Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 700

Światowy Dzień Lasu – kiedy wypada i po co nam „święto lasu”? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. Od 11 lat tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Lasów. Zaznacz tę datę w kalendarzu i włącz się w leśne świętowanie.


 

Światowy Dzień Lasu – dlaczego jest ważny? 

Święto lasu zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 roku.  Ma ono zwiększać świadomość tego, jak ważne w codziennym życiu i funkcjonowaniu całej planety są lasy. Zajmują one niemal 30% powierzchni lądów na Ziemi. Ta liczba jednak cały czas się zmniejsza – każdego roku znika ponad 5 milionów hektarów lasów. 

Lasy i ich prawidłowe funkcjonowanie zapewniają komfort życia różnym mieszkańcom Ziemi, nie tylko ludziom. Są strażnikami bioróżnorodności i schronieniem dla każdego z nas, a także dla niezliczonych gatunków leśnych zwierząt, owadów, roślin, grzybów. Są zamieszkane od koron drzew aż po głębokie partie gleby między ich korzeniami. Naszym wspólnym zadaniem jest dbać o tę przestrzeń i jej mikroklimat, a Międzynarodowy Dzień Lasu to doskonała okazja, aby sobie o tym przypomnieć. 

Lasy mają wpływ na właściwie każdy aspekt naszego otoczenia: 

  • utrzymują w dobrym stanie powietrze, 
  • zapobiegają erozji gleby,  
  • chronią przed powodziami,  
  • utrzymują odpowiednią wilgotność powietrza i gleby.  

Są wreszcie miejscem, w którym możemy odpocząć, oderwać się od codziennego zgiełku i odetchnąć świeżym powietrzem. Kiedy ostatnio wybraliście się na leśną wycieczkę? Dzień Lasu to dobry moment, by wybrać się na spacer pośród drzew. 

Czytaj też: Funkcje lasu, czyli co nam daje las? 

Święto lasu – pomysł na obchody 

Celem Światowego Dnia Lasu jest uświadamianie znaczenia lasów, a także potrzeby ich pielęgnacji i ochrony, dlatego warto włączyć się w jego obchody – np. te organizowane każdego roku przez Lasy Państwowe. A może masz pomysł na własne obchody święta lasu? Nic nie stoi na przeszkodzie! Zorganizuj rodzinną wycieczkę do lasu lub sprzątanie najbliższych terenów leśnych. Zaangażuj rodzinę, przyjaciół, a nawet lokalną społeczność. Nie potrzeba do tego wiele – wystarczą worki na śmieci i rękawiczki, aby bez obaw zebrać odpady. A to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody, która – z każdym zebranym śmieciem – będzie stawać się piękniejsza.

Dbajmy o lasy na co dzień, nie tylko od święta

 

Choć na dzień lasu wybrano konkretną datę, dbajmy o tę przestrzeń przez cały rok. Na szczęście nie brakuje lokalnych i ogólnopolskich inicjatyw, w które można się zaangażować. Jedną z nich jest akcja Prąd+LAS. Dzięki niej, kiedy wybierzesz odpowiednią ofertę prądu, włączysz się w sadzenie lasów w Polsce.

Sprawdzam!

Pamiętaj też, że Twoje codzienne wybory także mają wpływ na stan lasów. Zawsze kupuj bilet wstępu do parków narodowych, oszczędzaj papier,  kupuj drewniane produkty z certyfikatem FSC® (dzięki czemu masz pewność o legalności źródła, z jakiego pochodzą).  

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak możemy chronić las?