Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 646

Turystyka w lesie – co można, a czego nie? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Las to doskonałe miejsce na odpoczynek – zarówno ten aktywny, jak i bardziej relaksacyjny. Większość polskich lasów to własność Skarbu Państwa, dzięki czemu są dostępne dla wszystkich. Jednak odwiedzający często zapominają, że są gośćmi, których obowiązują zasady zachowania w lesie. Zanim wyruszysz na wyprawę, upewnij się, że je znasz.


 

Jak doceniać leśne piękno natury? 

Ponad 80% lasów w Polsce to tereny publiczne. W zależności od obszarów, na jakich występują, różnią się wiekiem, zróżnicowaniem drzewostanów czy występowaniem gatunków chronionych. Niezależnie od tego, jaką część kraju wybierzesz na cel wyprawy, lasy możesz odwiedzać przez cały rok, wybierając najlepszą dla siebie porę dnia. Jeśli planujesz dłuższą wędrówkę lub jazdę na rowerze, sprawdź wcześniej wyznaczone szlaki czy trasy rowerowe. Dowiedz się także, czego nie wolno robić w lesie, w którym jesteś w końcu gościem. Wskazówki przeczytasz poniżej. 

Ogólne zasady zachowania w lesie 

W trosce o swoje zdrowie i bezpieczeństwo nie wybieraj się do lasu w złych warunkach atmosferycznych, podczas prac gospodarczych, polowań i unikaj przypadkowego schodzenia z wyznaczonych szlaków. Traktuj las jak swój dom, w którym chcesz odpocząć w samotności lub w otoczeniu najbliższych, również czworonożnych. Pieski są mile widzianymi gośćmi, ale powinny być zawsze prowadzone na smyczy. Puszczony luzem pies może się zgubić lub spotkać zwierzęta, takie jak dziki czy niedźwiedzie, które spłoszone przez psa, mogą stać się niebezpieczne. Zabierz wodę oraz preparaty przeciw kleszczom czy innym insektom i cieszcie się wspólnym czasem. 

Dowiedz się, co warto zabrać na wycieczkę do lasu

Czy można palić ognisko w lesie? 

Czy biwakowanie i palenie ogniska w lesie jest legalne? Rozniecanie ognia na własną rękę w obrębie terenów leśnych jest zabronione, lecz na mapach odnajdziesz miejsca wyznaczone przez właściciela lasu lub nadleśniczego. To zazwyczaj miejsca do biwakowania, w pobliżu obiektów turystycznych, edukacyjnych lub harcerskich, z których można korzystać z odpowiednim zabezpieczeniem.  

Pożary są jednak bardzo niebezpieczne dla środowiska, roślin i dzikich zwierząt, nie tylko w okresach suszy, dlatego lepiej powstrzymać się od rozpalania ognia. Obszary do biwakowania, w których można legalnie rozbić namiot, są również wyznaczone przez nadleśnictwa – ich mapę możesz znaleźć na stronie Programu „Zanocuj w lesie”.  

Zasady zachowania w lesie – biwakowanie 

Realizowany przez Lasy Państwowe program wskazuje obszary, na których możesz bezpłatnie wypoczywać i nocować – jeśli planujesz spędzić w wybranym miejscu więcej, niż dwie noce, musisz zgłosić swój pobyt. Jaki sposób nocowania wybrać? Najlepszym rozwiązaniem podczas biwakowania jest hamak lub płachta biwakowa, które w przeciwieństwie do namiotu nie ingerują w runo i ściółkę leśną. Pamiętaj, aby niezależnie od tego, jak chcesz przygotować swoje miejsce biwakowania, nie uszkodzić drzew i innych leśnych roślin. 

Bez względu na to, czy wchodzisz do lasu na krótki spacer, czy planujesz biwak, zadbaj o otoczenie, uszanuj mieszkańców lasu i nie pozostawiaj śladów swojej obecności – zabierz przyniesione rzeczy, posprzątaj po sobie i nie zostawiaj śladów zgodnie z zasadą Leave No Trace. To koncepcja powstała w Stanach Zjednoczonych, która w Polsce funkcjonuje jako projekt edukacyjny Akademii Górskiej oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Opiera się ona na idei etyki outdoorowej, która odnosi się do przebywania w przyrodzie bez pozostawiania w niej śladów lub ich minimalizowaniu. 

Czy można jeździć quadem po lesie? 

To oczywiste, że runo i leśne rośliny zachwycają, dlatego tym bardziej nie należy niszczyć i wyrywać fragmentów leśnego ekosystemu. Jeśli zastanawiasz się, czy można jeździć quadem po lesie, odpowiedź znajdziesz w Ustawie o lasach z 1991 roku, która wyraźnie zabrania ruchu pojazdów silnikowych. Szacunek do przyrody to także dbanie o glebę, między innymi dlatego do lasu nie wolno wjeżdżać samochodem, quadem czy motocyklem.  

Warto jednak wybrać się na rowerową wycieczkę po lesie – taka aktywność doskonale wzmacnia mięśnie i cały organizm. Wymień spaliny na zapach kwitnących drzew, żywicy czy jesiennych liści i ciesz się piękną przyrodą, obserwując ją z ulubionych dwóch kółek. Kilka lat temu ogłoszono również dobrą wiadomością dla fanów jazdy konnej – Lasy Państwowe wyznaczyły niemal 7 tysięcy kilometrów tras konnych! 

Pisane i niepisane reguły wskazują, czego nie wolno robić w lesie, abyśmy mogli w pełni korzystać z przyjemności spacerowania i odpoczywania wśród drzew. Nadmierny hałas, szczególnie pochodzący ze sprzętów grających, może wystraszyć dzikie zwierzęta i zaburzyć rytm ich życia. Podobnie jak dokarmianie zwierząt, które świetnie radzą sobie bez wsparcia turystów. Poczuj się częścią przyrody, bez ingerowania w jej struktury, aby odkryć prawdziwą przyjemność z leśnych wędrówek!