Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


4 676

Sauna w domu – wszystko, co musisz wiedzieć przed montażem

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Coraz więcej Polaków decyduje się na saunę w domu. Ale od czego w ogóle zacząć, rozważając jej budowę? Jaki rodzaj sauny wybrać? Na co zwrócić uwagę przed montażem kabiny i jak prawidłowo dobrać moc pieca? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.


 

Rodzaje sauny

Zastanawiając się nad wyborem sauny do domu, warto najpierw zapoznać się z jej rodzajami. Klasyfikacja saun zależy od temperatury powietrza oraz wilgotności osiąganej w pomieszczeniu. Najpopularniejsze rodzaje saun to:

  • Sauna sucha, nazywana też fińską – charakteryzuje się wilgotnością na poziomie 5-15% i dość wysoką temperaturą (60-110°C). Do osiągnięcia tych warunków wykorzystuje się piec, który ogrzewa kamienie. Siedziska i oparcia wykonane są z drewna.
  • Sauna mokra – tu temperatura jest niższa niż w saunie suchej (50-65°C), za to wilgotność – wyższa (20-40%). Oprócz typowego wyposażenia sauny fińskiej, sauna mokra posiada również dozownik wody na kamienie lub generator pary – elementy te mają na celu podniesienie wilgotności powietrza.
  • Sauna parowa lub rzymska, inaczej też łaźnia – ten rodzaj sauny charakteryzuje się bardzo wysoką wilgotnością powietrza (na poziomie 40-100%) oraz stosunkowo niską temperaturą (45-55°C). Siedziska i oparcia w łaźni wykonane są z ceramicznych kafli, marmuru lub tworzywa sztucznego. Sauna wyposażona jest w piec utrzymujący zadaną temperaturę oraz generator pary, który dba o odpowiednią wilgotność.
  • Sauna infrared – to nowoczesny rodzaj sauny, w której ciało nagrzewają promienniki podczerwieni. Wilgotność w takiej saunie nie przekracza 25%, zaś temperatura oscyluje w okolicach 60°C.

Jaki rodzaj sauny wybrać do domu?

Zastanawiasz się, jaką saunę wybrać do domu? Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb i możliwości domowników. Kąpiele w saunie fińskiej pomagają walczyć z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz łagodzą bóle mięśniowe. Pamiętaj jednak, że sauna ma służyć do relaksu, więc jeśli źle znosisz bardzo wysokie temperatury, lepszym wyborem będzie dla Ciebie sauna mokra.

Jeśli chodzi o łaźnie, to doskonale sprawdzą się one w walce z problemami skórnymi. Jednocześnie nie są zalecane dla osób, które borykają się ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Najłagodniejsza jest sauna infrared – odnajdą się w niej nawet osoby wrażliwe na ciepło.

Instalacja sauny w domu

Najlepiej będzie, jeśli na instalację sauny zdecydujesz się jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. To idealna sytuacja, w której pomieszczenie przeznaczone na saunę zostaje uwzględnione w projekcie budynku. Można więc odpowiednio wcześnie zadbać o umiejscowienie sauny, odpowiednią wentylację i doprowadzenie potrzebnych mediów. W innym wypadku konieczne będzie dostosowanie domu czy mieszkania pod montaż sauny. O czym trzeba wtedy pamiętać?

Lokalizacja sauny

Po wyjściu z sauny każdorazowo należy się schłodzić. Wygodnie więc umiejscowić kabinę w taki sposób, aby nieopodal znajdowały się prysznic lub wanna. To właśnie dlatego dla wielu osób naturalnym wyborem dotyczącym montażu sauny w domu jest łazienka lub jej okolice.

Ale kabinę można równie dobrze zainstalować w piwnicy czy na poddaszu. W tym ostatnim wypadku zalecane są sauny suche lub infrared – wysoka wilgotność, cechująca pozostałe rodzaje saun, może negatywnie wpływać na elementy konstrukcyjne dachu.

Doskonałym miejscem na instalację sauny jest też ogród. W tym celu można postawić specjalnie zaprojektowany do tego budynek lub zdecydować się na gotową kabinę, która najczęściej występuje w kształcie zbliżonym do beczki.

Po seansie saunowym przyjemnie odpoczywa się na łonie natury. Jeśli więc masz takie możliwości, zadbaj o to, aby w okolicy kabiny znajdowało się wyjście do ogrodu, na taras lub balkon. Alternatywą jest tu zagospodarowanie przestrzeni wokół sauny roślinami doniczkowymi.

Powierzchnia sauny

Dobra wiadomość jest taka, że aby zainstalować saunę w domu, wcale nie będziesz potrzebować zbyt dużo miejsca. Głębokość siedziska w saunie wynosi 60 cm. Przyjmuje się, że dla wygodnego saunowania jedna osoba potrzebuje 60 cm bieżących ławki do siedzenia lub 2 m do leżenia. To właśnie takie założenia należy przyjąć, obliczając powierzchnię kabiny, która spełni oczekiwania członków danego gospodarstwa domowego.

