Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 091

Tanie podróżowanie, czyli jak obniżyć koszty w podróży? 10 sprawdzonych pomysłów

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Czy podróże muszą być drogie? Pokazujemy, że tanie podróżowanie nawet do bardzo odległych zakątków świata jest możliwe. Poznaj 10 sprawdzonych sposobów na optymalizowanie budżetu wakacyjnych wojaży. Dowiedz się, jak tanio podróżować po Europie i Polsce.


 

Jak tanio podróżować? 10 skutecznych sposobów 

Gdy myślisz o wakacyjnej wyprawie, nieodmiennie pojawia się pytanie, jak ją sfinansować. Prezentujemy 10 praktycznych zasad doświadczonych podróżników. Zastosuj je, a przekonasz się, że tanie podróżowanie nie jest mitem, lecz cenną umiejętnością, której warto się nauczyć. 

1. Zaplanuj urlop poza wysokim sezonem

Jeżeli wyjeżdżasz poza sezonem, to nawet w bardzo popularnych destynacjach turystycznych możesz liczyć na atrakcyjne ceny zakwaterowania i wyżywienia. Jednocześnie nie musisz obawiać się tłumów na plażach, w muzeach czy na szlakach. 

2. Korzystaj z porównywarek cen

Porównuj ceny hoteli, apartamentów czy pensjonatów w różnych portalach turystycznych. Dzięki temu masz szansę znaleźć najtańsze dostępne na rynku oferty. W podobny sposób wyszukuj lokale gastronomiczne i wypożyczalnie sprzętu (rowery, łódki, sprzęt do nurkowania). 

3. Kupuj z wyprzedzeniem bilety lotnicze

Korzystaj z promocji i kupuj bilety lotnicze z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Możesz w ten sposób taniej dotrzeć do odległych krajów, a nawet na inne kontynenty. 

4. Podróżuj w środku tygodnia i o nietypowych porach

Najtańsze bilety kupisz na podróże w środku tygodnia. Atrakcyjne ceny mają też bilety na loty, które rozpoczynają się (lub kończą) o nietypowych porach, np. wczesnym rankiem lub w środku nocy.  

Przeczytaj również: Poznaj nietypowe sposoby na oszczędzanie!

5. Omijaj kurorty

W obleganych destynacjach turystycznych ceny mogą być kilkadziesiąt procent wyższe niż w równie atrakcyjnych, często położonych w niewielkiej odległości, lecz mniej popularnych miejscach.

6. Korzystaj z darmowych wejściówek

Wiele instytucji publicznych (muzea, galerie, zabytki, atrakcje przyrodnicze) ma wybrany dzień w tygodniu, gdy nie pobiera opłat za zwiedzanie. To okazja, aby zobaczyć coś ciekawego i sporo zaoszczędzić. 

7. Samodzielnie przygotowuj jedzenie

Jeżeli masz dostęp do kuchni, kupuj podstawowe produkty i własnoręcznie przygotowuj posiłki. To nie tylko duża oszczędność, lecz także bezpieczeństwo: wiesz, co jesz i możesz zadbać o higienę obróbki żywności. 

8. Korzystaj z lokalnego transportu publicznego

Gdy wybierasz się do jakiegoś kraju, sprawdź najtańsze sposoby przemieszczania się po jego terytorium. Korzystaj z karnetów wieloprzejazdowych lub okresowych (na tydzień czy miesiąc), które są tańsze od biletów jednorazowych. 

9. Wykup ubezpieczenie podróżne

Podróż to nie tylko atrakcje i fascynujące przeżycia. W czasie egzotycznych wakacji mogą zdarzyć się także wypadki, zachorowania, awarie prywatnych środków transportu czy utrata mienia. Dlatego warto wykupić stosowne ubezpieczenie, które pozwoli zminimalizować straty i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa w podróży.

10. Bądź gotowy dziś do drogi

Jeżeli masz dawno wybrany cel podróży, monitoruj ceny biletów lotniczych i oferty na portalach turystycznych. Miej zawsze pod ręką wstępnie spakowany bagaż, odpowiednią kwotę na koncie lub w gotówce i zapas dni urlopowych. Gdy pojawi się korzystna oferta last minute lub promocja w liniach lotniczych, z dnia na dzień załatwisz niezbędne formalności i wyruszysz na wymarzoną wyprawę. 

Sprawdź także: Jak oszczędzać na co dzień? 5 zasad mądrego oszczędzania  

Jak tanio podróżować po Europie? 

Jeżeli zastanawiasz się, jak tanio podróżować po Europie, dobrą wskazówką są dane Eurostatu (Europejskiego Urzędu Statystycznego). Sprawdź, gdzie aktualnie koszty życia są najniższe. Wybierz tę część Europy, w której ceny żywności, komunikacji, gastronomii, noclegów, usług, biletów wstępu do atrakcji turystycznych, paliw czy przejazdów komunikacją publiczną są porównywalne lub niższe niż w Polsce.  

