Pompa ciepła gruntowa – jak działa?
Gruntowa pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje naturalny kierunek zmian temperatury. Wymiana cieplna odbywa się w taki sposób, że pobiera się ciepło ze środowiska, w tym wypadku z gruntu, i przekazuje je do wnętrz, które chcesz ogrzać. Mechanizm ten opisuje druga zasada termodynamiki. Pompa gruntowa w czasie pracy nie wykorzystuje procesu spalania, przez co nie generuje spalin, popiołu, kurzu i innych zanieczyszczeń. W dodatku do działania wymaga jednie niewielkiej mocy elektrycznej, która gwarantuje nieprzerwane działanie systemu. Dlatego pompy ciepła określa się rozwiązaniem przyjaznym środowisku naturalnemu.
Cały system grzewczy wykorzystuje trzy składniki. Przede wszystkim jest to źródło ciepła, czyli energia geotermalna. Drugi element to wspomniana pompa ciepła, odpowiadająca za to, by uzyskiwane z gruntu ciepło było użyteczne. Natomiast ostatnim składnikiem jest system mający za zadanie przechowywać i rozprowadzać wytworzone przez pompę ciepło.
Przeczytaj również: Ogrzewanie domu – przegląd technologii
Planujesz wymianę ogrzewania? Chcesz ogrzewać dom ekonomicznie i ekologicznie? Poznaj zasady dofinansowania w ramach dotacji „Ogrzej się z TAURONEM”!
Gruntowy wymiennik ciepła – pionowy czy poziomy?
Przy instalacji gruntowej pompy ciepła musisz zadecydować, czy wykorzystany zostanie pionowy, czy poziomy wymiennik ciepła. Pierwszy wariant, czyli zastosowanie pionowego wymiennika ciepła, wymaga wykonania odwiertu, w którym zostanie umieszczony kolektor. Druga opcja, czyli poziomy wymiennik ciepła, nie wymaga wykonywania odwiertu, gdyż umieszcza się go na powierzchni, korzystając z płytszych warstw gruntu.
Warto wiedzieć, że choć wykonanie odwiertu podnosi koszty inwestycji, to zastosowanie pionowego wymiennika jest gwarancją bardziej efektywnego działania pompy. Wynika to z tego, że niższe warstwy gruntu zachowują stałą temperaturę, która nigdy nie spada poniżej zera. W drugim przypadku trzeba się liczyć z mniejszą wydajnością pompy ciepła, ze względu na wahania temperatur.
Wady i zalety gruntowych pomp ciepła
Choć istnieją różnice pomiędzy systemami wykorzystującymi pionowe i poziome wymienniki ciepła, to śmiało możemy powiedzieć, że w obu przypadkach system grzewczy ma na tyle dobrą wydajność, że z powodzeniem może zaspokoić zapotrzebowanie budynku mieszkalnego na ciepło. Taki system grzewczy możesz zainstalować wszędzie, w przeciwieństwie do wodnej pompy ciepła, która wymaga bliskości rzek, jezior, stawów lub studni głębinowych. Jest to rozwiązanie bardziej stabilne i wydajne, niż powietrzne pompy ciepła, które najlepiej sprawdzają się, gdy na zewnątrz panują umiarkowane warunki atmosferyczne.
Sprawdź także: Powietrzna pompa ciepła – opis działania i koszt
Możesz mieć pewność, że po prawidłowym montażu gruntowa pompa ciepła będzie działać bezobsługowo, bezawaryjnie i nieprzerwanie przez cały rok. Nie musisz się martwić o emisję spalin ani o własne bezpieczeństwo. Niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną, wymaganą jedynie do podtrzymania pracy systemu, przekłada się na niskie rachunki za ogrzewanie. A jeśli skorzystasz z energii wyprodukowanej przez własną instalację fotowoltaiczną, to koszty ogrzewania możesz obniżyć do minimum.
Zwróć też uwagę, że w polskim klimacie najintensywniej korzystasz z systemów grzewczych w czasie mrozów, czyli wówczas, gdy pod ziemią panuje wyższa temperatura niż na zewnątrz. Dlatego pod względem kosztów eksploatacji gruntowa pompa ciepła jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.
Czy zatem gruntowe pompy ciepła mają jakieś wady? W zasadzie jedyną wadą systemów grzewczych opartych o gruntowe pompy ciepła jest wysoki koszt inwestycji, który jednak możesz zredukować dzięki dotacjom do wymiany ogrzewania. Naszą propozycją jest program „Ogrzej się z TAURONEM”, z którego może skorzystać każdy właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego, który chce wymienić źródło ciepła na nowe.