Przykładowo kabina o powierzchni 4 m2 (2×2 m) wystarczy na pomieszczenie dwóch półek, na których w pozycji leżącej wygodnie wypoczną dwie osoby, zaś w pozycji siedzącej zmieści się nawet sześcioosobowa rodzina. Minimalne wymiary sauny dla czterech osób to 1,6×2 m (3,2 m2), częsty jest też montaż kabin o powierzchni 2,5 m2 (1,6×1,6 m). Na rynku dostępne są również malutkie sauny jednoosobowe. W kabinach tych montowane są promienniki podczerwieni, które zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż piec. Powierzchnia takiej minisauny nie przekracza 1 m2.

Izolacja sauny

Sauna w domu przede wszystkim wymaga odpowiedniej izolacji. W tym celu wykorzystuje się wyłącznie wełnę mineralną o grubości 45-100 mm, jako że styropian nie jest odporny na wysokie temperatury. Pamiętaj, że im lepiej zaizolowana kabina, tym szybciej będzie się nagrzewać, co z kolei pozytywnie wpłynie na koszty użytkowania sauny.

Wentylacja w saunie

Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednia wentylacja – czy to grawitacyjna, czy mechaniczna – rekuperacja. Powietrze wokół sauny musi mieć możliwość swobodnego przepływu. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do zawilgoceń kabiny, a nawet do pożaru.

Wyposażenie sauny domowej

Jeśli chodzi o samo wyposażenie sauny to na ścianach należy zamontować deski o grubości przynajmniej 12 mm. Do budowy sauny wykorzystywane jest najczęściej drewno jodły kanadyjskiej, świerka skandynawskiego lub cedru. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby w drewnie nie występowały sęki. Wysoka temperatura sprawi, że w miejscu ich występowania z desek będzie wydostawać się żywica, co oczywiście nie jest pożądanym efektem.

Podłoga w saunie powinna zostać wyłożona płytkami ceramicznymi, gresem lub terakotą. Materiały te są antypoślizgowe i odporne na wilgoć. Na tak przygotowaną przestrzeń można nałożyć dodatkowo drewniane kratki.

Piec do sauny

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać piec do sauny w domu to po pierwsze zwróć uwagę na jego moc. Tę należy uzależnić od kubatury kabiny i obliczyć zgodnie z zasadą 1 kW na każdy 1 m3 sauny.


Przykładowo do kabiny o kubaturze 8 m3 (2x2x2 m) potrzebny Ci będzie piec o mocy 8 kW, a do sauny o wymiarach 1,6×1,6×2 m (5,12 m3) najlepiej wstawić piec o mocy 5-6 kW. Ale to nie wszystko. Jeśli w swojej kabinie zastosujesz przeszklenia (np. przeszklone drzwi), to na każdy 1 m2 takiej powierzchni należy doliczyć dodatkowy 1 kW mocy pieca. Podsumowując, do kabiny o kubaturze 8 m3,w której dodatkowo zastosowano przeszklone drzwi o wymiarach 65 x 185 cm (ok. 1,2 m2), lepiej sprawdzi się piec o mocy przynajmniej 9 kW. Oczywiście dopuszczone są w tym zakresie pewne odstępstwa, które prezentuje poniższa tabela:

Inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze pieca to między innymi: czas nagrzewania (optymalnie – temperatura 80°C osiągana w 20 minut); zastosowanie systemów pozwalających na oszczędzanie energii (np. stand-by); optymalna objętość pojemnika na kamienie – nieadekwatnie duża ilość kamieni powoduje większe zużycie prądu; bezpieczna obudowa, która nie nagrzewa się do temperatury powyżej 50°C.

Instalacja elektryczna

Nie zapominaj też o odpowiedniej instalacji elektrycznej. Zasilane prądem piece do sauny o mocy nieprzekraczającej 4,5 kW mogą korzystać ze standardowego zasilania, jednak te mocniejsze wymagają podłączenia do instalacji trójfazowej.

Koszty budowy i eksploatacji sauny w domu

Własną saunę możesz zamontować w domu już za kilka tysięcy złotych. Późniejsze koszty eksploatacji również są stosunkowo niskie – korzystając z sauny dwa razy w tygodniu do miesięcznego rachunku za prąd będziesz musiał doliczyć średnio 33 zł, a koszt jednorazowego wypoczynku w saunie wyniesie Cię około 4-7 zł. Jeśli zdecydujesz się na jedno- lub dwuosobową saunę, miesięczne kąpiele wyniosą Cię zaledwie 16 zł. Szczegółowe wyliczenia na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Sauna w domu – koszty budowy i eksploatacji. Okazuje się, że cena jaką zapłacisz za miesięczne korzystanie z sauny w domu będzie o wiele niższa, niż jednorazowe wyjście do sauny publicznej, o SPA nawet nie wspominając…