Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


9 055

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Czy odnawialne źródła energii (OZE) są w stanie zapewnić komfort cieplny i bezpieczeństwo energetyczne w domu jednorodzinnym? Czy instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła skutecznie obniża rachunki za prąd i ogrzewanie? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!


 

Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła? 

Jeśli decydujesz się na budowę lub generalny remont domu, rozważ montaż pompy ciepła. Jest ona jednym z najczęściej wybieranych urządzeń grzewczych. Potrzeby cieplne nowoczesnych, energooszczędnych domów są na tyle niskie, że możesz je w całości zaspokoić tanią energią z OZE.  

Czysta energia z OZE 

Pompa ciepła to nowoczesne i przyjazne środowisku urządzenie, które pobiera ciepło z otoczenia – z gruntu, wody lub powietrza i dostarcza je do instalacji centralnego ogrzewania, lub ciepłej wody użytkowej. 

Tania eksploatacja 

Wysokie koszty inwestycyjne w porównaniu z innymi źródłami grzewczymi możemy skutecznie zniwelować dzięki szerokiej ofercie programów dofinansowań, Dzięki temu zyskamy wydajne urządzenie grzewcze  zapewniające niskie koszty eksploatacyjne. Są to również urządzenia komfortowe w codziennym użytkowaniu – obsługa sprowadza się do określenia odpowiednich ustawień regulatora i dostosowania pracy instalacji do indywidualnych potrzeb użytkowników. 

Sprawdź także: Montaż pompy ciepła – jak przebiega i ile kosztuje? 

Ciepło w okresie zimowym i chłód latem 

Co istotne, część pomp ciepła to urządzenia wielofunkcyjne, które zapewniają nie tylko ogrzewanie powierzchni i przygotowanie ciepłej wody użytkowej, ale również możliwość chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. 

Prąd produkowany przez instalację fotowoltaiczną jest jednym z najtańszych źródeł energii.  Jednak warto podkreślić, że pompa ciepła może być opłacalna również bez fotowoltaiki, a instalacja fotowoltaiczna może służyć szerokiemu zakresowi zastosowań domowych, nie tylko ogrzewaniu. Wiele osób wraz z inwestycją w fotowoltaikę decyduje się także na inne rozwiązania, które mają na celu zmaksymalizowanie wykorzystania energii z własnej elektrowni. Najczęściej można spotkać się ze zmianą systemu podgrzewania ciepłej wody użytkowej (np. z gazowego na elektryczny), a także ogrzewania domu. Zalety są zrozumiałe – zarówno ogrzewanie wody, jak i domu to wydatki, które mają duży udział w kosztach eksploatacji domów. Dzięki fotowoltaice koszty te możesz znacząco obniżyć. 

 

Fotowoltaika od TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Sprawdź szczegóły oferty bądź zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

Dowiedz się więcej

Jakie korzyści daje pompa ciepła z fotowoltaiką? 

Urządzenia, które wykorzystują odnawialne źródła energii, pozwalają zredukować koszty i uzyskać większą autonomię energetyczną. 

Efektywne obniżenie kosztów ogrzewania domu 

 Instalacja fotowoltaiczna, dzięki produkcji energii na miejscu, może obniżać koszty działania domowych systemów, w tym pompy ciepła, ale także innych urządzeń, zwiększając efektywność energetyczną całego gospodarstwa domowego. 

Zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej 

Im więcej energii produkowanej przez instalację będziesz zużywać bez odsyłania do sieci, tym większe korzyści ekonomiczne przyniesie Ci inwestycja w fotowoltaikę. W instalacjach on-grid (podłączonych do sieci, bez magazynu energii) autokonsumpcja nie przekracza zazwyczaj 30% w skali roku. 

 Pompa ciepła pomaga zwiększyć bieżące zużycie prądu z instalacji fotowoltaicznej, ale jest również wydajnym rozwiązaniem ogrzewającym, które może efektywnie pracować przy standardowym zasilaniu z sieci. Dzięki temu obniżysz nie tylko koszty ogrzewania, lecz także rachunki za prąd. Po zwrocie inwestycji w zakup i montaż pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych koszty ogrzewania będą bliskie zeru. 

Tanie zasilanie pompy ciepła 

Jeżeli masz już instalację fotowoltaiczną, wykorzystaj ją do zasilania pompy ciepła. Dopiero planujesz budowę systemu grzewczego? Zastanów się nad pompą ciepła w zestawie z panelami słonecznymi. Tanim i czystym prądem z fotowoltaiki zasilisz nie tylko system grzewczy, ale także wszystkie inne urządzenia w gospodarstwie domowym. 

Choć fotowoltaika jest doskonałym źródłem energii dla pompy ciepła, to pompa ciepła może być również efektywnie zasilana z tradycyjnych źródeł energii, szczególnie w miejscach, gdzie instalacja fotowoltaiczna nie jest możliwa lub praktyczna. 

Wzrost zużycia energii bez zwiększania rachunków za prąd 

Gdy wybierasz fotowoltaikę, możesz również zaplanować w domu montaż urządzeń, których do tej pory, w obawie przed wysokimi rachunkami za prąd, nie kupowałeś. Wśród nich wymienić można np. systemy klimatyzacji, oczyszczacze powietrza czy systemy zdalnego sterowania domem, tzw. systemy smart home. 

Chcesz poznać inteligentne instalacje budynkowe? Przeczytaj artykuł: Smart home – co obejmują systemy inteligentnego domu? 

Większa niezależność energetyczna i ekonomiczna 

Prąd i ciepło z OZE to nie tylko niższe rachunki, ale także większa niezależność od dostawców zewnętrznych. Gdy samodzielnie zaspokajasz własne zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną oraz odpowiednio ją magazynujesz, nie musisz obawiać się blackoutów i awarii sieci publicznych. 

