Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 533

Dofinansowanie do wymiany pieca w 2024 roku – przegląd programów 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Od 1 stycznia 2024 roku w siedmiu województwach obowiązuje zakaz używania pieców bezklasowych oraz klasy 3 i 4. Jednak w pozostałych województwach kopciuchy trzymają się mocno i zanieczyszczają powietrze. Nie czekaj na ustawę antysmogową – wymień stary piec na ekologiczny. Z artykułu dowiesz się, gdzie zdobyć dofinansowanie!


 

Miliony kopciuchów czekają na wymianę 

Na mocy uchwał antysmogowych od 1 stycznia 2024 roku w województwach śląskim i podkarpackim obowiązuje zakaz dla bezklasowych kotłów, które były eksploatowane 5–10 lat od daty produkcji.

W wielkopolskim, dolnośląskim, lubelskim, zachodniopomorskim i świętokrzyskim w życie weszły przepisy zakazujące stosowania kotłów klasy 3. i 4. Nakaz wymiany kopciuchów obowiązuje w województwach lubuskim (do 2027 roku) i opolskim (do 2030 roku).  

Obecnie w Polsce użytkowanych jest około 7 milionów kotłów na paliwa stałe. Ponad połowa z nich to kopciuchy, czyli urządzenia niskiej klasy lub pozaklasowe. Najdłużej utrzymają się w dwóch województwach: warmińsko-mazurskim i podlaskim, gdzie władze samorządowe nie przyjęły uchwał antysmogowych. [1]

Dopłaty do wymiany pieca 2024 

Pieniędzy na wymianę kopciucha na ekologiczne urządzenie grzewcze warto szukać w ogólnopolskich i lokalnych programach dotacyjnych. Prezentujemy najpopularniejsze źródła finansowania. 

Ogrzej się z TAURONEM 2024 

Kolejna edycja ekologicznego projektu TAURONA. Mogą z niego skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych. Aby otrzymać dofinansowanie, wystarczy kupić pompę ciepła z oferty TAURONA. 

O dostępnych modelach i typach urządzeń przeczytasz w artykule: Rodzaje pomp ciepła – jakie są i czym się charakteryzują? 

Do 4600 zł i inne bonusy 

W ramach programu możesz dostać nawet 4600 zł bezzwrotnej dopłaty do pompy ciepła z oferty TAURONA. Im starszy masz budynek, tym więcej pieniędzy uzyskasz. Najwięcej otrzymają właściciele domów zbudowanych przed 1971 rokiem. W przypadku jednorodzinnych budynków mieszkalnych wzniesionych po 2011 roku maksymalna bezzwrotna dotacja wynosi 2 tys. zł.  

Dodatkowo możesz liczyć na 500 zł zwrotu za prąd. Przy finansowaniu inwestycji pomoże Ci preferencyjny kredyt z RRSO 8,64% ze spłatami rozłożonymi na 12 lat!  

Łatwe formalności 

Dofinansowanie od TAURONA otrzymasz bez wychodzenia z domu: wszystkie formalności załatwisz przez internet.

 
piec

Planujesz wymianę ogrzewania? Chcesz ogrzewać dom ekonomicznie i ekologicznie? Poznaj szczegółowe informacje o dofinansowaniu w ramach dotacji „Ogrzej się z TAURONEM”!

SPRWADŹ SZCZEGÓŁY

Czyste Powietrze 2024 

Celem rządowego programu jest wymiana przestarzałych urządzeń grzewczych i ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.  

Kto może złożyć wniosek? 

O dotacje z programu Czyste Powietrze mogą ubiegać się właściciele i współwłaściciele jednorodzinnych domów mieszkalnych oraz lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych. W tym drugim przypadku warunkiem koniecznym otrzymania dotacji jest wyodrębniona księga wieczysta lokalu. 

Na co możesz wydać pieniądze z dotacji? 

