Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


26 265

Fotowoltaika po zmianach w 2022 – na czym polega nowy system rozliczeń?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Od 1 kwietnia 2022 roku obowiązują nowe zasady rozliczania fotowoltaiki. Zgodnie z nimi, wszyscy nowi właściciele instalacji będą rozliczać się w systemie net-billingu. Na czym polega zmiana? Czy jest korzystna dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych? Jeżeli zastanawiasz się, czy warto zbudować instalację fotowoltaiczną, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!


 

Nowy system rozliczeń obowiązuje wszystkich inwestorów, którzy zdecydują się na montaż i przyłączenie fotowoltaiki po 1 kwietnia 2022 roku. Jest jeden wyjątek. Ustawa gwarantuje osobom, które złożyły wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) do 31 marca 2022 roku, czyli rozliczają się w systemie opustów, możliwość rozliczania się w tym systemie przez 15 lat od momentu przyłączenia instalacji do sieci.

Prosumenci zachowają to prawo nawet w przypadku, gdy zdecydują się rozbudować posiadaną instalację fotowoltaiczną. W każdej chwili mogą jednak zmienić system rozliczania fotowoltaiki na nowy. Warto pamiętać o tym, że decyzja o przejściu na net-billing jest nieodwracalna – w praktyce oznacza to, że po wyborze nowego sposobu rozliczania nie będzie można z powrotem przejść na stary system.

 
kalkulator fotowoltaika

Jesteś ciekawy, ile zaoszczędzisz na instalacji fotowoltaicznej? Skorzystaj z kalkulatora rozliczenia fotowoltaiki w systemie net-billing!

OBLICZ OSZCZĘDNOŚCI

Fotowoltaika – zmiany w 2022 roku

Istotą zmian, które weszły w życie 1 kwietnia 2022 roku, jest przejście z systemu net-metering na nowy system rozliczeń net-billing.

Jak prosumenci rozliczali się do 1 kwietnia 2022 r.?

Dotychczas prosument przekazywał do sieci nadwyżkę energii, którą odbierał w okresach zwiększonego zapotrzebowania lub zmniejszonej produkcji własnej. Wymiana odbywała się w stosunku 1:0,8 (instalacje do 10 kWp) lub 1:0,7 (instalacje powyżej 10 kWp). Zatem za 1 kWh wysłany do sieci można było pobrać 0,7 lub 0,8 kWh. Ten typ wymiany to net-metering, czyli bezgotówkowa wymiana odpowiednich porcji energii.

Co dla prosumentów oznacza nowy system rozliczania fotowoltaiki?

Nowy system prosumencki nie opiera się już na ilości wyprodukowanej energii, lecz na jej wartości w momencie dokonywania transakcji. W systemie net-billingu prosument jest aktywnym uczestnikiem rynku, co oznacza, że sprzedaje energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną, której nie zużyje na bieżąco (tzw. nadwyżki) i kupuje energię, gdy instalacja nie pokrywa zapotrzebowania.

Rozliczenia odbywają się na indywidualnym koncie każdego prosumenta. Wartość zgromadzonych środków, czyli depozyt prosumencki, służy wyłącznie do regulowania zobowiązań z tytułu zakupu energii (nie można go spieniężyć i wypłacić). Rozliczenia fotowoltaiki można dokonać przez 12 miesięcy od dnia, w którym kwota stała się depozytem.

Jeżeli nie uda się rozliczyć wszystkich środków i powstanie nadpłata, sprzedawca zwróci ją prosumentowi. Jednak nie w całości: maksymalny zwrot wynosi 20% wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Fotowoltaika w świetle nowych korzyści

 

Szczegółowe zasady nowego systemu rozliczeń znajdziesz w e-booku:

Pobierz e-book


Etapy wprowadzania zmian w systemie prosumenckim

Ustawodawca rozłożył zmiany w systemie rozliczania prosumentów na trzy etapy:

  • od 1 kwietnia do 1 lipca 2022 roku – okres przejściowy, w którym obowiązywał poprzedni system rozliczeń;
  • od 1 lipca 2022 roku do 30 czerwca 2024 roku – przez pierwsze dwa lata podstawą do rozliczenia nadwyżek energii odprowadzonych do sieci będzie średnia cena rynkowa energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca;
  • od 1 lipca 2024 roku – rozliczenie nadwyżek będzie dynamiczne, według stawek godzinowych z Rynku Dnia Następnego (na Towarowej Giełdzie Energii).

Jakie są konsekwencje wprowadzenia systemu net-billing?

Wprowadzenie systemu net-billingu, wzbudza wiele obaw o opłacalność inwestycji w fotowoltaikę przede wszystkim wśród klientów indywidualnych. Trudno się temu dziwić – nowy system rozliczeń oparty jest na innym mechanizmie, a jego nieznajomość może rodzić wątpliwości. Jednak eksperci działający w branży są zgodni – fotowoltaika nadal jest atrakcyjnym i opłacalnym źródłem energii dla gospodarstw domowych. Zmiany w systemie rozliczeń fotowoltaiki sprawiły, że najbardziej opłacalne stały się instalacje optymalnie dopasowane do zużycia energii w gospodarstwie lub firmie prosumenta.

Im lepiej dopasowana instalacja do rzeczywistego zużycia i większa autokonsumpcja, tym oszczędności z fotowoltaiki rozliczanej w systemie net-billingu będą większe.

Dofinansowania do fotowoltaiki

Wydatek związany z inwestycją w instalację fotowoltaiczną można skutecznie kompensować dotacjami z programów rządowych. W 2022 roku ruszyła kolejna odsłona programów „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”. Lokalnie dostępne są też dotacje z RPO (Regionalny Program Operacyjny). Po raz pierwszy w 2022 roku dofinansowanie obejmuje nie tylko panele fotowoltaiczne, lecz także magazyny energii czy pompy ciepła.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze, skontaktuj się z doradcą TAURONA, który na podstawie Twojego zapotrzebowania energetycznego przedstawi najlepsze dla Ciebie rozwiązania.

Fotowoltaika od TAURONA – co warto wiedzieć?

Potrzebujesz własnego źródła taniej i czystej energii? Chcesz zabezpieczyć swoje potrzeby energetyczne? Wybierz fotowoltaikę od TAURONA i zyskaj:

  • audyt i indywidualne dopasowanie instalacji – eksperci TAURONA ocenią warunki miejscowe i bezpłatnie dobiorą instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twoich potrzeb;
  • atrakcyjne formy finansowania inwestycji – klienci TAURONA mogą korzystać z niskooprocentowanych kredytów na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych;
  • bezpieczny montaż – fachowcy współpracujący z TAURONEM zamontują Twoją instalację zgodnie z aktualnymi normami bezpieczeństwa;
  • najwyższa jakość i zaufanie – TAURON oferuje wysokiej klasy rozwiązania oraz usługi sprawdzonych partnerów.