Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


17 157

Wady i zalety samochodów elektrycznych

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Elektryczna ofensywa w dziedzinie motoryzacji stopniowo nabiera tempa. Choć na polskich drogach samochód zasilany prądem to w dalszym ciągu rzadkość, rozwiązanie to zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Co przemawia za wyborem samochodu elektrycznego, a co powstrzymuje kierowców przed zakupem pojazdu? Sprawdź w poniższym artykule.


 

Zalety samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne promowane są jako ekologiczna alternatywa dla spalinowych. Ekologiczny silnik nie generuje toksycznych związków, tym samym nie przyczynia się do systematycznego pogarszania jakości powietrza. Warto wiedzieć, że ten niepodważalny atut nie jest jedynym, który towarzyszy użytkowaniu samochodu elektrycznego. Jakie są pozostałe zalety elektryków?

1. Podwyższona wydajność

Silnik elektryczny przewyższa silnik spalinowy pod względem wydajności, dzięki czemu osiągi pojazdu mogą być dużo wyższe. Co więcej, w porównaniu z tradycyjnym silnikiem ma mniej komponentów i prostszą konstrukcję, a jego żywotność jest o wiele dłuższa. Dodatkowo żywotność akumulatora wydłuży przestrzeganie zasad związanych z procesem ładowania – w niektórych przypadkach lepiej nie ładować go do pełna, a jedynie do poziomu 80%. Dzięki temu zapewnisz sobie dłużą eksploatację bez konieczności wymiany baterii.

2. Niska awaryjność

Samochody elektryczne uchodzą za mniej awaryjne. Dodatkowo wielu kierowców jest zdania, że w przypadku usterki serwisowanie zajmuje mniej czasu. Nieskomplikowana konstrukcja aut tego rodzaju zwalnia kierowców z obowiązku wymiany filtrów, napraw skrzyni biegów, oleju, itp.

3. Cicha praca

Dla jednych zaleta, dla innych wada. Samochody elektryczne są wyjątkowo ciche, co wyraźnie wpływa na komfort jazdy. Z drugiej strony – ze względu na cichą pracę silnika mogą okazać się bardziej niebezpieczne dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, którzy zwyczajnie nie usłyszą zbliżającego się pojazdu. Warto zauważyć, że zgodnie z regulacjami prawnymi obowiązującymi dla pojazdów sprzedanych po 1 lipca 2019 roku – wszystkie samochody elektryczne i hybrydy muszą emitować dźwięk. AVAS (z ang. acoustic vehicle alerting system) musi działać w przedziale od 0 do około 19 km/h, jak również podczas cofania.

4. Ekologiczny silnik

Silnik samochodu elektrycznego nie generuje spalin, w związku z czym nie stanowi dużego zagrożenia dla środowiska naturalnego. Dzięki temu, że napędzane są energią elektryczną, do  ładowania akumulatora można wykorzystać energię wytworzoną przez system fotowoltaiczny (odnawialne źródła energii). W ten sposób nie tylko obniżymy koszty eksploatacji samochodu, ale również jeszcze bardziej ograniczymy negatywny wpływ na środowisko naturalne.

5. Stabilizacja kosztów

Rosnące ceny paliwa są prawdziwą zmorą dla większości kierowców, ale nie dla posiadaczy elektryków. Ceny energii elektrycznej nie zmieniają się tak często, dzięki czemu można łatwo uniknąć niespodziewanego podwyższenia kosztów eksploatacji samochodu. Samo użytkowanie samochodu elektrycznego również nie jest drogie. Szacuje się, że koszt przejechania 100 km samochodem spalinowym wynosi ok. 28-30 zł, podczas gdy koszt pokonania tego samego dystansu elektrykiem to zaledwie ok. 5 zł.

6. Bezpieczeństwo

Zdaniem wielu ekspertów samochody elektryczne są bezpieczniejsze, ponieważ nie zawierają zbiorników z paliwem. Oznacza to, że gdy zdarzy się wypadek z udziałem elektryka – zagrożenie wybuchem będzie mniejsze.

Wady samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne cieszą się bardzo dobrą opinią – przede wszystkim ze względu na niekwestionowane zalety, takie jak ekologiczny silnik, niski koszt energii elektrycznej, niska awaryjność czy prosta obsługa. Wspomniane udogodnienia okupione są jednak wysoką ceną zakupu, która dla wielu kierowców stanowi barierę nie do przejścia. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wymienianych minusów wynikających z użytkowania samochodu elektrycznego:

1. Stosunkowo niewielki zasięg

Akumulator samochodu elektrycznego wymaga częstego ładowania. Przyjmuje się, że w pełni naładowany akumulator pozwala na przebycie około 200-300 kilometrów (z wyłączonym radiem i klimatyzacją). Warto wiedzieć, że długość trasy, jaką można przejechać na jednorazowym ładowaniu, zależy od wybranego modelu samochodu – to szczególnie ważna uwaga dla tych, którzy traktują zakup elektryka jako inwestycję i skłaniają się ku zakupowi droższych modeli.

2. Ograniczona liczba stacji ładujących

Wielu posiadaczy samochodów elektrycznych narzeka na ograniczoną liczbę publicznych miejsc do ładowania silników elektrycznych, co wymusza konieczność dokładnego planowania trasy i miejsc postoju. Na szczęście istnieje alternatywne rozwiązanie – szczególnie pomocne dla mieszkańców niewielkich miast, których od najbliższej publicznej stacji ładowania dzielą dziesiątki kilometrów. O czym mowa? O coraz bardziej popularnych wallboxach – domowych stacjach ładowania samochodów elektrycznych.

3. Naprawa w autoryzowanym serwisie

W przypadku awarii samochodu elektrycznego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług autoryzowanego serwisu. Brzmi rozsądnie? Jednak co w przypadku, gdy od najbliższego punktu dzieli nas kilkaset kilometrów? Dostarczenie wadliwego pojazdu może być problematyczne i bardzo kosztowne. Pamiętajmy, że naprawa pojazdu elektrycznego w przypadkowym warsztacie to ryzyko nieprawidłowego wykonania usługi, straty pieniędzy i dalszych nieprzewidzianych usterek.

4. Wysoki koszt zakupu

Dla wielu polskich kierowców samochód elektryczny jest po prostu zbyt drogi, co dotyczy również niewielkich modeli (aktualne ceny najtańszych modeli kształtują się na poziomie 100 tys. złotych). Pamiętajmy, że do wydatków związanych z zakupem należy dodać koszty częstego ładowania samochodu, jak również – opcjonalnie – zakupu domowej stacji ładującej typu wallbox (od kilku do kilkunastu tysięcy złotych). Na szczęście od czerwca ubiegłego roku kierowcy zainteresowani zakupem samochodu elektrycznego na własny użytek mogą ubiegać się o dopłatę w ramach programu „Zielony samochód”.

Samochody elektryczne – dla kogo?

Choć dzisiaj na polskich drogach samochody elektryczne są jeszcze rzadko spotykane, możemy być pewni, że będzie ich przybywać. Możemy spodziewać się również tego, że nowoczesna technologia i rosnąca popularność elektryków sprawią, że ceny samochodów zasilanych prądem będą spadać. W związku z tym różnice w kosztach między nowymi samochodami z tradycyjnym napędem a elektrykami będą coraz mniejsze, a samochody elektryczne dostępne dla coraz większej grupy ludzi. Już teraz na rynku można znaleźć ciekawe oferty, które powinny wziąć pod uwagę szczególnie te osoby, które planują zakup nowego samochodu z salonu. To również atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które korzystają z leasingu czy najmu długoterminowego pojazdów.