Na czym polega działanie pomp ciepła?
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca, trzeba zrozumieć, czym jest i jak działa to urządzenie. Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które do działania wykorzystuje energię zgromadzoną w środowisku naturalnym, czyli w zależności od rodzaju – energię wody, powietrza lub gruntu. Jej zasada działania opiera się o wymianę cieplną, która zgodnie z prawami fizyki przebiega z ciała o temperaturze wyższej, do ciała o temperaturze niższej.
Źródłem ciepła jest energia geotermalna, aerotermalna lub hydrotermalna. Zadaniem pompy ciepła jest odzyskanie ciepła z wybranego źródła, natomiast system grzewczy rozprowadza je i przechowuje. Co ciekawe, pompa ciepła jest urządzeniem wielofunkcyjnym, co oznacza, że może być wykorzystywana nie tylko do ogrzewania domu, ale też do przygotowania ciepłej wody użytkowej czy chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów, gdy posiadasz instalację opartą o klimakonwektory. System grzewczy może działać samodzielnie lub jako wsparcie istniejącego urządzenia grzewczego, co pozwala znacznie zredukować koszty ogrzewania.
Do działania systemu opartego o pompę ciepła jest potrzebna energia elektryczna i tu właśnie rola fotowoltaiki, jako odnawialnego źródła energii elektrycznej. Czy w takim razie pompy ciepła bez fotowoltaiki mają racje bytu?
Przeczytaj także: Montaż pompy ciepła w starym domu – czy to możliwe?
Planujesz wymianę ogrzewania? Chcesz ogrzewać dom ekonomicznie i ekologicznie? Poznaj zasady dofinansowania w ramach dotacji „Ogrzej się z TAURONEM”!
Czy pompa ciepła opłaca się bez fotowoltaiki?
Moc pochodząca z instalacji elektrycznej, która jest niezbędna do rozpoczęcia działania pompy ciepła i do podtrzymania nieprzerwanego działania systemu grzewczego, jest naprawdę niewielka. Dlatego, jeśli urządzenie grzewcze nie będzie zasilane prądem pochodzącym z instalacji fotowoltaicznej, to koszty utrzymania i eksploatacji systemu powinny być niższe, w porównaniu z ogrzewaniem domu na przykład gazem lub prądem.
Szacuje się, że dzięki pompom ciepła możesz obniżyć koszty ogrzewania co najmniej o połowę, przy czym trzeba mieć na uwadze, że wszystko wskazuje na to, że ceny paliw będą relatywnie wyższe z biegiem lat, więc oszczędności mogą być większe. Zasadniczo inwestycja w pompę ciepła i instalację systemu grzewczego zwraca się w ciągu kilku lat. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju pompy ciepła, wybranego sposobu instalacji i zastosowanych materiałów instalacyjnych.
Nowoczesne, bezobsługowe pompy ciepła w korzystnych cenach znajdziesz w ofercie Taurona. Warto też wiedzieć, że koszt inwestycji można obniżyć, dzięki dofinansowaniu na zakup i montaż pompy, które możesz otrzymać z programów ochrony środowiska. Zatem nie ma wątpliwości, że na pytanie czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca, jest tylko jedna odpowiedź – oczywiście, że się opłaca, choć naturalnie połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania.
Sprawdź również: Fotowoltaika z pompą ciepła – czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Pompy ciepła, jako urządzania bezpieczne, niezawodne i bezobsługowe, umożliwiają korzystanie z taniego w eksploatacji źródła ciepła, bez konieczności zakupu i składowania materiałów opałowych. Z racji tego, że nie wykorzystują spalania w procesie wytwarzania energii – nie zanieczyszczają swojego otoczenia i środowiska, są więc ekologiczną alternatywą dla urządzeń bazujących na takich paliwach jak olej opałowy, gaz lub węgiel. Inwestycja w nie szybko się zwraca, tym bardziej że możliwe jest uzyskanie dofinansowania. Dlatego w każdej sytuacji warto rozważyć takie rozwiązanie.