W 2023 roku w czołówce najtańszych krajów w Europie znalazły się Rumunia, Bośnia i Hercegowina, Turcja, Macedonia Północna, Bułgaria i Czarnogóra. Pamiętaj też, że ceny w danym kraju zależą często od popularności turystycznej konkretnego regionu lub miejsca. 

para w średnim wieku robi sobie selfie na tle kolorowych kamienic

Czy możliwe jest tanie podróżowanie po Polsce? 

Do obniżenia kosztów turystyki krajowej stosuj 10 zasad podróżowania, które opisaliśmy powyżej. Ponadto możesz uniknąć przepłacania za zakwaterowanie. Ciekawą i popularną w ostatnim czasie alternatywą dla hoteli stało się spędzanie czasu na kempingach czy polach namiotowych. Przy dobrej pogodzie, w czasie wypadów na łono przyrody, może to być naprawdę ciekawa przygoda dla całej rodziny.  

Z kolei dla osób, które lubią częste zmiany miejsca optymalnym rozwiązaniem jest kamper. Klimatyzowany, wygodny dom na kółkach dla 4 osób wynajmiesz za kilkaset złotych za dobę (nawet w wysokim sezonie). W zamian uzyskasz pełną wolność podróżowania i robienia postojów tam, gdzie akurat masz ochotę. 

Tanie podróżowanie po Polsce jest możliwe także dzięki zmniejszeniu kosztów transportu. Jak to zrobić? Podróżuj w większej grupie. Jeżeli masz duży samochód, zaproś znajomych lub rodzinę na wspólny wypad, aby zmniejszyć wydatki na zakup paliwa (podział opłat na większą liczbę osób) i noclegów (możesz wynająć większy apartament lub domek letniskowy w atrakcyjnej cenie w przeliczeniu na osoby). Dla podróżników, którzy mają żyłkę włóczęgowską, doskonałym sposobem niemal darmowego podróżowania jest też autostop. 

Łatwo zauważyć, że podstawą taniego podróżowania jest staranne planowanie i podejmowanie decyzji z dużym wyprzedzeniem. Opłaca się też dokładne rozpoznanie lokalnych warunków i specyfiki miejsca, które jest celem podróży. Jednocześnie bardzo cenna jest gotowość do podróży. Jeżeli jesteś w stanie z dnia na dzień przygotować się do wyjazdu, możesz skorzystać z bardzo korzystnych ofert last minute. Tanie podróżowanie to sztuka, której każdy może się nauczyć. Na początek wystarczy zastosować rady zawarte w tym artykule, aby znacznie obniżyć koszty wakacyjnych wojaży. 

 
ebook o oszczędzaniu na co dzień

Sprawdź, jak zmiana codziennych nawyków wpływa na zużycie energii, a tym samym na Twoje wydatki. Pobierz nasz bezpłatny e-book!

POBIERZ ZA DARMO

Umiejętność oszczędzania przydaje się nie tylko w podróży – to styl życia, który pozwoli Ci realizować plany i zachować poczucie bezpieczeństwa finansowego. Jeżeli potrzebujesz kompleksowych informacji na temat optymalizacji domowych wydatków, sięgnij po nasz e-book: O oszczędzaniu na co dzień

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Aby podróżować taniej, skorzystaj z poniższych wybranych podpowiedzi. Pomogą Ci one dobrze zaplanować wakacyjny budżet.  

 1. Poluj na promocje przez cały rok.
 2. Podróżuj z bagażem podręcznym. 
 3. Kupuj bilety lotnicze z terminem na środek tygodnia i poza wysokim sezonem.
 4. Wybierz inny rodzaj transportu – tańsza od samolotu będzie np. podróż pociągiem.
 5. Podróżuj w grupie.
 6. Gotuj samodzielnie.
 7. Kupuj jedzenie na lokalnych targach.
 8. Kupuj bilety na atrakcje z dużym wyprzedzeniem (muzea, parki rozrywki).
 9. Zapisz się do newslettera serwisów poświęconych taniemu podróżowaniu. 

Przekonaj się, że możliwe jest podróżowanie za darmo. Skorzystaj z wybranych wskazówek, aby nie wydać na podróże ani złotówki! 

 1. Podróżuj autostopem.
 2. Podróżuj z namiotem.
 3. Korzystaj z dni darmowych wejść do muzeów i innych instytucji kultury.
 4. Korzystaj z bezpłatnych pieszych wycieczek z przewodnikiem.
 5. Korzystaj z darmowego zakwaterowania typu couchsurfing.
 6. Weź udział w wolontariacie.