Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


Straty ciepła w domu – jak temu zapobiec? 10 wskazówek 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Jakimi drogami energia cieplna opuszcza pomieszczenia? Jak w prosty i bezkosztowy sposób ograniczyć straty ciepła w domu? Odpowiedzi i praktyczne wskazówki znajdziesz w tym artykule. Zastosuj je, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie!


 

Jak powstają straty ciepła w budynku? 

W ostatnich dwóch dekadach miała miejsce rewolucja w technologiach termomodernizacji. Obecnie standardem są nowo budowane budynki energooszczędne (zapotrzebowanie do 70 kwh/m2/rok) i rośnie popularność domów pasywnych (zużycie energii poniżej 15 kwh/m2/rok). 

Jednak obiekty powstałe przed 2000 rokiem często nie spełniają współczesnych norm. Za największe straty ciepła w domu wybudowanego kilka dekad temu odpowiadają: 

  • systemy wentylacyjne (około 30-40%) – starego typu wentylacja grawitacyjna sprawia, że ciepło dosłownie ucieka kominem; 
  • ściany (około 20-30%) – w przeszłości ściany zewnętrzne rzadko miały ocieplenie, a jedynym sposobem ochrony przed stratami ciepła było pogrubianie murów; 
  • okna i drzwi (około 15-25%) – stara, nieszczelna stolarka, praktycznie uniemożliwia utrzymanie równomiernego rozkładu ciepła w pomieszczeniach; 
  • dach (około 10-25%) – ocieplanie dachów jest obecnie standardem, lecz przed 2000 rokiem była mało popularna i nieskuteczna, bo realizowana przy użyciu niskiej jakości materiałów izolacyjnych; 
  • podłogi i piwnice (około 3-6%) – straty są stosunkowo niewielkie, ponieważ gleba tworzy naturalną warstwę termoizolacyjną. 

10 sposobów na zatrzymanie ciepła w pomieszczeniach 

Najlepszym sposobem na ograniczenie marnotrawstwa energii jest kompleksowa termomodernizacja. Jednak warto wykorzystać też proste, w wielu przypadkach bezkosztowe sposoby na zatrzymanie ciepła w pomieszczeniach. 

1. Odpowietrzaj kaloryfery 

Zapowietrzony kaloryfer jest mało efektywny. Dlatego sprawdź stan techniczny i w razie potrzeby odpowietrz kaloryfery przed sezonem grzewczym. 

2. Zmniejsz temperaturę 

Nadmierna temperatura w pomieszczeniach generuje wysokie koszty ogrzewania. Jednocześnie jest niezdrowa dla ludzi i zwierząt. Optymalne dla zdrowia temperatury według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)[1] bardzo różnią się w poszczególnych pomieszczeniach: 

  • kuchnia – 18°C, 
  • salon – 21–23°C, 
  • sypialnia (w nocy) – 15–17°C, 
  • łazienka (podczas kąpieli) – 22–24°C 
  • nieużywane pomieszczenia – maksymalnie 16°C. 

Jeżeli do ogrzewania pomieszczeń wykorzystujesz energię elektryczną, skorzystaj z gwarancji stałej ceny na lata. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce TAURON Nowa Energia.

3. Wietrz mądrze – krótko i intensywnie 

Pomieszczenia, w których przebywają ludzie, wymagają regularnego wietrzenia. Najprostszym sposobem jest otwieranie okien lub drzwi. Pamiętaj, że lepiej jest otworzyć szeroko okno na krótki czas, niż uchylić je i pozostawić na dłużej. W pierwszym przypadku wymieniasz szybko całe powietrze, lecz ograniczasz wychłodzenie pomieszczenia. 

4. Usprawnij wentylację grawitacyjną 

Klasyczna wentylacja grawitacyjna działa jak uchylone okno: przez cały czas zabiera z pomieszczeń ciepłe powietrze i dostarcza zimne z zewnątrz. Jeżeli chcesz ograniczyć straty ciepła, nie zaklejaj kratek wentylacyjnych. Ogranicza to wymianę powietrza, co może odbić się niekorzystnie na samopoczuciu domowników. 

Znacznie lepszym rozwiązaniem są np. wentylatory wyciągowe. Jeżeli zainstalujesz je zamiast klasycznych kratek wentylacyjnych, zyskasz kontrolę nad przepływem powietrza. Z kolei okna możesz zaopatrzyć w nawiewniki. Zapewnią one dopływ świeżego powietrza i ograniczają straty ciepła. 

