Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 369

Stary telefon komórkowy – co z nim zrobić? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Technologie mobilne rozwijają się w zawrotnym tempie. Wielu z nas decyduje się na zastąpienie starego, jednak często jeszcze całkiem sprawnego smartfona, nowym modelem. W takim wypadku stary telefon komórkowy zazwyczaj trafia do szuflady, a szkoda, bo istnieje wiele sposobów na to, by dać mu drugie życie. Dlatego już dziś dowiedz się, jak wykorzystać stary telefon!


 

Stary telefon możesz sprzedać lub oddać 

Często najbardziej oczywiste rozwiązania są najlepsze. Stary telefon możesz sprzedać bądź przekazać go komuś, kto jeszcze będzie go używać. Wielu użytkowników telefonów komórkowych wcale nie potrzebuje nowych smartfonów z niezliczoną ilością funkcjonalności. Często w zupełności wystarczą im telefony, z których mogą dzwonić, wysyłać SMS-y i ewentualnie przeglądać internet. Jeśli więc telefon jest sprawny, wystaw ogłoszenie o sprzedaży lub chęci oddania go za darmo na portalach ogłoszeniowych, lub w mediach społecznościowych, a z pewnością znajdzie się wielu chętnych.  

Możesz też zanieść sprzęt do jednego z punktów, w których skupuje się używane telefony. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj, aby usunąć z niego wszelkie prywatne dane

Stary telefon komórkowy jako zamiennik innych urządzeń elektronicznych 

Współczesne smartfony mają tak rozbudowane możliwości, że z powodzeniem można je używać jako zamienniki dla innych urządzeń elektronicznych. Przykładowo stary telefon może służyć jako router, łącząc różne urządzenia z internetem – wystarczy tylko skonfigurować odpowiednio hotspot. Inną opcją jest wykorzystanie starego telefonu jako kamerki internetowej. Pomogą w tym liczne aplikacje, takie jak choćby DroidCam.  

Oczywiście smartfon sprawdzi się też jako kamera do domowego monitoringu. Wystarczy, że na starym i nowym telefonie zainstalujesz aplikację, taką jak na przykład AtHome Video Streamer i skonfigurujesz oba urządzenia. Zadbaj również o to, by stary telefon miał dostęp do wi-fi i stałego źródła zasilania, dzięki czemu będzie mógł pracować jako domowy monitoring.  

Stary smartfon wykorzystasz także jako wideorejestrator, dzięki takim aplikacjom jak Droid Dashcam Video Recorder i połączeniu z internetem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz kupować specjalnej kamerki, by zwiększyć bezpieczeństwo jazdy.  

Na tej samej zasadzie stary telefon może pracować jako nawigacja. Choć oczywiście możesz uruchamiać nawigację w telefonie, którego używasz na co dzień, to zauważ, że zainstalowanie telefonu jako nawigacji na stałe wyeliminuje konieczność wyjmowania telefonu z uchwytu za każdym razem, gdy wysiadasz z auta. Zniknie też problem zakłócania nawigacji przychodzącymi połączeniami i wiadomościami. 

Co zrobić ze starym telefonem? Może też służyć jako elektroniczna niania. Tu również konieczne będzie zainstalowanie w obu urządzeniach odpowiedniej aplikacji, takiej jak przykładowo Annie Baby Monitor Nanny Cam. Ponadto musisz zapewnić telefonowi podrzędnemu dostęp do internetu i zasilania, aby urządzenie monitorowało aktywność dziecka.  

Jeszcze inną opcją na pożyteczne wykorzystanie starego smartfona jest zamienienie go w odtwarzacz muzyczny. Nie będziesz nadmiernie eksploatować nowego telefonu, a do tego odtwarzania muzyki nie będą zakłócać przychodzące połączenia i wiadomości. 

Przeznacz stary telefon na potrzeby swojego dziecka 

Użytkowanie smartfonów przez dzieci budzi wiele kontrowersji. Jednak nie da się ukryć, że dzięki nim można dać im dostęp do wartościowych aplikacji i treści czy też ułatwić im kontakt z rodziną i rówieśnikami. Przy zakupie pierwszego telefonu dla dziecka nie możemy być pewni, czy pociecha będzie z niego odpowiedzialnie i uważnie korzystać, czy nie zniszczy go albo nie zgubi. Dlatego podarowanie dziecku używanego telefonu może być dobrym pomysłem. Oczywiście warto ustanowić zasady dotyczące korzystania z telefonu oraz monitorować, jak dziecko wykorzystuje ten nowy środek komunikacji. 

Stary smartfon jako telefon zapasowy  

Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i lubisz dzielić się swoimi przeżyciami w mediach społecznościowych, rozważ wykorzystywanie starego telefonu jako modelu zastępczego, gdy przebywasz w trudnych i ekstremalnych warunkach. Istnieje duża szansa, że aparat i kamera w starym urządzeniu spełnią swoje zadanie nie gorzej, niż w nowym, a przy tym nie narazisz nowego smartfona na uszkodzenia, ze względu na wstrząsy, ryzyko zalania i inne niebezpieczeństwa. Bez wątpienia da Ci to duży komfort psychiczny, gdy nie będziesz się martwić o stan nowego telefonu podczas jazdy na rowerze, wspinaczki, pływania kajakiem, gry w paintball, eksplorowania jaskini, ścigania się gokartami, jeżdżenia na nartach czy też innych aktywności outdoorowych. 

Już wiesz, co zrobić ze starym telefonem. Dowiedz się teraz co zrobić ze zużytymi bateriami.  

Zużyty, zepsuty telefon oddaj do punktu odbioru elektrośmieci 

A co, jeśli Twój telefon jest zużyty, psuje się albo w ogóle nie działa? W takim wypadku oddaj go do punktu odbioru elektrośmieci, a więc do zlokalizowanego w Twojej okolicy punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych – PSZOK. Zazwyczaj stare telefony można też oddać do sklepów z elektroniką. Pamiętaj, że telefony komórkowe, podobnie jak inne elektrośmieci, zawierają wiele cennych, a jednocześnie potencjalnie niebezpiecznych substancji i materiałów. Dlatego tak ważne jest, by nie trafiły do zwykłego kosza na śmieci, lecz zostały poddane profesjonalnemu recyklingowi. 

Stary telefon komórkowy to nie tylko przestarzałe urządzenie, ale potencjalne źródło nowych możliwości. Nie musisz chować go do szuflady albo pozbywać się go w sposób, który zaszkodzi środowisku. Zastanów się, jak możesz nadać mu drugie życie lub jak możesz bezpiecznie się go pozbyć.  

Interesuje Cię recykling urządzeń elektrycznych i elektronicznych? Przeczytaj artykuł: Utylizacja paneli fotowoltaicznych!