Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


4 055

Zwiastuny wiosny w lesie – co możesz odkryć na wiosennym spacerze? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Dni stają się coraz dłuższe, a ciepłe promienie słońca towarzyszą nam coraz częściej. Pierwsze zwiastuny wiosny w lesie już się pojawiły! Jak najszybciej wybierz się na spacer do lasu. Dotlenisz się i odkryjesz, jak piękna jest w tym okresie przyroda. Co się dzieje wiosną w lesie? Sprawdzamy.


 

Zwiastuny wiosny w lesie są bardzo charakterystyczne, dlatego z łatwością zobaczysz je lub usłyszysz podczas relaksującego spaceru. Rośliny kwitnące wiosną w lesie można zobaczyć wcześnie i stopniowo ukazują się kolejne, aż w końcu las wypełni się całą paletą barw. 

Jakie rośliny kwitną wiosną w lesie? 

Jako jedne z pierwszych pojawiają się pachnące, różowe kwiaty wawrzynka wilczełyko. Krzew ten kwitnie dosyć wcześnie (jeśli pogoda będzie sprzyjała, możesz natrafić na niego nawet w lutym). Nektar wawrzynka to pierwszy wiosenny przysmak dla pszczół i motyli. To jedna z leczniczych i jednocześnie trujących roślin, dlatego zachowaj ostrożność i nie dotykaj jej – tym bardziej że jest objęta ochroną częściową. 

Na jakie kwiaty w lesie (oprócz wawrzynka) możesz się natknąć wczesną wiosną? 

  • Przebiśniegi – charakterystyczne białe kwiatki w kształcie małych dzwonków, zwykle wyrastają w zacienionych, ukrytych miejscach. 
  • Przylaszczki – zwane też trojankami, zamieniają leśne polany w wyjątkowe, niebieskie dywany, od czasu do czasu możesz spotkać również wersję w różowym czy białym kolorze. 
  • Zawilce gajowe – najczęściej białego koloru (choć zdarzają się też odmiany jasnoniebieskie czy różowe), jego skupiska tworzą piękne kobierce we wszystkich odmianach lasu. 

Zawilce gajowe

Wiele interesujących zjawisk dzieje się ponad naszymi głowami. Rośliny kwitnące wiosną w lesie to także drzewa. Wierzba, leszczyna czy olcha w rozkwicie to piękny widok, pożywienie dla leśnych owadów oraz… koszmar dla alergików. Te drzewa rozpoczynają sezon pylących roślin, co dla wielu osób wiąże się z katarem i łzawiącymi oczami. Jeśli więc dopada Cię alergia, wiosną zalecamy raczej wycieczkę do lasu iglastego. 

 

Zadbaj o to, aby zielonymi płucami mogły się cieszyć kolejne pokolenia! Wybierz ofertę Prąd + LAS, a TAURON w Twoim imieniu każdego roku posadzi drzewo.

Sprawdzam!

Co się dzieje wiosną w lesie? 

Wiosenny spacer po lesie angażuje różne zmysły – oprócz podziwiania zmieniającego się krajobrazu i wszechobecnego zapachu różnych traw i kwiatów, możesz też przysłuchiwać się ptasim śpiewom. To jeden z najgłośniejszych zwiastunów wiosny w lesie. Do Polski powraca wiele gatunków ptaków, które zimują w cieplejszych miejscach, a te pozostające zimą w kraju stają się znacznie bardziej rozmowne. Na pewno uda Ci się zaobserwować, a przede wszystkim usłyszeć różne gatunki. Uważaj jednak, aby nie płoszyć ich, kiedy żerują i przygotowują się do okresu lęgowego. Ptasi śpiew to taka ptasia wersja castingu na wybranka serca! 

Ruch wypełnia wszystkie partie lasu, od dołu do góry. Co fascynującego dzieje się blisko ziemi? Wiosenne, owadzie porządki. Z podziemnych części mrowisk wychodzą mrówki, które wraz z nadejściem ciepłych dni rozpoczynają swoją niekończącą się pracę i wędrówkę. Porządkują i naprawiają mrowiska, szukają pokarmu, uzupełniają budulce. Wczesna wiosna to doskonały moment na obserwowanie ich krzątaniny. 

Wiosenne gody rozpoczynają przeróżni leśni mieszkańcy, także płazy. Z zimowisk wychodzą ropuchy i żaby, pojawiają się też młode zajączki i wiewiórki. Najłatwiej spotkać je rankiem lub wieczorem, ponieważ większość dnia spędzają jeszcze w ukryciu. Wiewiórki – podobnie jak ptaki – wiją swoje schronienia na drzewach z witek i liści.  

Wiosna w lesie pełna jest barw, dźwięków i przede wszystkim nowego życia. Nie czekaj, ruszaj na spacer!