Interesującym rozwiązaniem problemu z wymianą powietrza i ogrzewaniem pomieszczeń może być odpowiednio dobrany system HVAC (ang. heating, ventilation, air conditioning). Jeżeli zainteresował Cię ten temat, niezbędne informacje znajdziesz artykule Ogrzewanie klimatyzacją w praktyce.

5. Usuń mostki termiczne w stolarce okiennej i drzwiowej 

Przed zimą przeprowadź przegląd stanu technicznego drzwi i okien. Szczególną uwagę zwróć na stan uszczelek. Jeżeli są poszarpane lub odkształcone, należy je wymienić. Często konieczna jest też regulacja ruchomych elementów, aby zapewnić idealne dopasowanie i w efekcie wykluczyć niekontrolowany przepływ zimnego powietrza.  

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Regulacja okien na zimę – krok w kierunku oszczędzania.

6. Zawieś grube zasłony 

Grube zasłony we wnękach okiennych to doskonały sposób na ograniczenie utraty ciepła – szczególnie wtedy, gdy stolarka okienna jest stara i nie zapewnia dobrej izolacji. Pamiętaj o regularnej wymianie powietrza oraz dogrzewaniu wnęk okiennych, aby zapobiec kondensacji wilgoci i powstawaniu pleśni. 

7. Odsłoń kaloryfery 

Zabudowany kaloryfer traci znaczną część mocy grzewczej. Podobnie działa zastawianie grzejników meblami czy zawieszanie suszącym się praniem. Takie praktyki zaburzają swobodną cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniu.  

8. Wykorzystaj ciepło promieni słonecznych 

Gdy intensywnie świeci słońce, odsłaniaj okna. Dzięki temu wykorzystasz darmową energię do ogrzania pomieszczeń. Przy okazji możesz korzystać z naturalnego oświetlenia – jest darmowe, a przy tym pozytywnie wpływa na samopoczucie. 

9. Zastosuj ekrany zagrzejnikowe 

Nawet najprostszy zagrzejnikowy ekran termiczny pozwala uniknąć niepotrzebnego nagrzewania ściany. Całe ciepło z kaloryfera skierujesz do wnętrza pomieszczenia. 

10. Korzystaj z termostatów i systemów zarządzania energią 

Termostat zamontowany w elektronicznym zaworze regulacyjnym (głowica termostatyczna) pozwala utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu. To nie tylko dobre dla zdrowia, lecz także oszczędne. Możesz zaprogramować temperaturę nawet na cały tydzień. Dzięki temu unikniesz ogrzewania pomieszczeń, z których w danym czasie nikt nie korzysta. Jeśli nikogo nie ma w domu, temperatura może być obniżona, co pozytywnie wpływa na końcowe rachunki za ogrzewanie. Ustawienie wyższej temperatury na czas powrotu domowników zapewni natomiast komfort termiczny od razu po wejściu do domu, np. po powrocie z pracy. 

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie systemów inteligentnego zarządzania energią (w ramach systemu smart home). Umożliwiają one bieżące monitorowanie i zdalne korekty parametrów urządzeń grzewczych. 

Zapobieganie stratom ciepła w domu pozwala dużo zaoszczędzić na rachunkach i przyczynić się też do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Racjonalnie gospodarując energią, zapewniasz sobie większe bezpieczeństwo energetyczne i chronisz przyrodę. 

Źródła: 

[1] https://www.idfrancetv.fr/en/2024/12/14/optimal-temperature-for-home-heating-in-winter-recommendations-from-ademe-and-who/ (odczyt 20.12.2024) 

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Okna mogą stanowić istotne źródło strat ciepła w budynku. W zależności od ich jakości, straty te mogą wynosić od ok. 15% do ok. 25% całkowitej utraty energii. Starsze okna, zwłaszcza te z pojedynczymi szybami, mogą prowadzić do większych strat, podczas gdy nowoczesne okna energooszczędne z podwójnymi lub potrójnymi szybami zapewniają lepszą izolację termiczną, zmniejszając te straty. 

Systemy wentylacyjne mogą przyczyniać się do znacznych strat ciepła w budynku, które mogą wynosić od ok. 30% do ok. 40% całkowitej utraty energii. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna i wentylacja mechaniczna bez odzysku ciepła powodują znaczną wymianę powietrza, co prowadzi do ucieczki ciepła. Zastosowanie systemów wentylacyjnych z odzyskiem ciepła (rekuperacja) pozwala znacznie zmniejszyć te straty, odzyskując część ciepła z powietrza wywiewanego i przekazując je do nawiewanego, co poprawia efektywność energetyczną budynku.