Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


8 640

Fotowoltaika na balkonie – czy to dobry pomysł? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Fotowoltaika balkonowa od kilku lat jest niezwykle popularna w Niemczech. W Polsce nie można jeszcze mówić o jej powszechności. Jednak również mieszkańcy bloków interesują się sposobami produkcji energii na własne potrzeby. Czy fotowoltaika na balkonie ma ekonomiczny sens? Jakich formalności należy dopełnić, aby legalnie zawiesić panele na balustradzie? Czy można liczyć na dofinansowanie inwestycji? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.


 

Jaka fotowoltaika na balkon? 

Panele fotowoltaiczne na balkon nie różnią się w sposób istotny od ogniw słonecznych montowanych na dachach czy na gruncie. Identyczna jest też zasada działania instalacji. W jej skład wchodzą panele, falownik (mikroinwerter) i kable przyłączeniowe. Na balkonie możesz zbudować instalację w jednym z trzech typów: on-grid, off-grid lub plug and play

Fotowoltaika na balkonie w bloku – model on-grid 

Fotowoltaika na balkonie w bloku on-grid działa w połączeniu z publiczną siecią energetyczną. Wystarczy zgłosić instalację do zakładu energetycznego i poczekać na zamontowanie licznika dwukierunkowego. Urządzenie monitoruje, ile energii pobierasz, a ile przekazujesz do sieci.  

Czy fotowoltaika balkonowa on-grid ma sens? Problemem jest niewielka liczba paneli, które da się zmieścić na balkonie. W efekcie instalacja zazwyczaj nie pokrywa zapotrzebowania urządzeń domowych. Dlatego nawet w środku słonecznego dnia nie powstają nadwyżki, które można sprzedać do sieci. 

Sprawdź także: Jak zwiększyć efektywność paneli fotowoltaicznych? 

Fotowoltaika balkonowa – model off-grid 

Fotowoltaika balkonowa w modelu wyspowym (off-grid) składa się z paneli, niewielkiego inwertera i akumulatora (magazynu energii). Dostępne są też tzw. stacje zasilania. To kompaktowe urządzenia, które łączą w jednej obudowie akumulator z inwerterem. Urządzenie ma gniazda 230V, a także USB.

Mała instalacja wyspowa to skuteczny sposób na obniżenie rachunków za prąd. Panele ładują bank energii, z którego wygodnie zasilisz oświetlenie, sprzęt IT i wiele różnych urządzeń domowych. Zapasy zgromadzone w akumulatorach przydają się też w czasie przerw w dostawach prądu z sieci. 

Instalacja fotowoltaiczna na balkon plug and play  

Najwygodniejsza do podłączenia jest instalacja fotowoltaiczna na balkon plug and play, czyli tzw. fotowoltaika do gniazdka. W zestawie znajdują się panele słoneczne z dopasowanym do ich mocy inwerterem oraz kablami połączeniowymi. Aby uruchomić produkcję prądu, nie musisz korzystać z usług wykwalifikowanego specjalisty. Nie jest też potrzebna wiedza z zakresu elektryczności. Wystarczy, że zainstalujesz panele słoneczne na balkonie i po wymianie licznika na dwukierunkowy podłączysz inwerter do najbliższego gniazdka. Taki zestaw musi zostać zgłoszony do właściwego Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD) na odpowiednim formularzu. Instalator musi podpisać oświadczenie instalatora dotyczące danej mikroinstalacji, które jest częścią zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji.

 

Fotowoltaika w ofercie TAURONA

Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?

Sprawdź szczegóły oferty bądź zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.

Dowiedz się więcej

Fotowoltaika w bloku na balkonie wymaga zgody zarządcy nieruchomości 

Zanim wstawisz panele fotowoltaiczne na balkon, najpierw złóż wniosek o formalną zgodę do władz spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty lub zarządcy nieruchomości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, balkon ma niejasny status własności. Nawet stanowisko Sądu Najwyższego nie jest w tej sprawie jednoznaczne (porównaj wyroki z dnia 3 października 2002 r., sygn. III RN 153/01 oraz z dnia 7 marca 2008 r., sygn. III CZP 10/08).  

W praktyce balkony i tarasy mogą być traktowane jako dekoracyjny element elewacji, własność wspólna wszystkich mieszkańców lub wyłączna własność posiadacza mieszkania. Interpretacja zależy od zapisów w statucie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Panele zamontowane na stałe po zewnętrznej stronie balustrady to ingerencja w wygląd fasady bloku. Jeżeli statut nie zezwala właścicielom lokali na dowolne zagospodarowanie balustrad, zarządca nieruchomości może nakazać zdjęcie paneli z balkonu. 