Jaki jest koszt założenia pompy ciepła i fotowoltaiki? 

Zestaw fotowoltaika i pompa ciepła powietrze-woda to w 2024 roku inwestycja, której minimalny koszt zaczyna się na poziomie 50-60 tys. zł.  Aby zmieścić się w takiej kwocie, w zestawie powinna znaleźć się powietrzna pompa ciepła i fotowoltaika on-grid o niewielkiej mocy (3-5 kWp). Jeżeli uzyskasz dofinansowanie do inwestycji, koszt ten możesz zmniejszyć o 50% lub więcej. 

Górna kwota inwestycji w pompę ciepła z fotowoltaiką może znacznie przekroczyć 100 tys. zł. W takim budżecie zmieści się gruntowa pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kWp i magazyn energii.  

Jeżeli chcesz zoptymalizować budżet inwestycji, korzystaj z bezzwrotnych dotacji do instalacji OZE. Pieniądze możesz otrzymać m.in. w ramach programu Czyste powietrze, gdzie można uzyskać dotację na wymianę ogrzewania, montaż instalacji fotowoltaicznej.a także modernizację instalcji grzewczej czy termomodernizację. Drugim kluczem do oszczędności jest precyzyjne zestrojenie wszystkich elementów fotowoltaiki, pompy ciepła i systemu grzewczego budynku. 

Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba do zasilania pompy ciepła? 

Fotowoltaika i pompa ciepła wymagają starannego dopasowania. Na zapotrzebowanie pompy ciepła na energię elektryczną wpływa wiele czynników. Przy określaniu liczby i mocy paneli fotowoltaicznych należy uwzględnić jakość urządzeń i zapotrzebowanie na ciepło ogrzewanych obiektów. 

Jeżeli potrzebujesz przystępnie podanych informacji na temat produkcji energii ze słońca, zapraszamy do lektury artykułu Fotowoltaika dla laika, czyli czym jest i jak działa? 

Efektywność pompy ciepła 

Współczynnik efektywności energetycznej pompy ciepła określa, ile kW energii cieplnej wytwarza z 1 kW energii elektrycznej. Najwyższą efektywność energetyczną (najmniejszy pobór prądu) mają gruntowe pompy ciepła, jednak niewiele ustępują im powietrzne pompy ciepła. 

Zalety pomp z kolektorem umieszczonym pod ziemią opisaliśmy szczegółowo w artykule Gruntowa pompa ciepła – na czym polega jej działanie? 

Pamiętaj jednak, że najwięcej zainwestujesz w zakup i budowę gruntowej pompy ciepła, a najmniej kosztowna jest instalacja powietrznej pompy ciepła. Ma to bezpośredni wpływ na szybkość zwrotu inwestycji. 

Więcej informacji na temat działania i kosztów budowy pomp typu powietrze-woda znajdziesz w artykule: Powietrzna pompa ciepła – opis działania i koszt. 

Wysokość maksymalnej temperatury w pomieszczeniach 

Obniżenie temperatury o 1°C jest praktycznie niezauważalne dla osób, które przebywają w ogrzewanych pomieszczeniach. Jednak pozwala zaoszczędzić na wydatkach związanych z ogrzewaniem. Źródłem dużych oszczędności energii zużywanej przez pompę ciepła jest efektywne zarządzanie systemem grzewczym, np. utrzymanie zadanej temperatury, automatyczne obniżanie temperatury w nieużywanych pomieszczeniach lub wyłączanie ogrzewania w czasie dłuższych nieobecności w domu. 

Jakość termoizolacji ogrzewanego budynku 

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania przynosi najlepsze efekty w budynkach z dobrą termoizolacją. Niezależnie od typu pompy ciepła zużycie energii elektrycznej wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne będzie mniejsze w budownictwie pasywnym niż w obiektach z podstawową termoizolacją. W nieocieplonych budynkach starego typu odnawialne źródła energii mogą nie wystarczyć do zapewniania komfortu cieplnego, konieczna będzie ich termomodernizacja, której koszty możemy w znacznym stopniu pokryć z programów dofinansowań 

Typ instalacji grzewczej 

Pompa ciepła działa znacznie lepiej, gdy jest podłączona do instalacji płaszczyznowej – podłogowej lub ściennej. W połączeniu z klasycznymi grzejnikami żeberkowymi traci efektywność i zużywa więcej prądu. 

Czy pompa ciepła z fotowoltaiką się opłaca? 

Na pytanie o opłacalność systemów grzewczych, które tworzą pompy ciepła i fotowoltaika, nie jest jednoznaczna. W teorii każdy budynek można ogrzać pompą ciepła. . W praktyce jednak, przy bardzo energochłonnym budynku, ogrzewanie pompą ciepła może okazać się mało wydajne i nieekonomiczne. 

Aby pokryć zapotrzebowanie na energię, będziesz potrzebować instalacji fotowoltaicznej o dużej mocy, która nie tylko potrzebuje sporo miejsca na dachu lub na gruncie, ale również generuje dużo wyższe koszty inwestycyjne. Dlatego też w budynkach niedocieplonych, o dużym zużyciu energii, ogrzewanie elektryczne lub pompy ciepła są rzadkością. 

Pompy ciepła  wykorzystujące energię produkowaną przez fotowoltaikę to najtańszy sposób ogrzewanie budynków z dobrej klasy termoizolacją. Obecnie nie ma też czystszej i bardziej ekologicznej technologii grzewczej. Czy warto wybrać takie rozwiązanie? Zdecydowanie tak!