Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


13 666

Segregacja śmieci w domu, czyli jak prawidłowo segregować odpady? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

W teorii zasada segregacji śmieci jest dość prosta – należy segregować surowce takie jak metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło i odpady biodegradowalne oraz oddzielać je od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie najbardziej wartościowych surowców do recyklingu. Niestety w praktyce okazuje się, że często nie wiemy, jak to poprawnie robić.


 

Dlaczego segregacja śmieci sprawia trudności? Ponieważ często nie wiemy, co zrobić z odpadami zanieczyszczonymi resztkami jedzenia, gdzie wyrzucać opakowania wykonane z różnych materiałów, które odpady organiczne nadają się do biodegradacji czy też jakie śmieci należy traktować jako odpady niebezpieczne.? Podpowiadamy, jak prawidłowo segregować śmieci, i odpowiadamy na te i inne często pojawiające się pytania.  

Jak segregować odpady komunalne?  

W Polsce obowiązuje jednolity system segregacji odpadów: wprowadzono spójne standardy wdrażające kolorowe pojemniki do segregacji śmieci. Co oznaczają kolory śmietników? Podstawowe kolory segregacji śmieci to żółty dla metali i tworzyw sztucznych, niebieski dla papieru, zielony dla szkła, brązowy dla bioodpadów i szary dla odpadów zmieszanych. Jakie śmieci powinny trafić do każdego z nich?  

Niebieski – papier  

Oczywiste wydaje się, że do pojemnika na papier powinien być wyrzucany papier. Jednak okazuje się, że nie każdy rodzaj papieru można wyrzucić do niebieskiego pojemnika.  

Co można, a czego nie można wrzucać do pojemnika na papier? 

O ile śmiało możesz wrzucić do pojemnika gazety, czasopisma, ulotki, zeszyty, książki, papier biurowy, papier pakowy czy opakowania z papieru i tektury, to z całą pewnością do niebieskiego kosza nie powinny trafiać zabrudzone opakowania papierowe lub tekturowe, papier pokryty woskiem, folią lub plastikiem, papier termiczny czy też ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne. Innymi słowy, do niebieskiego pojemnika nie powinny trafić na przykład tłuste opakowania po pizzy, zużyte papierowe talerzyki, paragony, tapety, papierowe worki po cemencie i innych materiałach budowlanych.  

Żółty – metale i tworzywa sztuczne  

Segregacja odpadów, które kwalifikują się do metali i tworzyw sztucznych, jest trochę łatwiejsza. Do żółtego pojemnika powinna trafić większość opakowań takich jak zgniecione butelki plastikowe, opakowania po kosmetykach i środkach czystości, folia aluminiowa, puszki po napojach i żywności, worki i opakowania foliowe, opakowania wielomateriałowe w tym kartony po soku, mleku czy oleju spożywczym.  

Czego nie wolno wrzucać do plastiku i metalu? 

Do żółtego pojemnika na odpady nie powinny trafiać jednorazowe sztućce i naczynia, blistry po lekach i zużyte artykuły medyczne, a także plastikowe części samochodowe. Wyjątek stanowią też opakowania po farbach i lakierach, jak i po olejach samochodowych, w tym po oleju silnikowym, gdyż są to substancje trudne do usunięcia i tym samym uniemożliwiają recykling surowców.   

Jak przygotować odpady segregowane do wyrzucenia? 

Zanim wyrzucisz opakowania do żółtego pojemnika, opróżnij je z resztek zawartości. Jednak ich nie myj – w sortowni wszystkie odpady zostaną dokładnie umyte. Warto za to zgniatać puszki, plastikowe butelki i wszelkie inne opakowania.  

Dowiedz się więcej: Jak produkować mniej śmieci? 10 praktycznych wskazówek  

Zielony – szkło  

Do zielonego pojemnika na szkło mogą trafić słoiki, butelki i opakowania szklane, o ile nie są wykonane z połączonych trwale kilku surowców. Należy przy tym pamiętać, że wszelkie kapsle i nakrętki powinny trafić do osobnego pojemnika. 

Czego nie należy wyrzucać do pojemnika na szkło? 

Do zielonego kontenera nie powinno się wyrzucać szkła żaroodpornego, luster, żarówek, szyb okiennych i zbrojonych, szkieł okularowych, termometrów, ceramiki, kryształów, fajansu i porcelany. Gdy segregujesz odpady, warto pamiętać, że niektóre gminy wymagają oddzielania szkła bezbarwnego od kolorowego.  

Brązowy – odpady biodegradowalne  

Przyjęte zasady segregacji śmieci określają również, jak segregować odpady organiczne. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie odpadki z tej kategorii powinny trafić do brązowego pojemnika. Co zatem możemy wyrzucać do kontenera z odpadami biodegradowalnymi? Trafić tam powinny wszystkie odpady roślinne, czyli obierki oraz inne odpadki warzywne i owocowe, liście, kwiaty, skoszona trawa, gałęzie drzew i krzewów, trociny, kora drzew oraz niezaimpregnowane drewno. Śmiało możesz także wyrzucić fusy po kawie i herbacie, pieczywo, grzyby, a także skorupki jaj. 

