Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 703

Fotowoltaika dla rolnika – poznaj szczegóły dofinansowania

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Jesteś rolnikiem i prowadzisz gospodarstwo rolne? Duży wpływ na poprawienie rentowności Twojego gospodarstwa ma obniżenie rachunków za prąd. Jak to zrobić? Skutecznym rozwiązaniem jest fotowoltaika dla rolnika. Chcesz uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź, jakie są korzyści produkcji prądu ze słońca, oraz poznaj źródła dotacji, które obniżają koszty inwestycji w panele fotowoltaiczne dla rolników.


 

Jakie są dopłaty do fotowoltaiki dla rolników?

Właściciele gruntów rolnych, podobnie jak właściciele domów jednorodzinnych oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, mogą ubiegać się o dotacje do budowy instalacji fotowoltaicznych w dwóch programach – Mój Prąd i Czyste Powietrze. Natomiast dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników możesz uzyskać w ramach ogólnopolskich projektów dotacyjnych AgroEnergia oraz Energia dla Wsi.

Program AgroEnergia

AgroEnergia to dotacje dla rolników przeznaczone na inwestycje w odnawialne źródła energii. Celem programu jest jednoczesne ograniczenie negatywnego wpływu produkcji rolnej na środowisko naturalne i poprawa efektywności i niezależności energetycznej gospodarstw. Z dotacji możesz sfinansować m.in. instalacje fotowoltaiczne dla rolników.

Wysokość bezzwrotnej dotacji to maksymalnie 20% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 15 tys. zł (w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy od 10 do 30 kW) lub 13%, ale nie więcej niż 25 tys. zł, przy dofinansowaniu fotowoltaiki o mocy od 30 do 50 kW (włącznie).

Z programu AgroEnergia może skorzystać:

  • osoba fizyczna – właściciel lub dzierżawca gruntów o łącznej powierzchni od 1 ha do 300 ha, który prowadził osobiście gospodarstwo rolne minimum przez rok przed złożeniem wniosku o dofinansowanie;
  • osoba prawna – właściciel lub dzierżawca nieruchomości rolnej o powierzchni do 300 ha, który przez minimum rok przed złożeniem wniosku prowadził gospodarstwo lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych (kod PKD: 01.61.Z, 01.62.Z, z wyłączeniem schronisk dla zwierząt gospodarskich oraz podkuwania koni oraz kod PKD: 01.63.Z).

Warto odnotować, że w ramach programu AgroEnergia finansowana jest nie tylko fotowoltaika dla gospodarstwa rolnego, lecz także elektrownie wiatrowe, pompy ciepła oraz instalacje hybrydowe (np. fotowoltaika z pompą ciepła).

Więcej informacji o programie AgroEnergia i na temat budowy własnej elektrowni słonecznej znajdziesz w zakładce Fotowoltaika dla firm i dla rolników od TAURONA.

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym

Gospodarstwom rolnym przysługuje ulga inwestycyjna w podatku rolnym w wysokości 25% poniesionych kosztów zakupu instalacji fotowoltaicznej. Możesz z niej skorzystać po zakończeniu inwestycji. Okres odliczeń od podatku rolnego to maksymalnie 15 lat. Warunkiem odliczenia jest wykazanie, że prąd pochodzący z fotowoltaiki jest wykorzystywany wyłącznie do oświetlenia budynków gospodarczych oraz do zasilania maszyn i urządzeń związanych z produkcją rolną.

Ważnym wymogiem jest też odpowiednia lokalizacja instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika dla rolników kwalifikuje się do ulgi w podatku rolnym, gdy panele są zainstalowane na gruntach, które leżą w  granicach administracyjnych gminy, w której zarejestrowana została inwestycja. Ponadto, odpisu od podatku nie możesz zastosować wtedy, gdy budowa instalacji była finansowana ze źródła rządowego, np. z dotacji uzyskanej w ramach programu Mój Prąd czy AgroEnergia.

Program Energia dla Wsi

Nabór wniosków do pierwszej edycji programu Energia dla Wsi rozpoczął się 25 stycznia i potrwa do 15 grudnia 2023 roku. Beneficjentami dotacji mogą być rolnicy oraz spółdzielnie energetyczne, których działalność koncentruje się na wytwarzaniu energii elektrycznej lub biogazu.

Dotacje dla rolników na fotowoltaikę, które możesz otrzymać w ramach programu Energia dla Wsi, to pożyczki. Ich wysokość może sięgnąć nawet 100% kosztów kwalifikowanych.

Jakie korzyści ma fotowoltaika dla rolników?

Hodowla zwierząt i produkcja rolna nie są możliwe bez zastosowania urządzeń i maszyn elektrycznych. Fotowoltaika jest odpowiedzią na zwiększone zapotrzebowanie nowoczesnego rolnictwa na energię i rosnące koszty zakupu prądu. Jej budowa jest możliwa praktycznie w każdych warunkach.

O tym, gdzie można zamontować panele słoneczne, piszemy szczegółowo w artykule: Fotowoltaika – miejsce montażu.

Oto lista korzyści, które daje fotowoltaika dla rolników:

1. Obniżenie rachunków za prąd

Płacisz mniej za prąd. Jeśli zainstalujesz poprawnie dobraną instalację fotowoltaiczną dopasowaną do profilu zużycia Twojego gospodarstwa, możesz osiągnąć wysoki poziom autokonsumpcji. To z kolei przyczyni się do obniżenia ilości kupowanej energii, a tym samym korzystnie wpłynie na budżet gospodarstwa.

2. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i degradacji środowiska

Panele fotowoltaiczne pozwalają obniżyć szkodliwy wpływ produkcji rolnej na środowisko naturalne: czysta energia ze słońca ogranicza spalanie paliw kopalnych w tradycyjnych elektrowniach, a w efekcie emisję gazów cieplarnianych, toksyn i pyłów do atmosfery.

3. Wzrost wartości gospodarstwa rolnego

Instalacja fotowoltaiczna podnosi atrakcyjność gospodarstwa rolnego w oczach potencjalnych nabywców.

Wielostronne korzyści, które daje fotowoltaika dla rolników, zadecydowały o rosnącej popularności własnej produkcji czystej energii na terenach wiejskich. To sposób na efektywne obniżenie kosztów produkcji rolnej i podniesienie bezpieczeństwa energetycznego. Różnorodne dopłaty do fotowoltaiki dla rolników oraz ulgi podatkowe sprawiły, że jest to rozwiązanie, po które może sięgnąć praktycznie każdy posiadacz gruntów rolnych.

 

Chcesz poznać ofertę instalacji fotowoltaicznej dla Twojego gospodarstwa?

Wypełnij formularz kontaktowy, a nasz specjalista przygotuje dla Ciebie szczegółowe warunki inwestycji.

ZAMÓW KONTAKT

4. Zasilanie dla floty transportowej

Fotowoltaika dla rolnika to również źródło zasilania dla samochodów elektrycznych do transportu osób i towarów (więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Wiaty fotowoltaiczne i carporty – co to takiego?), a w przyszłości także dla elektrycznych i autonomicznych maszyn rolniczych.

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym na fotowoltaikę wynosi 25% poniesionych kosztów zakupu inwestycji i przyznawana jest po zakończeniu inwestycji. Jej wysokość obliczana jest na podstawie faktur czy rachunków. Kwotę ulgi możesz odliczać od podatku przez maksymalnie 15 lat.

Jeśli skorzystałeś z ulgi w podatku rolnym, nie możesz ubiegać się o dofinansowanie z programu Mój Prąd. Zgodnie z art.13 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym ulga inwestycyjna nie przysługuje, jeżeli wydatki poniesione na budowę instalacji fotowoltaicznej zostały sfinansowane ze środków publicznych.