Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 694

Seniorzy a sprzęty RTV i AGD – czyli co robić, a czego nie robić w przypadku awarii

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Awaria prądu, wody czy gazu, to coś, czego każdy chciałby uniknąć. Czy wiesz, jak postąpić w przypadku zwarcia w instalacji elektrycznej? Co należy zrobić, gdy ulatnia się gaz? Jak postąpić w przypadku wycieku wody z pracującej pralki? Przygotowaliśmy zestaw praktycznych porad, jak postępować w czasie awarii domowych urządzeń i instalacji.


 

Koncentrujemy się na typowych i najgroźniejszych awariach sprzętu gospodarstwa domowego. Zasady postępowania zostały opracowane pod kątem zapewnienia maksymalnej ochrony użytkownikowi.

Zwarcie w instalacji elektrycznej – co zrobić?

Zwarcie w instalacji elektrycznej polega na zamknięciu obwodu elektrycznego z pominięciem odbiornika. Przykład: prąd doprowadzony dwoma przewodami do żarówki, spowoduje jej zaświecenie się. Jeżeli jednak zetkniemy te same dwa przewody z pominięciem żarówki, czyli odbiornika, dojdzie do zwarcia. Zwarcie powoduje przepływ prądu o natężeniu wielokrotnie przewyższającym dopuszczalne. Efektem jest wytworzenie wysokiej temperatury: prąd zwarciowy może dosłownie spalić urządzenie, gniazdko elektryczne czy przewody w ścianie, a nawet wywołać pożar.

W poprawnie wykonanej instalacji zwarcie powoduje wybicie bezpiecznika, który rozłącza obwód. Dlatego objawem zwarcia jest nagły zanik prądu w obwodzie. Jeżeli zwarcie nastąpiło po podłączeniu jakiegoś urządzenia, to najprawdopodobniej ono jest jego przyczyną. Do zwarcia może też dojść na skutek uszkodzenia izolacji przewodów czy błędów w konstrukcji urządzeń i obwodów elektrycznych.

Gdy dojdzie do zwarcia, należy natychmiast odciąć dopływ prądu głównym bezpiecznikiem, a następnie odłączyć urządzenie podejrzewane o jego spowodowanie i wezwać elektryka. 

Zdecydowanie nie należy próbować samodzielnie usunąć przyczyny zwarcia. Kardynalnym błędem jest też próba włączenia bezpiecznika głównego przed usunięciem przyczyny awarii. Można w ten sposób spowodować kolejne zwarcie, pożar lub porażenie prądem.

Przeczytaj także artykuł: Prąd z usługą fachowca – wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Woda wycieka z pralki – jak ochronić mieszkanie przed zalaniem?

Gdy zauważysz wyciek z pracującej pralki, niezwłocznie odłącz zasilanie. Najlepiej zrobić to przy użyciu bezpiecznika, który odcina prąd w pomieszczeniu, w którym znajduje się pralka lub bezpiecznika głównego, nazywanego heblem. Zanim zbliżysz się do pralki, załóż buty na gumowej podeszwie: woda z proszkiem zmienia podłogę w niebezpieczną ślizgawkę. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wody, rozłóż na podłodze zrolowane ręczniki lub stare ubrania.

Wyciek wody z pralki może być spowodowany rozszczelnieniem instalacji doprowadzającej lub wyprowadzającej wodę do kanalizacji. Inną popularną przyczyną jest zatkany filtr. Te dwie przyczyny możesz usunąć we własnym zakresie. Wyciek może być też następstwem uszkodzenia fartucha, czyli dużej uszczelki przy drzwiach pralki. Do jej wymiany lepiej wezwać fachowca.

Jak postąpić, gdy ulatnia się gaz?

Jeżeli wyczułeś zapach gazu, to powinieneś zakręcić wszystkie kurki i zamknąć zawór na rurze doprowadzającej. Bezwzględnie powstrzymaj się przed używaniem otwartego ognia, np. przed paleniem papierosów. W tej sytuacji nie możesz używać urządzeń elektrycznych podłączonych do sieci, w tym także telefonu komórkowego: nawet drobne iskrzenie w instalacji może spowodować zapłon i wybuch gazu. Po zakręceniu kurków, otwórz szeroko okna i opuść mieszkanie.

Zadzwoń po pomoc, czyli po pogotowie gazowe, dopiero wtedy, gdy znajdziesz się na zewnątrz budynku. Jeśli awaria nie zagraża życiu i zdrowiu, podobnie jak w przypadku zwarcia oraz wycieku z pralki, tak samo przy awarii gazu najlepszym wyjściem jest wezwanie serwisanta. Ponownie możesz użyć zbiorczego numeru serwisowego do fachowców TAURONA – uzyskasz pomoc w ciągu maksymalnie czterech godzin.

Sprawdź, jak samodzielnie znaleźć dobrego fachowca: Rzetelny fachowiec – gdzie go szukać?

Jeżeli posiadasz w TAURONIE prąd z usługami serwisowymi (w zależności od wybranej opcji), pod tym samym numerem znajdziesz też pomoc w przypadku awarii sprzętu RTV i IT. Ogólne zasady postępowania są zawsze takie same. Przy awarii telewizora, odtwarzacza audio, projektora, tabletu czy komputera ważne jest również powstrzymanie się od prób samodzielnego naprawiania. Następstwem mogą być nieodwracalne uszkodzenia. Dobry serwis RTV i AGD to podstawa, dlatego najlepiej poczekać na konsultację specjalisty i zastosować się do jego zaleceń.

 

Więcej praktycznych porad dotyczących bezpieczeństwa seniorów znajdziesz w bezpłatnym poradniku

POBIERZ PORADNIK