Czego nie można wrzucać do pojemnika na odpady zielone?  

Wśród odpadów biodegradowalnych nie powinno się za to znaleźć mięso, kości i inne tłuste resztki żywności, olej jadalny, odchody zwierząt, ziemia, kamienie, popiół z węgla kamiennego, drewno impregnowane, płyty wiórowe i pilśniowe. 

Jak przygotować odpadki do wyrzucenia? 

Odpady biodegradowalne najlepiej wrzucać do pojemnika luzem, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to należy umieścić je w workach biodegradowalnych oznaczonych specjalnym certyfikatem potwierdzającym, że jest to worek kompostowalny. 

Szary – odpady zmieszane  

Niemal wszystko to, czego nie udało się wyrzucić do wymienionych wyżej pojemników, powinno trafić do odpadów zmieszanych, a więc do szarego kontenera. Co można wyrzucać do śmieci zmieszanych? Powinny tu się znaleźć na przykład śmieci takie jak zabrudzony papier, pieluchy jednorazowe i artykuły higieniczne, zużyte ręczniki papierowe, zatłuszczony papier, ceramika, lustra, worki z odkurzacza z zawartością, resztki żywności, w tym odpadki z ryb, mięsa i kości, niedopałki papierosów, odpady z łączonych materiałów czy odchody zwierząt.  

Do odpadów zmieszanych można też wyrzucać produkty powstałe po domowych iniekcjach, czyli igły i strzykawki, a także glukometry i inne produkty służące do pomiaru poziomu substancji we krwi, o ile są one odpowiednio zabezpieczone. 

Co nie może trafić do odpadów zmieszanych? 

Warto wiedzieć, że od początku 2025 roku do odpadów zmieszanych nie mogą trafić żadne tekstylia. Oznacza to, że do szarego pojemnika nie można już wrzucać odzieży, obuwia, a także koców, zasłon, firan, prześcieradeł, pościeli, narzut, obrusów, ani wszelkiego rodzaju szmat. Tego typu odpady należy oddać do PSZOK, przy czym nie powinny być one zawilgocone, ani zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi. 

Ważną kategorię śmieci, które również nie mogą trafić do odpadów zmieszanych, stanowią odpady niebezpieczne, w tym zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny, baterie i akumulatory, lampy fluorescencyjne, świetlówki i żarówki led, substancje żrące, a także leki i odpady medyczne. Osobno należy także traktować opony, zużyte lub przeterminowane gaśnice, odpady wielkogabarytowe oraz odpady budowlane i odpady remontowe. Jak segregować śmieci tego typu?  

Przeczytaj również: Od less waste do zero waste – zgodnie z zasadą 5R  

Segregacja śmieci – jak segregować nietypowe odpady?  

Śmieci, które nie powinny trafić do zwykłych kontenerów, należy potraktować w specjalny sposób, na przykład dostarczając je do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Jest to miejsce, w którym możesz oddać wszystkie odpady, które ze względu na swój charakter, skład chemiczny lub właściwości fizyczne mogą stanowić zagrożenie dla środowiska, zdrowia ludzi lub prowadzić do zanieczyszczenia procesów przetwarzania odpadów.   

Do PSZOK-u powinny zatem trafić na przykład elektrośmieci, odpady medyczne, odzież i tekstylia, opady remontowo-budowlane, niebezpieczne substancje chemiczne, ale i odpady wielkogabarytowe. Wszystkie śmieci, które nie powinny trafić do zwykłych kontenerów, należy dostarczyć do PSZOK-u. Oczywiście drobne odpady takie jak zużyte baterie, świetlówki czy przeterminowane leki można też dostarczyć do punktów handlowych, w których znajdują się pojemniki przeznaczone na tego typu odpady.  

Jak widać, segregacja śmieci w domu nie jest trudna. Wystarczy tylko pamiętać, jakie odpady wyrzucać do niebieskich, zielonych, żółtych i brązowych pojemników. Pozostałe powinny trafić do odpadów zmieszanych lub do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. 

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Skrót PSZOK oznacza Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Jest to miejsce, w którym można oddać wszelkiego rodzaju odpady komunalne, które ze względu na swoją specyfikę nie powinny być wyrzucane do zwykłych kontenerów na śmieci. Do PSZOK-u powinny trafiać elektrośmieci, chemikalia i substancje toksyczne, odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady remontowo-budowlane, przeterminowane leki oraz odpady medyczne.

Zaleca się, aby bioodpady wyrzucać luzem, ewentualnie w specjalnych workach kompostowalnych, które ulegają szybkiemu rozkładowi. Warto przy tym zaznaczyć, że nie każdy worek biodegradowalny jest workiem kompostowalnym! Dlaczego sposób wyrzucania bioodpadów jest tak istotny? Ponieważ wyrzucanie tego typu odpadów w zwykłych workach na śmieci sprawia, że trudno jest ze zgromadzonych bioodpadów wymieszanych z tworzywami sztucznymi uzyskać wartościowy kompost.