Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 514

[Q&A] Fotowoltaika – koszt inwestycji

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Rozważasz montaż fotowoltaiki w swoim gospodarstwie domowym? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje związane z kosztem inwestycji – ubrane w wygodną formę Q&A. Dowiedz się, ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego, od czego może zależeć cena instalacji PV i na co zwrócić uwagę podczas wyboru wykonawcy.

Q&A

 

Planując budżet na inwestycję w instalację fotowoltaiczną, musisz pamiętać, że całkowity koszt zależy od wielu czynników indywidualnych – także takich uzależnionych od Twoich wyborów. Wśród nich wymienić należy m.in.: rodzaj i model paneli fotowoltaicznych oraz model falownika.

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego? Jakiego rzędu jest to wydatek?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań – od standardowych, po rozwiązania najnowsze należące do klasy premium. Przykładowo, możesz wybrać standardowy falownik za kilka tysięcy złotych, a możesz zdecydować się na droższy falownik klasy premium. Decyzja wyraźnie wpłynie na koszt całej inwestycji.

Nietrudno więc zauważyć, że nawet koszt dwóch instalacji o tej samej mocy może być znacząco różny. Jako punkt odniesienia można przyjąć, że cena standardowej instalacji fotowoltaicznej to wydatek około 5 tys. zł brutto/1 kWp instalacji. Zgodnie z tym założeniem szacuje się, że instalacja o mocy 4,3 kWp to minimalny wydatek około 21 tys. zł.

Od czego może zależeć cena instalacji?

Popularność fotowoltaiki sprawia, że na rynku pojawiło się wiele firm, które świadczą usługi w tym zakresie. Aby nie dać się oszukać, musisz pamiętać, że cena instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku czynników. Dzięki ich znajomości będziesz mogli przeanalizować stosunek ceny do jakości i sprawdzić, czy dana oferta jest konkurencyjna.

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy od:

  • Jakości wybranych komponentów – cena urządzeń, które będą tworzyć Twoją instalację fotowoltaiczną, to największa część wydatku. Na rynku dostępne są rozwiązania słabszej jakości (najtańsze), produkty standardowe (ich cena będzie wyższa) i rozwiązania klasy premium. Te ostatnie to najczęściej rozwiązania dopiero wchodzące na rynek.
  • Mocy instalacji – im wyższa moc instalacji, tym instalacja będzie droższa. Dzieje się tak dlatego, że większą instalację tworzyć będzie więcej paneli, większa będzie też konstrukcja czy ilość okablowania. Więcej zapłacisz już za same komponenty, ale także za montaż.
  • Lokalizacji instalacji – na cenę całej instalacji duży wpływ będzie miało również to, gdzie zostanie zamontowana: czy na dachu, czy na gruncie. Instalacje na gruncie są od kilku do kilkunastu procent droższe od systemów dachowych.
  • Kosztów montażu – podobnie jak w innych branżach, koszty montażu instalacji fotowoltaicznej są bardzo zróżnicowane. Doświadczone firmy, gwarantujące wysoką jakość usługi i sprawdzoną obsługę serwisową, będą w większości przypadków droższe od firm, które dopiero budują swoją pozycję na rynku.

Podczas porównywania ofert różnych firm powinieneś zwrócić uwagę na to, czy porównujesz ze sobą oferty dla takich samych instalacji, o takich samych parametrach. Te elementy w znaczący sposób wpływają na cenę. Po dokładnej analizie może się okazać, że najtańsza oferta jest tańsza tylko pozornie, ponieważ jej niższa cena wynika z gorszej jakości komponentów czy z mniejszej mocy całej instalacji.

Więcej na temat poszczególnych kosztów związanych z fotowoltaiką przeczytasz w artykule: Ile kosztuje fotowoltaika – koszt instalacji i urządzeń

W Internecie, prasie czy na plakatach pojawiają się hasła „Super okazja”, „Najniższa cena”, „Tylko u nas”. Czy warto wierzyć takim sloganom?

Tak jak podczas każdych zakupów, tak też w przypadku poszukiwania wykonawcy fotowoltaiki powinieneś zachować czujność. Ze względu na duży popyt w Internecie lub prasie możesz znaleźć wiele ofert, które kuszą niskimi cenami czy innymi korzyściami. Jeżeli zainteresuje Cię taka oferta, pamiętaj o tym, żeby dokładnie zweryfikować samą firmę – jej wiarygodność, rekomendacje czy zrealizowane wcześniej inwestycje. Sprawdź także samą ofertę – najlepiej porównaj ją z innymi ofertami.

 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJarrow

Zachęcamy również do śledzenia kategorii „zielona energia”, w której już niebawem opublikujemy kolejne artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – jej opłacalności, finansowania, warunków formalnych czy montażu.

Bądźmy w kontakcie!

FAQ

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

Koszt fotowoltaiki to bardzo indywidualna kwestia, która zależy od różnych czynników. Ogólnie możemy przyjąć, że za zakup i istalacja paneli fotowoltaicznych dla przeciętnego gospodarstwa domowego to ponad 20 tysięcy złotych.

Od czego może zależeć cena instalacji?

Na końcową cenę instalacji fotowoltaicznej wpływa dużo różnych czynników. Podstawowym z nich, będzie kwestia ceny samych paneli i osprzętu, które mogą różnić się od siebie w zależności od jakości i marki. Nie bez znaczenia będą także moc, miejsce i czas instalacji.

W Internecie, prasie czy na plakatach pojawiają się hasła „Super okazja”, „Najniższa cena”, „Tylko u nas”. Czy warto wierzyć takim sloganom?

Musimy pamiętać o tym, że panele fotowoltaiczne to produkt jak każdy inny, a każdemu przedsiębiorcy będzie zależało na tym, żebyśmy skorzystali z jego usług. Warto więc zachować czujność kiedy będziemy wybierali panele fotowoltaiczne i postawić na sprawdzone rozwiązania i pewne firmy.