Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 624

Zużyte baterie – jak poprawnie je zutylizować? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Coraz intensywniej korzystamy z urządzeń elektronicznych, co z kolei generuje ogromną ilość zużytych baterii. Jak właściwie je zutylizować? Sprawdź, gdzie wyrzucić zużyte baterie.


 

Dlaczego zużyte baterie są niebezpieczne? 

Baterie zawierają szkodliwe substancje chemiczne. Są to m.in. pierwiastki takie jak rtęć, ołów, kadm, mangan, cynk, nikiel czy lit, które w razie degradacji baterii i wycieku stają się zagrożeniem dla środowiska, a także zdrowia ludzi i zwierząt. O skali ich szkodliwości może świadczyć fakt, że jedna mała bateria guzikowa, która zasila zwykły zegarek, może doprowadzić do skażenia aż 400 litrów wody!  

Co więcej, z rozszczelnionych baterii, na przykład zwykłych paluszków, często uwalniają się substancje żrące, takie jak kwas siarkowy. Mogą spowodować pożar, a jak nietrudno się domyślić – pożar na wysypisku śmieci jest trudnym do ugaszenia źródłem wysoce toksycznego dymu. Zatem w interesie nas wszystkich jest to, by prawidłowo gospodarować zużytymi bateriami. 

Jak postępować ze zużytymi bateriami? 

Przede wszystkim upewnij się, czy bateria, której chcesz się pozbyć na pewno jest już całkowicie wyczerpana. Niejednokrotnie zdarza się, że nie jest ona w stanie zasilić urządzenia o dużym poborze energii, na przykład dziecięcej zabawki, ale nada się do budzika albo pilota do telewizora. 

Jeśli jednak masz pewność, że bateria jest wyczerpana, oddziel ją od pozostałych odpadów, tak by nie trafiła do zwykłego kosza na śmieci. Oczywiście nie musisz z każdą pojedynczą baterią udawać się do punktu, w którym zorganizowana jest zbiórka zużytych baterii. Możesz je przez pewien czas bezpiecznie gromadzić w domu. Umieść je z dala od dzieci, w suchym miejscu i temperaturze pokojowej, najlepiej w plastikowym lub szklanym pojemniku. 

Jeśli baterii nie da się oddzielić od urządzenia, które zasila, tak jak ma to miejsce na przykład w nowoczesnych smartfonach albo inteligentnych zegarkach, nie demontuj na własną rękę zużytego lub zepsutego sprzętu. Z takim urządzeniem musisz postępować jak z innymi elektrośmieciami – czyli oddać je do właściwego punktu odbioru. 

Gdzie oddać zużyte baterie

Pozostaje pytanie, gdzie wyrzucamy zużyte baterie, skoro nie do zwykłego kosza na śmieci? Istnieją trzy możliwości. 

  • Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych – PSZOK 

Każda gmina posiada własny punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, do którego należy oddawać odpady, które nie powinny trafiać do zwykłych pojemników na śmieci, w tym baterie i akumulatory. Możesz oddać je tam bezpłatnie, gdyż usługa wlicza się w opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, którą ponosi każdy właściciel zamieszkanej nieruchomości. Informacje na temat adresów i godzin pracy konkretnych punktów bez trudu znajdziesz w internecie. 

  • Pojemniki na zużyte baterie w obiektach użyteczności publicznej 

Zużyte baterie możesz też wyrzucić do pojemników ulokowanych w różnych instytucjach publicznych. Takie specjalnie oznaczone pojemniki umieszcza się na przykład w urzędach, placówkach edukacyjnych, na pocztach oraz w obiektach sportowych i rekreacyjnych. Rozejrzyj się w poszukiwaniu takich pojemników w Twojej okolicy. 

  • Punkty handlowe, które prowadzą sprzedaż baterii i akumulatorów 

Wygodną opcją jest też wyrzucanie baterii do pojemników w wybranych sklepach. Zgodnie z prawem zbiórka zużytych baterii to obowiązek sklepów o powierzchni powyżej 25 m2, które prowadzą sprzedaż baterii i akumulatorów przenośnych. Tym samym specjalne pojemniki na zużyte baterie znajdziesz w sklepach z elektroniką, sklepach budowlanych, supermarketach i wielu innych punktach handlowych. 

Szereg dostępnych możliwości sprawia, że znalezienie punktu, w którym legalnie i bezpłatnie oddasz zużyte baterie nie powinien stanowić problemu. W wielu takich miejscach, jak choćby w większych sklepach spożywczych i wielobranżowych, bywasz niemal każdego dnia. Dlatego wystarczy odrobina dobrej woli, aby przyczynić się do ochrony środowiska, bez względu na to, czy mieszkamy na wsi, w małych miejscowościach, na przedmieściach czy w dużych aglomeracjach miejskich. 

Dowiedz się, jak produkować mniej śmieci? 10 praktycznych wskazówek 

Dlaczego warto prawidłowo postępować ze zużytymi bateriami? 

Dzięki wyrzucaniu baterii w odpowiednich miejscach zużyte baterie segreguje się według rodzajów i właściwości i przetwarza tak, aby umożliwić ponowne wykorzystanie zawartych w nich substancji i materiałów w przemyśle. Zmniejsza to zarówno ilość odpadów, jak i ilość produkcji nowych surowców. To ważne, bowiem w procesie recyklingu niemal 100% materiałów ze zużytych baterii może zostać odzyskanych.  

Każdego roku w Polsce wyrzuca się ponad 7 tysięcy ton zużytych baterii, z czego 90% to baterie jednorazowe, więc mowa o naprawdę dużej ilości odpadów i potencjalnych surowców! Ponadto prawidłowe postępowanie ze zużytymi bateriami i akumulatorami przyczynia się również do ochrony środowiska, a także pośrednio – naszego zdrowia i życia. Co więcej, właściwa segregacja sprawia, że nie narażasz się na kary, które może nałożyć Inspekcja Ochrony Środowiska. Nieprawidłowa utylizacja baterii i akumulatorów może skutkować nałożeniem grzywny w wysokości 500 zł

Odpowiednie postępowanie ze zużytymi bateriami nic nie kosztuje, a możesz zrobić wiele dobrego. Dlatego pamiętaj, by wyrzucać je tam, gdzie należy. 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł: Segregacja śmieci w domu, czyli jak prawidłowo segregować odpady? 

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Tak, zużyte baterie zaliczają się do kategorii elektrośmieci. Zawarte w nich substancje chemiczne i inne szkodliwe materiały sprawiają, że są traktowane jako szczególny rodzaj odpadów niebezpiecznych, wymagających specjalnego traktowania i utylizacji. Dlatego właściwa segregacja i przetwarzanie zużytych baterii tak istotne dla ochrony środowiska i zdrowia publicznego.  

Nie, nie powinno się wyrzucać zużytych baterii do zwykłego kosza na śmieci. Zawierają one substancje chemiczne, które mogą zagrozić środowisku, jeśli trafią na wysypisko śmieci. Dlatego zaleca się oddawanie zużytych baterii do dedykowanych punktów zbiórki odpadów komunalnych lub do pojemników na zużyte baterie ulokowanych w obiektach użyteczności publicznej i w licznych puntach handlowych. Wyrzucanie baterii do zwykłego kosza na śmieci może stanowić zagrożenie dla ludzi i natury.