Poradnik praktyczny dla leśnego turysty
Wycieczka do lasu to idealna okazja do realizowania różnorodnych pasji, niezależnie od tego, czy preferujesz mniej, czy bardziej aktywne formy wypoczynku. Możesz korzystać z bliskości natury podczas biegu, wycieczki rowerowej, spacerów w poszukiwaniu zabytków i innych obiektów dziedzictwa kulturowego, a także jeździć na koniu po wyznaczonych do tego trasach. Świetnym pomysłem są także rodzinne pikniki, obserwowanie i fotografowanie życia małych i dużych mieszkańców lasu oraz roślinności.
Na wielu szlakach turystycznych znajdziesz wyznaczone miejsca, żeby rozpalić ognisko czy zrobić grilla. Uszanuj jednak naturalny rytm leśnego życia i nie hałasuj! Zostaw samochód w odpowiednim miejscu i ciesz się zapachem lasu.
Przeczytaj także artykuł o turystyce w lesie.
Jak przygotować się na wycieczkę do lasu?
Organizowanie leśnej wyprawy rozpoczyna się na długo przed zapakowaniem plecaka – jeszcze na etapie przemyśleń zastanów się, gdzie chcesz się wybrać i jakie elementy wyposażenia będą Ci potrzebne. Zupełnie inaczej będą przecież wyglądać przygotowania na mały spacer, rodzinny biwak czy kilkudniową wyprawę na rowerze. Sprawdź najlepszy dojazd, a także aktualne możliwości odwiedzenia terenów leśnych – nie wchodź do lasów, w których trwają prace organizacyjne lub polowania.
Planując odwiedziny w parku narodowym, sprawdź aktualny cennik i wybierz najmniej zatłoczoną bramę wejściową, aby nie tracić czasu w kolejce do wejścia. Zwróć też uwagę na możliwości swojego organizmu – kondycja i zapał nie zawsze idą w parze, szczególnie w przypadku niestandardowych warunków atmosferycznych. Wybieraj trasy, które sprawią Ci przyjemność, bez ryzyka urazów i nadmiernego wysiłku.
Zabierz wygodny plecak i buty
Jeśli nie odwiedzasz regularnie szlaków, zapewne przed wyprawą zastanawiasz się, co zabrać do lasu. Oczywiście, najlepszym wsparciem podczas dłuższych wypraw jest wygodny plecak i odpowiednie buty, najlepiej za kostkę, z grubą podeszwą i rozchodzone, żeby uniknąć obtarć na samym początku wycieczki. Nie zapominaj także o komfortowych ubraniach i nakryciu głowy – najlepsza odzież na leśne wyprawy to ta, w której masz pełną swobodę ruchów przy zakryciu wszystkich części ciała.
Nawet jeśli pogoda jest piękna, a dzień wyjątkowo upalny, leśny mikroklimat znacząco wpływa na odczuwalność temperatury. Na wycieczkę do lasu wybierz długie spodnie i rękawy, najlepiej ze ściągaczami, które stanowią ochronę przed kleszczami i insektami. Ważna jest także kolorystyka – leśna moda nie przewiduje intensywnych kolorów i różnorodnych wzorków. Jeśli nie chcesz cieszyć się zainteresowaniem muszek czy innych owadów, postaw na odzież w kolorach ziemi – zieleniach, beżach czy brązach.
Zadbaj o wodę oraz jedzenie
Przygotowany plan wyprawy i ubrania? Pozostaje nie mniej istotna część: zawartość plecaka. Ważne, aby umieścić w nim wszystko, co może się przydać, a jednocześnie uniknąć dźwigania zbędnych ciężarów. Co zabrać do lasu? Wodę w butelce z filtrem lub bidonie. Warto wzbogacić ją o elektrolity, które pomogą lepiej nawodnić organizm podczas wysiłku. Zabierz też energetyczne jedzenie: kanapki, owoce, czekoladę czy batony proteinowe. Z pewnością będą nieocenione podczas odpoczynku na miejscu do biwakowania! Wszystkie odpadki i śmieci zabierz jednak ze sobą w drogę powrotną. Puste opakowania będą lżejsze w tę stronę, a lasy nie są odpowiednim miejscem na ich porzucenie.
Zwiększ swoje bezpieczeństwo
Nie zapomnij przygotować miejsca na wszystkie niezbędne sprzęty: naładowany telefon, kompas i latarkę, a także mapę kieszonkową. Oczywiście, wersje elektroniczne i aplikacje ze szlakami są świetnym wsparciem, jednak nie wszystkie miejsca na szlaku oferują zasięg, a bateria może się rozładować. Zwiększ swoje bezpieczeństwo, stosując tradycyjne metody wędrowania. Koniecznie miej także płyn odstraszający kleszcze i komary oraz podręczną apteczkę.
Jeśli na swojej trasie spotkasz dzikie zwierzę, nie próbuj się z nim zaprzyjaźniać, nie strasz i nie prowokuj. Zachowując ostrożność, oddal się spokojnie. Leśnych mieszkańców obserwuj zawsze z odpowiedniego dystansu – to ich naturalne środowisko, w którym Ty jesteś gościem.
Niezależnie od tego, do którego lasu się wybierasz, stosuj się do ogólnych zasad bezpieczeństwa oraz leśnego savoir-vivre’u, aby zadbać o bezpieczeństwo i dobry kontakt z naturą.