Skip to main content

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 026

Czy fotowoltaika się opłaca? Rozwiewamy wątpliwości! 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Od 1 kwietnia 2022 r. nowi prosumenci mogą rozliczać się w systemie net-billing, który zastąpił dotychczasowe opusty. Zmiana wywołała falę pytań i wątpliwości, jeśli chodzi o opłacalność fotowoltaiki w nowym systemie. Zastanawiasz się, czy obecnie fotowoltaika się opłaca? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.


 

Opłacalność fotowoltaiki – czym net-billing różni się od systemu opustów? 

Zmiana polega na zastąpieniu systemu rozliczania ilościowego (opusty) rozliczaniem wartościowym (net-billing). W pierwszym modelu w zamian za odprowadzone do sieci nadwyżki prosument odbierał proporcjonalną wartość energii: 80% przy instalacjach do 10 kWp, 70% dla instalacji powyżej 10 kWp (maksymalnie do 50 kWp). 

W następstwie zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki w 2022 r. prosumenci stali się aktywnymi uczestnikami rynku energii: sprzedają nadwyżki produkcji własnej, a niedobory uzupełniają, kupując energię z sieci.  

Nowy system rozliczeń omawiamy szczegółowo w artykule: Czym jest net-billing?

 
kalkulator fotowoltaika

Jesteś ciekawy, ile zaoszczędzisz na instalacji fotowoltaicznej? Skorzystaj z kalkulatora rozliczenia fotowoltaiki w systemie net-billing!

OBLICZ OSZCZĘDNOŚCI

Kiedy fotowoltaika się opłaca? 

Niezależnie od sposobu rozliczania opłacalność fotowotaiki jest wysoka – pozwala ona obniżyć rachunki za prąd od 50 do nawet 80%. Wysokość oszczędności zależy od tego, jak gospodarujesz energią w swoim gospodarstwie.  Kluczowe znaczenie ma ilość produkowanej energii elektrycznej oraz cena energii.  Jeśli chcesz sprawdzić ceny, po których prosumenci sprzedają energię, zajrzyj na stronę PSE, gdzie sprawdzisz aktualne miesięczne stawki.  

Istotne zatem jest, by dobrać moc instalacji fotowoltaicznej tak, aby jak najlepiej odpowiadała realnemu zapotrzebowaniu. W systemie net-billingu nie opłaca się budować instalacji „z zapasem”. Na największe oszczędności mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej. Oszczędności zwiększy również magazyn energii

Kiedy fotowoltaika się opłaca? Sprawdź przykładowe obliczenia, które uwzględniają moc instalacji: 

Przykład nr 1: Zamontowana na gruncie instalacja o mocy 3,55 kWp wytwarza rocznie 3875 kWh, co pokrywa całkowicie zapotrzebowanie gospodarstwa domowego złożonego z dwóch osób dorosłych i dwojga dzieci. Bieżące zużycie wynosi 969 kWh, a do sieci trafia 2906 kWh. Oznacza to, że 2906 kWh trzeba kupić z sieci, aby pokryć zapotrzebowanie. Roczne rachunki bez instalacji to 2712,50 zł, a z instalacją 552,19 zł. Oszczędności wynoszą 79%. 

Przykład nr 2: Instalacja na dachu o mocy 7,7 kWp wytwarza rocznie 8113,93 kWh. Zapotrzebowanie gospodarstwa domowego złożonego z dwóch osób dorosłych i trojga dzieci wynosi 10327,73 kWh. Bieżące zużycie osiąga wartość 1619,53 kWh, a energia przekazana do sieci to 6484,4 kWh. Rodzina kupuje 8698,2 kWh z sieci. Roczne rachunki bez instalacji to 6831,13 zł, a z instalacją 3137,21 zł. Oszczędności wynoszą 54%. 

