Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


5 713

Smart home – co obejmują systemy inteligentnego domu?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Smart home to termin, który jeszcze kilka lat temu budził zdziwienie. Kojarzył się raczej z czymś, co można znaleźć w serialu animowanym „Jetsonowie”. Obecnie coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na takie rozwiązania. Wszystko po to, żeby za pomocą inteligentnych urządzeń smart ułatwić sobie życie i stworzyć dom na miarę swoich potrzeb.


 

Smart home, albo smart house, to inaczej inteligentny dom. Inteligentny, czyli zautomatyzowany – wyposażony w sprzęty, które możesz zaprogramować, by następnie sterować nimi zdalnie oraz otrzymywać informacje o wykrytych zdarzeniach i zagrożeniach. Dzięki ich zastosowaniu będziesz mieszkać wygodniej, bezpieczniej i oszczędniej.

Na czym polega system smart home?

2021 – rok, w którym znacząca część społeczeństwa pracuje z domu. Nic dziwnego, że rozwiązania smart home zyskują na popularności. No dobrze, ale jak to działa? W jaki sposób wprowadzić w swoje cztery ściany inteligentne systemy smart house? Zacznijmy od tego, że na Twój inteligentny dom mogą składać się różne urządzenia. Aby lepiej zrozumieć, jak działają systemy smart home, zacznijmy od tego, co taki system tworzy. Są to:

 • komponenty sterujące – najczęściej aplikacje mobilne, które możesz zainstalować na telefonie, a które umożliwiają sterowanie wszystkimi urządzeniami podłączonymi do systemu smart home,  
 • komponenty funkcjonalne, czyli konkretne urządzenia, których funkcjonalności są zautomatyzowane. Na ogół steruje się nimi bezpośrednio z aplikacji (poprzez sieć Wi-Fi lub Bluetooth). W niektórych przypadkach sterowanie urządzeniami wymaga jeszcze jednego elementu komunikacji w postaci:
 • centralki, czyli urządzenia odpowiedzialnego za zintegrowanie ze sobą elementów systemu. Centralka – będąca często przysłowiowym „mózgiem” smart home – pośredniczy w komunikacji niektórych urządzeń z komponentem sterującym, czyli aplikacją.

System smart home polega więc na współpracy tych elementów. Urządzenia komunikują się poprzez sieć Wi-Fi lub Bluetooth, opcjonalnie za pośrednictwem centralki z dostępem do internetu, która dodatkowo koordynuje pracę urządzeń. Sterowanie nimi możliwe jest poprzez komponenty sterujące – aplikacje mobilne lub strony www – dzięki którym możesz uzyskać interesującą Cię funkcjonalność. I to w zasadzie wszystko! Od potrzeb Twoich i Twojej rodziny zależy, jakie dokładnie urządzenia wybierzesz z bogatej oferty rozwiązań inteligentnych systemów smart home.

Smart home – przykłady zastosowania

Skoro znasz już definicję i zasadę działania smart home, przejdźmy do tego co najciekawsze, czyli: jakie urządzenia możesz włączyć do swojego inteligentnego domu. Ponieważ producenci już od kilku lat prześcigają się w wymyślaniu inteligentnych rozwiązań, spora liczba jest już dostępna na rynku.

Przykłady zastosowania smart home:

 • czujniki wykrywające gaz, zalanie czy pożar,
 • ogrzewanie – sterowanie głowicami termostatycznymi instalowanymi przy kaloryferach,
 • systemy domowego monitoringu wideo – inteligentne kamery,
 • systemy alarmowe,
 • oświetlenie domu,
 • wykrywanie otwartych drzwi i okien,
 • sterowanie roletami,
 • sterowanie sprzętem RTV/AGD,
 • sterowanie centralnym ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją w domu,
 • otwieranie i zamykanie bram, furtek, drzwi garażowych.

Jak widzisz, inteligentne systemy smart house mogą ułatwić Ci życie. Jeśli ta lista nie robi na Tobie wrażenia, zdecydowanie przyda Ci się Smart Plug.

Smart plug to specjalna nakładka, dzięki której gniazdko elektryczne staje się częścią domowego systemu smart home. To urządzenie pozwala na kontrolowanie przepływu prądu do konkretnych sprzętów, ale także umożliwia połączenie z centralką oraz aplikacją zainstalowaną na urządzeniu mobilnym.

Dzięki smart plug gniazdko staje się zdalnie sterowanym i inteligentnym włącznikiem sprzętów elektrycznych. Dodatkowo wiele nakładek daje możliwość pomiaru poboru prądu, wykrywania zwarć i kontrolowania temperatury gniazdka. Dzięki tym funkcjom uzyskasz większą kontrolę nad swoimi sprzętami i pewność, że pracują dokładnie wtedy, gdy tego potrzebujesz. 

