Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


4 631

Czy fotowoltaika się opłaca? Rozwiewamy wątpliwości! 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Od 1 kwietnia 2022 roku nowi prosumenci mogą rozliczać się w systemie net-billing, który zastąpił dotychczasowe opusty. Nowe zasady rozliczania fotowoltaiki wywołały falę pytań i wątpliwości. Zastanawiasz się, czy opłaca się montować panele fotowoltaiczne w 2024 roku? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.


 

Jakie korzyści dają panele fotowoltaiczne? 

Dlaczego warto wykorzystać źródło energii, jakim jest światło słoneczne? Ponieważ jest tanie, czyste (bezemisyjne) i niewyczerpywalne. Jeżeli produkujesz prąd na własne potrzeby, nie tylko obniżasz rachunki za prąd, lecz także zyskujesz bezpieczeństwo energetyczne. Ponadto rosnące ceny prądu nie zaburzą budżetu Twojego gospodarstwa domowego. Gdy wybierasz instalację fotowoltaiczną (PV) z magazynem energii, możesz doposażyć się w zasilanie awaryjne na wypadek awarii sieci elektroenergetycznej. 

Instalacja fotowoltaiczna to również świadectwo, że przyjmujesz odpowiedzialność za środowisko naturalne. Gdy korzystasz z prądu ze słońca, zmniejszasz presję na wydobycie i wykorzystanie paliw kopalnych. 

Rozwinięcie tematu znajdziesz w artykule Zalety fotowoltaiki – poznaj 10 korzyści z paneli fotowoltaicznych! 

 
kalkulator fotowoltaika

Jesteś ciekawy, ile zaoszczędzisz na instalacji fotowoltaicznej? Skorzystaj z kalkulatora rozliczenia fotowoltaiki w systemie net-billing!

OBLICZ OSZCZĘDNOŚCI

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej – czym net-billing różni się od systemu opustów?  

W następstwie zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki w 2022 roku prosumenci stali się aktywnymi uczestnikami rynku energii: sprzedają nadwyżki energii, a niedobory uzupełniają podczas kupowania prądu z sieci. Wpływy ze sprzedaży energii trafiają na specjalny depozyt prosumencki. Służy on do pokrywania kosztów zakupu prądu. Jeżeli w ciągu roku nie zostanie wykorzystany, możesz część aktywów zmonetyzować i przelać na konto bankowe. 

Wiele gospodarstw domowych, które eksploatują instalacje zbudowane przed zmianą przepisów, ciągle rozlicza się w systemie opustów. Jednak w każdej chwili mogą wybrać system net-billing. 

Szczegółowe informacje znajdziesz w artykule: Czym jest net-billing? Natomiast następstwa korzystania ze starych i nowych zasad przekazywania energii do sieci omawiamy w artykule Rozliczenie fotowoltaiki w praktyce

Kiedy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?  

Najprostsza odpowiedź brzmi: zawsze. Niezależnie od sposobu rozliczania opłacalność fotowoltaiki jest wysoka. Panele słoneczne pozwalają obniżyć rachunki za prąd do nawet 80%. Wysokość oszczędności zależy od tego, jak zarządzasz wykorzystaniem energii w swoim gospodarstwie domowym i czy posiadasz magazyn energii. 

Ceny energii wytworzonej przez instalacje fotowoltaiczne (oraz systemy, które korzystają z innych odnawialnych źródeł energii) są ustalane według wzoru w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Ceny te są publikowane na stronach PSE (Polskie Sieci Energetyczne).  

Istotne jest także to, aby dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do realnego zapotrzebowania. Na największe oszczędności mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które maksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej. 

Oszczędności zwiększy również własny magazyn energii. Więcej informacji na temat znajdziesz w zakładce Magazyn energii od TAURONA