Przeczytaj również: Przegląd instalacji fotowoltaicznej – kompendium wiedzy 

Kiedy fotowoltaika na balkonie ma sens? 

Wśród miejsc, w których może zostać zamontowana fotowoltaika, balkon jest jedną z trudniejszych lokalizacji. Nie na każdym balkonie opłaca się instalować panele.  

Cechy idealnego balkonu (tarasu) pod instalację fotowoltaiczną: 

  • dobre nasłonecznienie – najlepiej wykorzystać balkon zwrócony na południe, natomiast najmniej korzystna jest lokalizacja północna, bo praktycznie wyklucza efektywną produkcję prądu; 
  • minimalne zacienienie balkonu – cień rzucany przez sąsiednie budynki czy wysokie drzewa bardzo mocno obniża wydajność paneli słonecznych; 
  • duża powierzchnia balustrad – im większy jest balkon, tym lepiej, bo na balustradach uda się umieścić więcej paneli; 
  • ustawienie paneli pod odpowiednim kątem – ustawienie paneli pod kątem prostym ogranicza ich wydajność, dlatego warto zastosować stelaże odchylające od pionu.  

Gdzie szukać dofinansowania fotowoltaiki balkonowej? 

Dopłatę do fotowoltaiki na balkonie otrzymasz z programu Mój Prąd. Jednak tylko wtedy, gdy instalacja będzie miała moc minimum 2 kWp. Uzyskanie takiego potencjału na jednym balkonie jest w większości przypadków niemożliwe. 

Dowiedz się więcej o programie Mój Prąd 6.0 – kiedy ruszy kolejna edycja dofinansowania do fotowoltaiki? 

Czy instalacja fotowoltaiczna na balkonie jest opłacalna? 

Jeżeli masz dobrze nasłoneczniony balkon, dzięki instalacji fotowoltaicznej obniżysz rachunki za prąd. Na przykład panele o mocy 400 kWp dostarczą w ciągu roku do 400 kWh prądu. Koszt takiej instalacji to około 3 tys. zł. Przy cenie prądu z sieci na poziomie 1,5 zł/kWh oszczędzasz 600 zł rocznie. Łatwo policzyć, że inwestycja zwróci się po 5 latach. To dobry wynik. Tym bardziej że trwałość fotowoltaiki wynosi nawet 20 i więcej lat. 

Wysokie ceny i możliwe przerwy w dostawach prądu z sieci energetycznej sprzyjają poszukiwaniu alternatywnych form zasilania. W tej sytuacji fotowoltaika balkonowa staje się atrakcyjnym zabezpieczeniem potrzeb energetycznych gospodarstw domowych. To obecnie jedyna możliwość produkcji prądu na własny użytek, z której mogą skorzystać posiadacze mieszkań w budownictwie wielorodzinnym. 

Jeśli chcesz sprawdzić opcje budowy i możliwości finansowania inwestycji w panele słoneczne, wejdź na tauron.pl/fotowoltaika i sprawdź, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. 

Źródła: 

[1] https://www.bgk.pl/krajowy-plan-odbudowy/grant-oze/ [dostęp 15.11.2023] 

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Instalacja fotowoltaiczna na balkonie nie wymaga zgłaszania w lokalnych urzędach czy w Państwowej Straży Pożarnej. Natomiast musisz uzyskać zgodę zarządcy nieruchomości, wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej na zawieszenie paneli po zewnętrznej stronie balustrady. Tylko w wyjątkowych sytuacjach właściciel lokalu mieszkalnego w budownictwie wielorodzinnym może w pełni swobodnie zarządzać balkonem, w tym szczególnie jego wyglądem zewnętrznym. Jeżeli samowolnie zawiesisz panele, zarządca nieruchomości może nakazać demontaż instalacji. 

Programem dofinansowania fotowoltaiki balkonowej zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Maksymalna wysokość grantu wynosi 50% wartości inwestycji. Pieniądze możesz przeznaczyć na zakup i montaż nowej lub na modernizację istniejącej instalacji fotowoltaicznej (pod warunkiem, że jej moc wzrośnie minimum o 25%). Z programu dopłat mogą skorzystać osoby fizyczne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego i jednostki samorządowe. Wniosek należy złożyć przed rozpoczęciem inwestycji.