw i na parkingach, szczególnie zlokalizowanych w pobliżu centrów handlowych.

Kolejna opcja to ładowanie samochodów elektrycznych z pomocą ładowarek naściennych, znanych jako wallbox lub wolnostojących ładowarek. Pojawiają się one coraz częściej na nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych, choć można taką ładowarkę zamontować sobie we własnym zakresie, na przykład w swoim garażu. Listę wszystkich publicznych stacji ładowania w Polsce znajdziesz na stronie: udt.gov.pl. Natomiast listę wszystkich stacji TAURONA znajdziesz na stronie: zaplac.etauron.tauron.pl 

Czy samochód elektryczny można ładować w domu? 

Baterię każdego samochodu elektrycznego bez problemu uzupełnisz we własnym domu. Jedyna bezpieczna opcja w tym zakresie to – instalacja wspomnianej już ładowarki typu wallbox.  Przepisy umożliwiają realizację inwestycji w postaci instalacji prywatnej stacji ładowania. Ładowarki typu wallbox nie tylko zapewniają znacznie szybsze ładowanie w porównaniu do standardowych gniazd, ale także oferują zwiększoną ochronę przed przepięciami. 

Dzięki zaawansowanym systemom zarządzania energią wallboxy są w stanie optymalizować proces ładowania, co przekłada się na dłuższą żywotność baterii pojazdu. Ponadto urządzenia te są wyposażone w różnorodne funkcje bezpieczeństwa, np. automatyczne wyłączanie w przypadku wykrycia nieprawidłowości w sieci elektrycznej. 

Formalności jest stosunkowo niewiele, a koszty również nie są wyjątkowo wysokie, więc nawet gdy mieszkasz w bloku, bez trudu naładujesz swój elektryczny pojazd. 

Urządzenia, takie jak stacje ładowania dostępne są w ofercie TAURONA. Liczne możliwości ładowania samochodów elektrycznych i dynamiczny rozwój infrastruktury ładowania sprawiają, że użytkowanie elektryków staje się coraz wygodniejsze. 

 

Zamontuj własną ładowarkę do samochodu elektrycznego i korzystaj z niej wygodnie w dowolnym momencie! Ładuj swój samochód w swoim domu i oszczędzaj czas.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy samochody elektryczne są droższe w utrzymaniu? 

Samochody elektryczne są zazwyczaj tańsze w utrzymaniu niż tradycyjne pojazdy spalinowe. Mają niższe koszty eksploatacji, ponieważ wymagają mniej konserwacji i nie mają tradycyjnych elementów silników spalinowych do wymiany, w tym oleju, filtrów i innych części zużywalnych, a koszt energii elektrycznej jest zwykle niższy niż paliwa.  

Warto jednak uwzględnić koszt wymiany baterii, który jest istotnym elementem eksploatacji samochodów elektrycznych. Baterie mogą być dość drogie w wymianie (często kosztują do kilkudziesięciu tysięcy złotych), ale ich żywotność zazwyczaj wynosi od 8 do 15 lat, w zależności od modelu i sposobu użytkowania pojazdu. Wiele nowych samochodów elektrycznych objętych jest gwarancją na baterie, co może częściowo pokryć koszty ich wymiany. Mimo to nawet z uwzględnieniem tego wydatku, samochody elektryczne często pozostają bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie czasowej. 

Oczywiście koszty eksploatacyjne pojazdów możesz bardzo mocno zredukować w przypadku wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, takich jak choćby instalacje fotowoltaiczne. Dlatego pomimo wyższej ceny początkowej samego pojazdu, długoterminowo właściciele mogą oszczędzać na kosztach eksploatacji. 

Czy auta elektryczne parkują za darmo? 

Właściciele aut elektrycznych zarówno w Polsce, jak i w wielu innych państwach mogą korzystać z licznych udogodnień. W naszym kraju jednym z takich przywilejów jest zwolnienie z opłat za parkowanie w miejskich lub gminnych strefach płatnego parkowania. To udogodnienie wynika z wprowadzenia ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Bezpłatne parkowanie w strefach płatnego parkowania na drogach publicznych dotyczy jedynie tych samochodów, które są zasilane wyłącznie energią elektryczną gromadzoną poprzez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania. Oznacza to, że przepis nie dotyczy hybryd plug-in, które podobnie jak auta elektryczne również są ładowane z pomocą zewnętrznych źródeł energii. 

Jaki zasięg ma samochód elektryczny? 

Choć elektryki są z nami już od dłuższego czasu, wciąż panuje przekonanie, że mają one mały zasięg, a jednocześnie ich ładowanie trwa całą wieczność. I rzeczywiście, w przypadku pierwszych modeli samochodów elektrycznych dokładnie tak było. Dziś jednak technologia wykorzystywana w elektrykach jest tak zaawansowana, że na jednym ładowaniu mogą przejechać kilkaset kilometrów. Niektóre modele mogą się pochwalić zasięgiem, który przekracza 500 km.  

Ładowanie, szczególnie z pomocą szybkich stacji ładowania, również nie jest zbyt uciążliwe. Tego typu punkty pozwalają naładować auto elektryczne do 80% w mniej niż godzinę. Czas ładowania nie jest też problemem, jeśli istnieje możliwość ładowania auta w miejscu zamieszkania, na przykład w czasie nocnego wypoczynku. 

Chcesz być na bieżąco z nowinkami ze świata motoryzacji? Przeczytaj artykuł: Elektromobilność – co to takiego? 

Czy opłaca się kupić samochód elektryczny? 

Większość mitów na temat samochodów elektrycznych wynika z bazowania na przestarzałych informacjach. Rozwój elektromobilności i innych nowoczesnych technologii oraz infrastruktury ładowania sprawia, że samochody elektryczne są coraz korzystniejsze zarówno dla środowiska, jak i dla samych użytkowników. Dlatego nie ma wątpliwości, że inwestycja w auto elektryczne to dobra decyzja!