W przypadku inteligentnych gniazdek ogranicza Cię tylko wyobraźnia – podłączasz do nich te sprzęty, które chcesz kontrolować. Nie musisz się zastanawiać, czy producent wyposażył je w dodatkowe oprogramowanie. To gniazdko odwala całą robotę. Użytkownicy najczęściej wykorzystują je, by kontrolować: żelazka, oczyszczacze powietrza, grzejniki elektryczne, telewizory i sprzęt audio.

Zalety inteligentnych systemów smart home

Choć zestaw zalet domów inteligentnych w dużej mierze zależy od doboru konkretnych rozwiązań, zwolennicy takich technologii wymieniają najczęściej następujące plusy:

 • oszczędności w kosztach, np. ogrzewania,
 • większe bezpieczeństwo domu i domowników,
 • pełna kontrola nad domowymi sprzętami,
 • wygodne zarządzanie sprzętami,
 • modułowość – możliwość dopasowania rozwiązań do swoich indywidualnych potrzeb,
 • nowoczesny wygląd,
 • możliwość kontroli zużycia energii sprzętów,
 • pozytywny wpływ na samopoczucie domowników – możliwość regulacji natężenia światła, temperatury, poziomu wilgotności powietrza itp.

Jak widać stosowanie inteligentnych systemów smart house może przynieść Ci sporo korzyści. Wiele urządzeń smart jest w przystępnej cenie, nowa technologia zazwyczaj pozwala na stopniowe wprowadzanie inteligencji do gospodarstw domowych, rozpoczynając od jednego urządzenia.

Wady smart home

Choć lista zalet jest długa, inteligentne urządzenia smart mają także swoje wady. Najważniejsze to:

 • Cena – choć pojedyncze sprzęty czy rozwiązania typu plug&play (łatwe w uruchomieniu i montażu) nie kosztują dużo, rozbudowana automatyzacja dużego domu na pewno nie jest czymś tanim. Dlatego warto dopasować system do swoich potrzeb dzięki dostępnym na rynku zaawansowanym rozwiązaniom.
 • Brak jednolitych standardów rozwiązań – decydując się na dany sprzęt, powinieneś zwrócić uwagę, czy będzie on współdziałał z rozwiązaniem, które już posiadasz – czy będziesz potrzebować dodatkowych urządzeń, np. centralki, czy będziesz musiał zainstalować kolejną aplikację do komunikacji z interesującym Cię urządzeniem. Choć dużo się w tej kwestii zmienia i producenci zaczęli dostrzegać zalety standaryzacji, czy możliwości zarządzania urządzeniami z wykorzystaniem coraz popularniejszych asystentów smart home w smartfonach czy asystentów głosowych, dokonując zakupu, warto na to wszystko zwracać uwagę.
 • Bezpieczeństwo – czyli mały paradoks smart home. O ile systemy pomagają nam zwiększyć bezpieczeństwo fizyczne nasze i naszych domowników, o tyle, aby to robić, korzystają z łączności bezprzewodowej sieci internet, przez co narażone są na działania np. cyberprzestępców.  Decydując się na urządzenia smart house warto o tym pamiętać i zachować należytą ostrożność.

Ile kosztuje smart home?

Na pewno teraz się zastanawiasz, ile to wszystko może kosztować. To oczywiście zależy od tego, jak wiele rozwiązań chcesz zastosować w swoim domu czy mieszkaniu. Jeśli interesują Cię pojedyncze sprzęty – koszt na pewno Cię nie przytłoczy. Koszt gniazdka typu smart plug waha się w przedziale 60-250 zł. Inteligentne żarówki kupisz już od 50 zł. Smart czujniki, w zależności od tego, co wykrywają i jak bardzo są skuteczne, kosztują około 100 zł. Natomiast jeśli marzysz o rozbudowanej automatyzacji w dużym domu wielorodzinnym – pamiętaj, że cena będzie proporcjonalnie wzrastać w zależności od wielkości domu i zakresu zastosowanych rozwiązań. Bardziej zaawansowane rozwiązania to koszt od kilku, do nawet kilkudziesięciu tys. zł.

Zanim dokonasz jakichkolwiek inwestycji, przemyśl i uzgodnij z domownikami, jakiego typu rozwiązania są naprawdę potrzebne w Twoim gospodarstwie domowym. Może się okazać, że rozbudowany system wcale nie jest niezbędny, a to, czego potrzebujesz, uda Ci się otrzymać przy pomocy kamery Wi-Fi, smart czujników czy kilku inteligentnych głowic termostatycznych lub innych pojedynczych inteligentnych urządzeń smart.

Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na rozwiązania smart home. Zdecydowanie warto przemyśleć, czy także i w Twoim domu nie ma miejsca na podobne technologiczne nowinki, jak np. Inteligentne oświetlenie, które dostosuje się do Twoich potrzeb w zależności od pory dnia. Dodając energii („zimna” barwa białego światła), wprowadzając relaksującą atmosferę („ciepła” barwa białego światła), czy bogata paleta kolorów inteligentnych źródeł światła – żarówek LED czy taśm LED.