Czy fotowoltaika się opłaca? Niezależnie od sposobu rozliczania opłacalność fotowoltaiki jest wysoka – pozwala ona obniżyć rachunki za prąd o 50–80%. Istotne jednak jest, by dobrać moc instalacji fotowoltaicznej tak, by odpowiadała realnemu zapotrzebowaniu.  Kiedy fotowoltaika się opłaca? Sprawdź przykładowe obliczenia, które uwzględniają moc instalacji: Gospodarstwo domowe z 4 osób (2 dorosłych + 2 dzieci): Zamontowana na gruncie instalacja o mocy 3,55 kWp wytwarza rocznie 3875 kWh, co pokrywa całkowicie zapotrzebowanie gospodarstwa domowego złożonego z dwóch osób dorosłych i dwojga dzieci. Bieżące zużycie wynosi 969 kWh, a do sieci trafia 2906 kWh. Oznacza to, że 2906 kWh trzeba kupić z sieci, aby pokryć zapotrzebowanie. Roczne rachunki bez instalacji to 2712,50 zł, a z instalacją 552,19 zł. Oszczędności wynoszą 79%. Gospodarstwo domowe z 5 osób (2 dorosłych + 3 dzieci): Instalacja na dachu o mocy 7,7 kWp wytwarza rocznie 8113,93 kWh. Zapotrzebowanie gospodarstwa domowego złożonego z dwóch osób dorosłych i trojga dzieci wynosi 10327,73 kWh. Bieżące zużycie osiąga wartość 1619,53 kWh, a energia przekazana do sieci to 6484,4 kWh. Rodzina kupuje 8698,2 kWh z sieci. Roczne rachunki bez instalacji to 6831,13 zł, a z instalacją 3137,21 zł. Oszczędności wynoszą 54%. Jeżeli chcesz zweryfikować, czy fotowoltaika się opłaca w Twoim przypadku, sprawdź Kalkulator oszczędności dla instalacji fotowoltaicznych w systemie net-billing. Aby obniżyć koszty instalacji fotowoltaicznej, skorzystaj z dofinansowania. Do wyboru masz: Program Mój Prąd 4.0, Program Czyste Powietrze, pozostałe formy wsparcia stosowane przez lokalne władze oraz sprzedawców. Do wyliczeń zastosowano ceny z taryfy aktualnej w dniu 30.09.2022 r.

Jeżeli chcesz zweryfikować, czy fotowoltaika się opłaca w Twoim przypadku, sprawdź Kalkulator oszczędności dla instalacji fotowoltaicznych w systemie net-billing. To intuicyjne, proste w obsłudze narzędzie, dzięki któremu samodzielnie ocenisz ekonomiczny sens inwestycji. 

Skorzystaj z dofinansowania, aby poprawić opłacalność fotowoltaiki 

Warunkiem opłacalności instalacji fotowoltaicznej jest maksymalne obniżenie kosztów budowy. Możesz to zrobić dzięki programowi Mój Prąd 4.0. Z dofinansowania mogą skorzystać tylko ci prosumenci, którzy rozliczają się w systemie net-billing. W zależności od tego, jakie wybierzesz urządzenia, możesz liczyć na dofinansowanie w wysokości do 20 500 zł.  

Beneficjenci programu Mój Prąd 4.0 mogą korzystać równolegle z innych form dofinansowania. Warto sprawdzić możliwości, które daje ulga termomodernizacyjna oraz program Czyste Powietrze. Atrakcyjne formy wsparcia stosują też lokalne władze i sprzedawcy. 

 

Wzorcowym przykładem kompleksowego programu wsparcia technicznego i merytorycznego jest fotowoltaika od TAURONA – adresowana do przyszłych prosumentów. Jeżeli planujesz budowę lub modernizację mikroinstalacji fotowoltaicznej, skorzystaj z darmowego audytu, aby wybrać optymalne rozwiązanie, idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Eksperci TAURONA zadbają o opłacalność fotowoltaiki, udzielą rad dotyczących dofinansowania lub kredytu oraz pomogą załatwić wszystkie formalności.

Sprawdź szczegóły