Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


5 728

Czym jest fotowoltaika hybrydowa? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Jednym z największych wyzwań, przed którym stoją prosumenci, jest zwiększenie autokonsumpcji energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną. Rozwiązaniem tych problemów może być fotowoltaika hybrydowa.


 

Czym jest instalacja fotowoltaiczna hybrydowa? 

Aby zrozumieć, czym jest instalacja fotowoltaiczna hybrydowa, trzeba poznać różnice pomiędzy fotowoltaiką on-grid i off-grid.  

Jak działa instalacja fotowoltaiczna on-grid (sieciowa)? 

On-grid to dominujący na rynku model instalacji fotowoltaicznej. Energia elektryczna wytwarzana przez panele słoneczne trafia do falownika (inwertera). Urządzenie zamienia prąd stały na prąd zmienny i kieruje najpierw do bieżącej konsumpcji.  

Gdy instalacja produkuje więcej energii, niż wynosi aktualne zapotrzebowanie, falownik automatycznie przesyła nadwyżki do sieci energetycznej. Jeżeli rozliczasz się w systemie opustów (net-metering), wymiana z siecią jest bezgotówkowa. Natomiast w systemie net-billing sprzedajesz nadwyżki.  

W okresach, w których produkcja własna nie pokrywa zapotrzebowania, braki są uzupełniane energią z sieci. W modelu net-billing kupujesz prąd po cenach określonych przez Twojego sprzedawcę prądu. Natomiast w systemie opustów odbierasz 80% (instalacje do 10 kWp) lub 70% (instalacje pow. 10 kWp) energii odprowadzonej wcześniej do sieci. 

 

Chcesz wiedzieć, jakie panele wybrać do swojego domu?

Wypełnij formularz, a nasz specjalista przygotuje ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb!

ZAMÓW KONTAKT

Jak działa instalacja fotowoltaiczna off-grid (wyspowa)? 

Fotowoltaika wyspowa jest autonomiczna, nie ma połączenia z siecią elektroenergetyczną. Na poziomie technicznym fotowoltaikę off-grid odróżnia od on-grid obecność magazynu energii. Służy on do gromadzenia nadwyżek, które zostaną wykorzystane w okresach niedoborów. 

Instalacja hybrydowa PV – połączenie fotowoltaiki wyspowej i sieciowej  

Główną bolączką w eksploatacji fotowoltaiki on-grid jest to, że w przypadku awarii sieci energetycznej ustaje też praca paneli słonecznych. Z kolei trudnym do rozwiązania problemem instalacji off-grid jest zapewnienie pełnego pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną. Teoretycznie możesz zainstalować odpowiednio pojemny magazyn energii, lecz jest to rozwiązanie kosztowne i nie zawsze efektywne. Dlatego systemy wyspowe doskonale sprawdzają się w domkach letniskowych i kamperach, natomiast nie zapewniają bezpieczeństwa energetycznego w domach jednorodzinnych. 

Różnice pomiędzy instalacjami wyspowymi i sieciowymi omawiamy szczegółowo w artykule: Fotowoltaika on-grid i off-grid – którą opcję wybrać? 

Rozwiązaniem powyższych problemów są systemy hybrydowe – fotowoltaika wyspowa i sieciowa w jednym. To rozwiązanie wymaga odpowiednich części składowych, które zapewniają zarówno współpracę z siecią energetyczną, jak i z magazynami energii.  

Z czego składa się zestaw hybrydowy – fotowoltaika wyspowo-sieciowa? 


Fotowoltaika (instalacja hybrydowa) w większej części składa się z tych samych elementów, które tworzą instalacje sieciowe i wyspowe. Z instalacją off-grid łączy ją obecność akumulatorów. Natomiast specyficzną cechą fotowoltaiki hybrydowej, która odróżnia ją od modeli off-grid i on-grid, jest typ falownika. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o magazynach energii? Przeczytaj artykuł: Magazyn energii fotowoltaicznej – jakie ma zalety? 

Falownik hybrydowy – co to jest? 

W instalacjach fotowoltaicznych on-grid należy zamontować falownik, który jest przystosowany do przekazywania energii elektrycznej do sieci. Z kolei inwertery do fotowoltaiki wyspowej nie współpracują z siecią, lecz tylko przetwarzają prąd stały na prąd zmienny do zasilania domowych instalacji i urządzeń. Jednocześnie można przy ich użyciu gromadzić nadwyżki energii w akumulatorach (magazynach energii). 

Połączeniem instalacji i funkcji falowników on-grid i off-grid są falowniki hybrydowe – fotowoltaika wyspowo-hybrydowa. Pracują one jednocześnie jak standardowe inwertery sieciowe, ale mają również funkcjonalności inwerterów wyspowych (przesyłają energię z instalacji fotowoltaicznej do magazynu energii).

Jakie zalety ma fotowoltaika hybrydowa? 

Fotowoltaika hybrydowa poszerza zakres autonomii, a jednocześnie daje najlepszą gwarancję pełnego zaspokojenia potrzeb energetycznych gospodarstw domowych. Oto trzy główne zalety, które ma instalacja hybrydowa PV:  

  • wzrost poziomu autokonsumpcji – dzięki magazynowi energii możesz do minimum ograniczyć wymianę z siecią, co oznacza zwiększenie autokonsumpcji i zmniejszenie ilości energii pobieranej z sieci;  
  • zabezpieczenie na wypadek awarii sieci elektroenergetycznej – gdy dochodzi do przerwy dostaw prądu z sieci, instalacja fotowoltaiczna nie przestaje działać, a magazyn energii zapewnia dostawy prądu na czas awarii (skuteczność magazynu jest zależna od właściwego doboru pojemności do zapotrzebowania);  
  • zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego – model hybrydowy nie tylko zwiększa niezależność energetyczną, lecz jednocześnie, dzięki dostawom z sieci, pozwala pokryć nawet gwałtowne, niemożliwe do przewidzenia wzrosty zapotrzebowania. 

Czy możliwa jest zmiana instalacji on-grid na wyspową lub hybrydową? 

Instalację fotowoltaiczną typu on-grid w każdej chwili możesz przekształcić w system off-grid lub w model hybrydowy. Przebudowa w przypadku modelu sieciowego polega na dodaniu magazynu energii i falownika wyspowego (lub zastąpieniu posiadanego falownika sieciowego hybrydowym). Bardziej skomplikowaną operacją jest przebudowa fotowoltaiki wyspowej na hybrydową. Wiąże się z wymianą falownika i wykonaniem przyłącza do sieci elektroenergetycznej, co wymaga podpisania odpowiedniej umowy na dostawy prądu. 

Jeżeli dopiero planujesz produkcję energii elektrycznej ze słońca, zapoznaj się z zakładką Fotowoltaika od TAURONA. Zdobędziesz podstawowe informacje o technologii fotowoltaicznej, zakupie urządzeń i budowie instalacji, możliwościach zdobycia dofinansowania inwestycji oraz aktualnych przepisach. Jeżeli masz pytania, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu!