Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


5 972

[Q&A] Fotowoltaika z pompą ciepła – czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to skuteczny i ekologiczny sposób, by obniżyć miesięczne opłaty za prąd. Co zrobić, by rachunki były jeszcze niższe? Z czym połączyć instalację fotowoltaiczną, by osiągnąć jak największe korzyści ekonomiczne? Sprawdź w poniższym artykule!

Q&A

 

Co może być zasilane z instalacji fotowoltaicznej?

Dzięki instalacji fotowoltaicznej gospodarstwo domowe może produkować darmowy prąd ze słońca. Prąd ten, tak samo jak prąd z sieci, może zasilać wszystkie urządzenia wykorzystywane w gospodarstwie. Nie ma tu żadnych wyjątków. Prąd z instalacji fotowoltaicznej nie różni się niczym od prądu sieciowego. Im więcej energii produkowanej przez instalację będziesz zużywać, tym większe korzyści ekonomiczne przyniesie Ci inwestycja w fotowoltaikę.

Decydując się na fotowoltaikę, możesz również zaplanować w domu montaż urządzeń, których do tej pory, w obawie przed wysokimi rachunkami za prąd, nie kupowałeś. Wśród nich wymienić można np. systemy klimatyzacji, oczyszczacze powietrza czy systemy zdalnego sterowania domem, tzw. systemy smart home.

Chcesz poznać najczęściej stosowane rozwiązania w zakresie smart home? Przeczytaj artykuł: Smart home – co obejmują systemy inteligentnego domu?

Fotowoltaika z pompą ciepła – czy warto rozważyć taką inwestycję?

Decydując się na budowę lub gruntowny remont domu, powinieneś rozważyć montaż niskotemperaturowego źródła ogrzewania, jakim jest pompa ciepła. To nowoczesne i przyjazne środowisku urządzenie, które pobiera ciepło z otoczenia – gruntu, wody lub powietrza i dostarcza je do instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Pomimo dosyć wysokich kosztów inwestycyjnych w porównaniu z innymi źródłami grzewczymi, pompy ciepła zapewniają najniższe koszty eksploatacyjne. Są to również urządzenia bardzo komfortowe w codziennym użytkowaniu – obsługa sprowadza się do określenia odpowiednich ustawień regulatora i dostosowania pracy instalacji do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Co istotne, część pomp ciepła to urządzenia wielofunkcyjne, zapewniające nie tylko ogrzewanie powierzchni i przygotowanie ciepłej wody użytkowej, ale również możliwość chłodzenia pomieszczeń latem. Szczególnie w budynkach nowo powstających pompy ciepła coraz częściej zastępują tradycyjne źródła ogrzewania. Potrzeby cieplne nowoczesnych, energooszczędnych domów są na tyle niskie, że mogą w całości być zaspokajane przez te wydajne i przyjazne środowisku urządzenia.

Ze względu na to, że pompy ciepła zasilane są energią elektryczną, ich montaż w domach z fotowoltaiką jest jak najbardziej wskazany. Dzięki temu możesz obniżyć koszty ogrzewania domu, a jednocześnie w pełni wykorzystać prąd produkowany przez Twoją instalację.

Więcej na temat pomp ciepła i kosztów z nimi związanych znajdziesz w artykule: Powietrzna pompa ciepła – opis działania i koszt.

Fotowoltaika a ogrzewanie – na co zwrócić uwagę?

Prąd produkowany przez instalację fotowoltaiczną jest jednym z najtańszych źródeł energii. Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób wraz z inwestycją w fotowoltaikę decyduje się także na inne inwestycje, które mają na celu zmaksymalizowanie wykorzystania energii z własnej elektrowni. Najczęściej można spotkać się ze zmianą systemu podgrzewania ciepłej wody użytkowej (np. z gazowego na elektryczny), a także ogrzewania domu. Zalety są zrozumiałe – zarówno ogrzewanie wody, jak i domu to wydatki, które mają duży udział w kosztach eksploatacji domów. Dzięki fotowoltaice koszty te możesz znacząco obniżyć.

Do najczęściej spotykanych form ogrzewania elektrycznego należą pompy ciepła, grzejniki konwekcyjne, piece akumulacyjne, a także – coraz częściej spotykane – maty i folie grzewcze. Dużym plusem ogrzewania elektrycznego jest to, że nie wymaga budowy kompleksowej instalacji grzewczej. W teorii każdy budynek, niezależnie od jego zapotrzebowania na energię, można ogrzać pompą ciepła czy kotłem elektrycznym, szczególnie jeżeli system grzewczy zostanie powiązany z fotowoltaiką. W praktyce jednak, przy bardzo energochłonnym budynku, ogrzewanie elektryczne lub pompa ciepła wymagają dużej mocy. Aby pokryć zapotrzebowanie na energię, będziesz potrzebować instalacji fotowoltaicznej o dużej mocy, która nie tylko potrzebuje sporo miejsca na dachu lub na gruncie, ale również generuje dużo wyższe koszty inwestycyjne. Dlatego też w budynkach niedocieplonych, o dużym zużyciu energii, ogrzewanie elektryczne lub pompy ciepła są rzadko spotykane.

 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zachęcamy również do śledzenia kategorii „zielona energia”, w której regularnie publikujemy artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – doboru mocy, miejsca montażu, podłączenia do sieci czy dofinansowania.   

Bądźmy w kontakcie!

FAQ

Co może być zasilane z instalacji fotowoltaicznej?

Dzięki instalacji fotowoltaicznej, będziemy mogli zasilić wszystkie urządzenia w naszym domu, które do pracy wymagają prądu. Energia z paneli fotowoltaicznych niczym się nie różni od tej pozyskiwanej z sieci, więc możemy jej użyć do zasilenia każdego elektrycznego sprzętu w naszym domu.

Fotowoltaika z pompą ciepła – czy warto rozważyć taką inwestycję?

Zdecydowanie warto przemyśleć instalację zarówno paneli fotowoltaicznych, jak i pompy ciepła. Te rozwiązania są w stanie zapewnić nam znaczne zredukowanie kosztów prądu i ogrzewania. Co więcej, zarówno pompa ciepła, jak i fotowoltaika to ekologiczne urządzenia, na których montaż możemy pozyskać dofinansowanie.

Fotowoltaika a ogrzewanie – na co zwrócić uwagę?

Z uwagi na to, że panele fotowoltaiczne produkują energię, ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła, która do pracy potrzebuje właśnie prądu, jest świetnym pomysłem. Aby pompa ciepła była efektywnym i ekologicznym źródłem ciepła, warto zadbać o właściwą termoizolację budynku. Te kwestie najlepiej skonsultować z ekspertami.