Czy fotowoltaika się opłaca? Niezależnie od sposobu rozliczania opłacalność fotowoltaiki jest wysoka – pozwala ona obniżyć rachunki za prąd o 50–80%. Istotne jednak jest, by dobrać moc instalacji fotowoltaicznej tak, by odpowiadała realnemu zapotrzebowaniu.  Kiedy fotowoltaika się opłaca? Sprawdź przykładowe obliczenia, które uwzględniają moc instalacji: Gospodarstwo domowe z 4 osób (2 dorosłych + 2 dzieci): Zamontowana na gruncie instalacja o mocy 3,55 kWp wytwarza rocznie 3875 kWh, co pokrywa całkowicie zapotrzebowanie gospodarstwa domowego złożonego z dwóch osób dorosłych i dwojga dzieci. Bieżące zużycie wynosi 969 kWh, a do sieci trafia 2906 kWh. Oznacza to, że 2906 kWh trzeba kupić z sieci, aby pokryć zapotrzebowanie. Roczne rachunki bez instalacji to 2712,50 zł, a z instalacją 552,19 zł. Oszczędności wynoszą 79%. Gospodarstwo domowe z 5 osób (2 dorosłych + 3 dzieci): Instalacja na dachu o mocy 7,7 kWp wytwarza rocznie 8113,93 kWh. Zapotrzebowanie gospodarstwa domowego złożonego z dwóch osób dorosłych i trojga dzieci wynosi 10327,73 kWh. Bieżące zużycie osiąga wartość 1619,53 kWh, a energia przekazana do sieci to 6484,4 kWh. Rodzina kupuje 8698,2 kWh z sieci. Roczne rachunki bez instalacji to 6831,13 zł, a z instalacją 3137,21 zł. Oszczędności wynoszą 54%. Jeżeli chcesz zweryfikować, czy fotowoltaika się opłaca w Twoim przypadku, sprawdź Kalkulator oszczędności dla instalacji fotowoltaicznych w systemie net-billing. Aby obniżyć koszty instalacji fotowoltaicznej, skorzystaj z dofinansowania. Do wyboru masz: Program Mój Prąd 4.0, Program Czyste Powietrze, pozostałe formy wsparcia stosowane przez lokalne władze oraz sprzedawców. Do wyliczeń zastosowano ceny z taryfy aktualnej w dniu 30.09.2022 r.

Czy inwestycja w panele słoneczne jest ryzykowna? 

Czy montaż paneli fotowoltaicznych w domu jest opłacalny zawsze i w każdych okolicznościach? Obawa o nieopłacalność fotowoltaiki jest w pełni zrozumiała. Dla właścicieli domów jednorodzinnych to spory wydatek. Jeżeli zapłacisz za instalację fotowoltaiki kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, oczekujesz, że inwestycja będzie się zwracać. Pożądana jest nie tylko szybka obniżka rachunków za prąd, lecz także korzyści długofalowe, rozłożone na dziesięciolecia. 

Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, które spełnia oba wymienione wyżej kryteria: 

  1. natychmiast odczuwasz oszczędności w budżecie – gdy produkujesz prąd na własne potrzeby, możesz zasilać tanią energią także pompy ciepła i w ten sposób obniżyć koszty ogrzewania, 
  1. czerpiesz korzyści długoterminowe – trwałość dobrze wykonanego systemu fotowoltaicznego to około 20–25 lat, dzięki temu przez wiele lat możesz cieszyć się bardzo tanią energią ze słońca. 

Jaki jest okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę? 

Okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę zależy bezpośrednio od wysokości poniesionych nakładów finansowych, a także od sposobu finansowania. Obecnie szybki wzrost cen prądu skraca okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę poniżej 10 lat

Jak samodzielnie obliczyć okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej? 

Aby obliczyć okres zwrotu, potrzebujesz następujących informacji: 

  • A – roczny koszt rachunków za prąd przed zamontowaniem fotowoltaiki; 
  • B – szacowany koszt opłat za energię elektryczną, który będziesz ponosić już po montażu fotowoltaiki; 
  • C – całkowity koszt instalacji (wraz z kosztami dodatkowymi, takimi jak np. koszty kredytu); 
  • D – wysokość uzyskanych dopłat/dofinansowań i ulg. 

Powyższe dane wystarczą, aby obliczyć przybliżony okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę. Jak to zrobić? Wystarczy, że koszt instalacji (pomniejszony o sumę wszystkich dotacji) podzielisz przez oszczędności, które uzyskasz dzięki fotowoltaice. Najlepiej w tym celu posłużyć się wzorem: 

(C–D)/(A–B) = okres zwrotu 

Pamiętaj jednak, że przedstawiony schemat jest uproszczony. Nie zawiera wszystkich kosztów użytkowania instalacji, które bazują na odnawialnych źródłach energii. Wystarczy wspomnieć o kosztach przeglądów i napraw, które odbijają się na opłacalności fotowoltaiki. Niemniej jednak nawet dzięki takim obliczeniom możesz się przekonać o tym, że inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna i zdecydowanie obniży Twoje rachunki za prąd. 

