Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


Bezpieczeństwo w górach – tych zasad przestrzegaj na szlaku 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Spokojny spacer czy intensywna wędrówka po górskich zboczach to lekarstwa dla duszy i ciała. Niedzielna wycieczka czy tygodniowy urlop, lato czy zima, łagodne czy strome trasy — możliwości jest wiele. Zanim jednak wyruszysz na szlak, upewnij się, że znasz podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach – to ono jest najważniejsze!


 

Bezpieczeństwo w górach – na co zwrócić uwagę? 

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach są warunkiem koniecznym do rozpoczęcia wspinaczki. Należy je znać, aby uchronić się przed niepożądanymi wypadkami oraz nie zakłócić życia lasu i zwierząt. Pamiętaj, że Twoje zachowanie nie wpływa wyłącznie na Ciebie, ale na wszystkich, których spotkasz na szlaku

Pogoda 

Przed planowaną górską wycieczką sprawdź warunki na trasie oraz prognozy pogody. Może ona utrudnić lub całkiem uniemożliwić wspinaczkę. Zarówno oblodzenia, intensywny wiatr, jak i wyładowania atmosferyczne są bardzo niebezpieczne na szlaku. Pamiętaj, że w rejonach górskich pogoda często jest nieprzewidywalna. W internecie znajdziesz mapy pogodowe, które w czasie rzeczywistym pokazują kształtujące się burze czy nadchodzące opady deszczu. Dzięki temu na bieżąco sprawdzisz panujące warunki i w razie konieczności zmienisz trasę, aby szybciej dotrzeć do bezpiecznego miejsca

Odpowiedni ubiór 

Wygodne buty i ubrania to bardzo ważne elementy górskich wycieczek. Odzież powinna być dopasowana do panujących warunków. Dobrze jest uwzględnić ewentualne wahania pogodowe, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie ubranie się na tak zwaną „cebulkę”. Uchroni Cię to przed nadmiernym przegrzaniem lub zmarznięciem. Pamiętaj, że kurtka przeciwdeszczowa lub peleryna są obowiązkowe, nawet jeśli rozpoczynasz wycieczkę przy słonecznej pogodzie. 

Wyposażenie 

Poza odpowiednim ubiorem warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria. Ale co powinno znaleźć się w plecaku, aby zadbać o bezpieczeństwo w górach? Koniecznie zabierz ze sobą zapas wody oraz prowiant. Przy wysiłku fizycznym kluczowe jest odpowiednie nawadnianie i dostarczanie organizmowi energii. 

Warto mieć ze sobą folię termiczną. Zarówno w przypadku upału, jak i nagłych spadków temperatury uchroni Cię ona od niekorzystnych warunków. Posiadanie latarki również jest dobrym pomysłem na górskim szlaku. Gdy zapadnie zmrok, będzie to jedyne źródło światła, które pomoże w dalszej wędrówce. Przy pakowaniu pamiętaj o apteczce. Choćby podstawowe rzeczy, takie jak bandaż, plastry czy opaska uciskowa mogą być zbawienne w razie urazu. 

Oznaczenia szlaku 

Przed wyjściem w góry dobrze jest sprawdzić trasę. Poziom trudności dopasuj do Twojej kondycji. W sklepach i kioskach można kupić mapy, ale wszystkie potrzebne informacje znajdziesz także w internecie. Pamiętaj, że każdy szlak ma przypisany kolor, który znajdziesz na drzewach lub skałach co kilkadziesiąt metrów. W trakcie wspinaczki upewniaj się, że podążasz wcześniej wybraną ścieżką. Jeśli zgubisz swoją trasę, koniecznie wróć do ostatniego miejsca, gdzie widoczny jest odpowiedni znak. 

Odpoczynek 

W życiu ważny jest balans. W górach aktywność fizyczna powinna być równoważona czasem na odpoczynek. Nie warto nadwyrężać sił i narzucać zbyt szybkiego tempa, ponieważ w pewnym momencie organizm może odmówić posłuszeństwa. Pamiętaj, lepiej zrobić kilka postojów, uspokoić oddech, zjeść i napić się wody niż wzywać pomoc z powodu zasłabnięcia. Gdy spędzasz czas w górach razem z dziećmi, upewnij się, że wspinaczka jest dostosowana do ich możliwości

Alarmowy numer bezpieczeństwa w górach 

Jeszcze przed wejściem na szlak, dowiedz się, jaki jest alarmowy numer bezpieczeństwa w górach, gdzie się wybierasz. W razie wypadku nie ma czasu na szukanie kontaktu. Uraz głowy czy poważne złamania, które mogą zdarzyć się przy upadku, wymagają jak najszybszej interwencji służb ratunkowych. Kolejną sytuacją, w której przyda się numer alarmowy, jest zauważenie rannego zwierzęcia. 

Sprawdź, czy znasz ogólne zasady zachowania w lesie

Nie zwlekaj ze zgłoszeniem nieodpowiedzialnego zachowania innych turystów, które zagraża otoczeniu. Przykładem takich incydentów może być rozpalanie ogniska w niewyznaczonych miejscach lub nielegalny wyrąb drzew. Bezpieczeństwo w górach zależy od Ciebie. 

 

Skorzystaj z oferty TAURONA PRĄD + LAS. Dzięki niej włączasz się w sadzenie lasów w Polsce.

Sprawdź

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Biwakowanie jest dozwolone w górach, ale tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Obszary, gdzie możesz rozbić namiot, są wymienione i zaznaczone na mapach dostępnych na stronie internetowej Lasów Państwowych. Zapoznaj się z tymi materiałami, ponieważ w terenie nie ma infrastruktury, która cię o tym poinformuje. W Polsce przybyło leśnych miejsc biwakowych dzięki akcji „Zanocuj w lesie”.

Nocne wędrówki po górach są dozwolone, jeśli komunikaty Lasów Państwowych lub Parków Narodowych nie mówią inaczej. Sezonowo można spotkać się z zakazem przebywania na szlaku w nocy – pamiętaj, że jego nieprzestrzeganie jest nieodpowiedzialne. Noc to czas aktywności dzikich zwierząt i zawsze trzeba o tym pamiętać  i w tym czasie zachować szczególną ostrożność.