Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 296

Elektromobilność – co to takiego? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Elektromobilność to trend, który od pewnego czasu napędza rynek motoryzacyjny. Wszystko wskazuje na to, że zaczyna się rewolucja, na którą musimy się przygotować. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest elektromobilność.

ładowanie samochodu elektrycznego

 

Co to jest elektromobilność? 

Elektromobilność to szerokie zagadnienie, które obejmuje elektryfikację pojazdów, czyli ich wytwarzanie wraz z całym procesem technologicznym i produkcyjnym, zakup i eksploatację oraz opracowanie i budowę całej infrastruktury umożliwiającą ładowanie pojazdów elektrycznych. Mowa nie tylko o samochodach z napędem elektrycznym i samochodach hybrydowych, ale też o rowerach, hulajnogach, motocyklach, autobusach czy też autodronach. Zagadnienie elektromobilności dotyczy również wszelkich kwestii prawnych, w tym dotowania tej gałęzi przemysłu motoryzacyjnego.  

Elektromobilność w Polsce 

W wielu krajach wprowadza się systemy wspierające rozwój elektromobilności poprzez oferowanie dopłat i dotacji, ulg podatkowych, zwolnień z opłat za przejazdy płatnymi autostradami, jak również przywileje w postaci darmowego parkowania w płatnych strefach lub możliwości poruszania się buspasami. W Polsce rozwój tej dziedziny wspiera Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która przewiduje szereg udogodnień dla nabywców samochodów elektrycznych.  

Ogromne znaczenie ma też fakt, że coraz częściej w miejscach ogólnodostępnych pojawiają się punkty ładowania pojazdów elektrycznych. W zasadzie jedyną przeszkodą na drodze do popularyzacji elektromobilności są wciąż wysokie ceny pojazdów elektrycznych. Czy mimo wszystko warto w nie inwestować? 

Pojazdy elektryczne jako przyszłość motoryzacji 

Zwolennicy elektromobilności podkreślają, że ma ona kluczowe znaczenie dla poprawy stanu naszego środowiska. Jest to istotne, zarówno ze względu na niekorzystne zmiany klimatyczne, jak i na wyczerpujące się stopniowo surowce, takie jak gaz ziemny czy ropa naftowa. Popularność samochodów elektrycznych rośnie też ze względu na kwestie ekonomiczne. Poruszanie się autem z napędem elektrycznym pozwala znacznie obniżyć koszty źródła energii zasilającej samochód.  

Korzystając z własnej instalacji OZE, możesz obniżyć koszt eksploatacji pojazdu niemal do zera. W dodatku w przypadku silników elektrycznych można częściowo odzyskiwać moc z energii kinetycznej powstającej podczas hamowania i  odzyskiwać energię elektryczną dla pojazdu, podczas gdy w pojazdach spalinowych energia ze spalania paliwa zostaje utracona bezpowrotnie. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że samochody na prąd zużywają mniej elementów podlegających wymianie. W dodatku koncerny motoryzacyjne wprowadzają do sprzedaży coraz więcej modeli, które na jednym ładowaniu pozwalają pokonać nawet do 700 km. To daje ogromną wolność poruszania się. 

Dowiedz się więcej: Domowa stacja ładowania samochodów – czym jest wallbox? 

Czy pojazdy elektryczne naprawdę są ekologiczne? 

Pojazdy elektryczne są promowane jako przyjazne dla środowiska ze względu na zeroemisyjność. Pojawiają się jednak głosy, które podkreślają fakt, że proces tworzenia pojazdów elektrycznych generuje większe ilości CO², niż dzieje się to podczas pojazdów spalinowych.  

Różnica ta wynika z produkcji akumulatorów EV. Czy w świetle tych faktów możemy mówić, że pojazdy elektryczne naprawdę są ekologiczne? Owszem, ponieważ w przypadku samochodów elektrycznych bilans emisji CO² wyrównuje się już po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów, a z każdym kolejnym przejechanym kilometrem auto elektryczne zyskuje przewagę nad samochodem spalinowym. Co więcej, im częściej energia zasilająca pojazdy z napędem elektrycznym pochodzi z odnawialnych źródeł energii, tym większą przewagę osiągają one nad pojazdami spalinowymi.  

W efekcie, wraz z upowszechnianiem się pojazdów elektrycznych, systematycznie będzie podnosić się jakość powietrza i jednocześnie maleć będzie natężenie hałasu. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich. 

Przeczytaj również: Ładowanie samochodu elektrycznego w bloku – czy jest możliwe? 

Rozwój elektromobilności w Polsce i na świecie ma znaczenie zarówno dla środowiska, jak i dla przemysłu i gospodarki. Wraz z jej upowszechnianiem możemy spodziewać się pionierskich rozwiązań w dziedzinie motoryzacji, malejących cen pojazdów elektrycznych, a także dynamicznie rozszerzającej się infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, w tym popularyzacji instalacji OZE.