Jak poprawić opłacalność fotowoltaiki?  

Na skrócenie okresu zwrotu inwestycji w fotowoltaikę wpływają te czynniki, które pozwalają zmniejszyć Twój wkład finansowy w inwestycję. Chodzi przede wszystkim o dopłaty, dofinansowania i ulgi podatkowe. W dłuższej perspektywie opłacalność instalacji zależy od jej trwałości i bezawaryjnej pracy. 

Z kolei na wydłużenie okresu zwrotu wpływają m.in. koszty dodatkowe związane z inwestycją. Wśród nich wymienić można np. koszty kredytu, jeżeli zdecydujesz się na zakup ratalny. 

Skorzystaj z bezzwrotnego dofinansowania  

Warunkiem opłacalności instalacji fotowoltaicznej jest maksymalne obniżenie kosztów budowy. Możesz to zrobić dzięki programowi Mój Prąd 6.0, który zostanie wkrótce uruchomiony. Z dofinansowania mogą skorzystać tylko ci prosumenci, którzy rozliczają się w systemie net-billing. 

Przyszli beneficjenci programu Mój Prąd będą mogli korzystać równolegle z innych form dofinansowania. Warto sprawdzić możliwości, które daje ulga termomodernizacyjna oraz program Czyste Powietrze. Atrakcyjne formy wsparcia stosują też lokalne władze i sprzedawcy.  

Zaciągnij nisko oprocentowany kredyt 

Oprócz bezzwrotnych dotacji dostępne są także nisko oprocentowane kredyty oraz oferty z darmowym ubezpieczeniem. Dają możliwość rozłożenia kosztu instalacji fotowoltaicznej w czasie i spłacania niskich rat. Takie możliwości daje fotowoltaika od TAURONA. 

Inwestuj w markowy sprzęt 

Niezależnie od wybranego źródła finansowania musisz pamiętać również, że każda awaria, naprawa czy konieczność wymiany urządzenia poza gwarancją wydłuży zakładany okres zwrotu. 

Dlatego na opłacalność fotowoltaiki tak mocno wpływają urządzenia wysokiej jakości, które zamontują wykwalifikowani specjaliści. Dzięki nim wydłużysz okres bezawaryjnej i wydajnej pracy instalacji fotowoltaicznej. 

Jeżeli jesteś na etapie planowania własnej elektrowni słonecznej, przeczytaj artykuł: Ile kosztuje fotowoltaika? Koszt instalacji i urządzeń 

Wybierz zaufanego doradcę 

Wzorcowym przykładem kompleksowego programu wsparcia technicznego i merytorycznego jest fotowoltaika od TAURONA. Jeżeli planujesz budowę lub modernizację mikroinstalacji fotowoltaicznej, skorzystaj z darmowego audytu, aby wybrać optymalne rozwiązanie, idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. 

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę, zanim zamówisz instalację fotowoltaiczną, pobierz bezpłatny e-book Wszystko, co musisz wiedzieć o fotowoltaice

 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

Dowiedz się więcej

Opłacalność fotowoltaiki – podsumowanie 

Pokazaliśmy, że opłacalność fotowoltaiki jest uzależniona od wielu różnorodnych czynników. Strategię inwestycyjną można skondensować do trzech podstawowych zaleceń: korzystaj z bezzwrotnych dotacji, znajdź godnego zaufania wykonawcę i nie oszczędzaj na jakości montowanych urządzeń. 

Potrzebujesz fachowego partnera? Eksperci TAURONA czekają na kontakt. Doświadczeni specjaliści oszacują opłacalność fotowoltaiki, dobiorą optymalny sprzęt i udzielą rad dotyczących dofinansowania lub kredytu. Ponadto pomogą załatwić wszystkie formalności, a następnie zbudują i podłączą instalację fotowoltaiczną do sieci. Wykorzystaj formularz fotowoltaika, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat domowych instalacji fotowoltaicznych.