Do wydatków kwalifikowanych należy przede wszystkim wymiana kopciucha na nowe, ekologiczne urządzenie grzewcze (źródło ciepła). Przy okazji możesz zmodernizować instalację grzewczą, wykonać termoizolację budynku i wymienić stolarkę okienną i drzwiową. Ponadto z dotacji sfinansujesz zakup urządzeń systemu rekuperacji (wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła) oraz budowę instalacji fotowoltaicznej. 

Jaka jest maksymalna kwota dofinansowania? 

Wysokość dotacji zależy od wysokości rocznego dochodu beneficjenta (wnioskodawcy). Program przewiduje trzy poziomy dofinansowania z maksymalnymi kwotami: 66 tys., 99 tys. i 135 tys. zł.  

Przy najniższej kwocie z dotacji pokryjesz od 40% do 55% inwestycji w pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne lub kondensacyjny kocioł c.o. Średnia kwota dotacji oznacza dofinansowanie na poziomie 70–80%, natomiast przy najwyższej może to być nawet 100% kosztów. 

Konkretne kwoty dotacji to m.in.: 

  • 12,6–50,9 tys. zł do pompy ciepła, 
  • 6,1–15,3 tys. zł do gazowego kotła kondensacyjnego, 
  • 7,4–18,5 tys. zł do olejowego kotła kondensacyjnego, 
  • 9–20,4 tys. zł do kotła zgazowującego drewno lub kotła na pellet. 

Jeżeli zdecydujesz się na pozyskiwanie ciepła z OZE, przeczytaj artykuł: Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy ciepła? 

Progi dochodowe 

Wnioskodawców obowiązuje próg zamożności: roczny dochód wnioskodawcy nie może przekraczać 135 tys. zł. Jeżeli chcesz otrzymać dotację na średnim poziomie, miesięczny dochód na osobę w Twoim gospodarstwie domowym nie może przekroczyć 1894 zł lub 2651 zł, gdy prowadzisz gospodarstwo domowe samodzielnie. Aby mieć prawo do najwyższego poziomu dotacji, należy wykazać się dochodem na osobę do 1090 zł lub 1526 zł w jednoosobowych gospodarstwach domowych. 

Lista ZUM 

Lista ZUM (Zielone Urządzenia i Materiały) pomaga beneficjentom Czystego Powietrza w czasie wyboru urządzeń i materiałów do instalacji grzewczych. Przy zakupie urządzeń z listy masz pewność, że poniesione wydatki rozliczysz bez problemu w ramach otrzymanej dotacji. 

Ulga termomodernizacyjna

Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, zbieraj faktury zakupowe. Jeżeli nie możesz rozliczyć jednorazowo całej kwoty (podatek w skali roku jest niższy od wartości inwestycji), możesz kontynuować rozliczenie przez 6 kolejnych lat. 

Maksymalna kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej to 53 tys. zł. Od podatku możesz odliczyć wydatki związane m.in. z zakupem olejowych i gazowych kotłów c.o., pomp ciepła i kolektorów słonecznych.  

Kawka Plus i Kawka Bis

Kawka Plus i Kawka Bis to przykłady lokalnych programów dofinansowania wymiany kopciuchów na nowoczesne urządzenia grzewcze. Kawka Plus działa we Wrocławiu, który zakazał stosowania kopciuchów od 1 lipca 2024. Na wymianę urządzenia grzewczego dostaniesz do 8 tys. złotych. 

Z kolei w Poznaniu działa Kawka Bis. W 2024 roku na likwidację kopciuchów władze miasta zarezerwowały w budżecie 10 mln zł. Możesz sfinansować 100% kosztów wymiany kotła. Wysokość dotacji zależy od tego, jakie urządzenie wybierzesz. Przykładowo do instalacji gazowej dopłata wynosi 15 tys. zł, 25 tys. zł otrzymasz na założenie ogrzewania elektrycznego wraz z panelami fotowoltaicznymi (PV), 30 tys. zł na pompę ciepła lub 40 tys. zł na pompę ciepła z panelami PV. 

Planujesz wymianę ogrzewanie na ekologiczne, zamów kontakt z konsultantem TAURONA! 

– – – 

Źródła: 

[1] https://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/uchwaly-antysmogowe-2024-koniec-ery-kopciuchow