Co to jest inwerter i dlaczego jego dobór jest tak ważny?
Inwerter (inaczej falownik) to urządzenie, którego zadaniem jest zmiana prądu stałego w zmienny. Bez inwertera wykorzystywanie energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne byłoby niemożliwe. To zatem urządzenie, które wpływa na efektywność pracy całego systemu. Falownik automatycznie i bezobsługowo dostosowuje moc energii powstałej w instalacji fotowoltaicznej do parametrów odpowiednich dla sieci niskiego napięcia, czyli 230/400 V, 50 Hz. Z tego względu powinieneś pamiętać, że prawidłowy dobór mocy inwertera jest konieczny, aby z instalacji uzyskać maksimum prądu.
Zmiana prądu stałego na zmienny to najważniejsze, ale niejedyne zadanie inwertera. Odpowiada on ponadto za synchronizację instalacji z siecią elektroenergetyczną i monitoruje pracę całego systemu. To właśnie dzięki niemu możesz śledzić (także zdalnie), ile energii produkuje Twoja instalacja. Falownik może również monitorować maksymalny punkt mocy modułów fotowoltaicznych (MPPT), a w razie awarii pełni też funkcję automatycznego rozłącznika.
Więcej na temat roli poszczególnych komponentów fotowoltaiki przeczytasz w artykułach: [Q&A] Fotowoltaika – informacje ogólne oraz Fotowoltaika dla laika, czyli czym jest i jak działa.
Jakie rodzaje inwerterów są wykorzystywane w instalacjach fotowoltaicznych dla domów jednorodzinnych?
Najczęściej stosowanym podziałem falowników jest podział, który uwzględnia rodzaj instalacji fotowoltaicznej. Pod tym względem wyróżniamy dwa rodzaje falowników:
- sieciowe – przeznaczone do instalacji fotowoltaicznych podłączonych do sieci elektroenergetycznej,
- wyspowe – występujące w instalacjach niepodłączonych do sieci.
Falowniki możemy dzielić także ze względu na ich rozmiar. Tu wyróżniamy:
- mikroinwertery – podłączone tylko do jednego panelu fotowoltaicznego,
- inwertery stringowe (łączące) – obsługujące od kilku do kilkunastu paneli,
- inwertery centralne – wykorzystywane w dużych farmach słonecznych.
Na jakie parametry inwertera powinieneś zwrócić uwagę?
Inwerter jest jednym z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej – pełni on istotne funkcje dla działania całego systemu. Dlatego przed zakupem powinieneś zwrócić szczególną uwagę na ten element Twojej instalacji fotowoltaicznej.
Dobry inwerter to urządzenie, które powinna cechować wysoka sprawność, wysoki stopień ochrony IP, a także szeroki zakres temperatury pracy. Powinieneś także zwrócić uwagę na to, czy falownik jest wyposażony w funkcję MPPT. Pamiętajmy, że dzięki tej funkcji możesz wykorzystywać nawet o 20% więcej energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne.
Fotowoltaika w ofercie TAURONA
Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?
Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.
Zachęcamy również do śledzenia kategorii „zielona energia”, w której już niebawem opublikujemy kolejne artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – miejsca montażu, wyboru oferty i wykonawcy czy gwarancji i ubezpieczenia.
Bądźmy w kontakcie!