Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 939

[Q&A] Fotowoltaika – gwarancja i ubezpieczenie

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Choć wysokiej jakości panele fotowoltaiczne mogą wytrzymać nawet 30 lat w bardzo dobrym stanie, wiele osób zastanawia się nad kwestiami gwarancji i ubezpieczenia instalacji PV. Jeśli i Ciebie interesują te kwestie, przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się między innymi, ile wynosi gwarancja na poszczególne elementy instalacji i czy warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie.

Q&A

 

Jaką gwarancję posiadają panele i cała instalacja?

Gwarancja w przypadku instalacji fotowoltaicznej to bardzo ważne zagadnienie. Powinieneś pamiętać przede wszystkim o tym, że gwarancja na całość instalacji fotowoltaicznej nie istnieje – mogą być nią objęte poszczególne elementy instalacji i najczęściej jest tak, że w przypadku każdego elementu inne są warunki i inny jest okres gwarancji. Dobra oferta powinna zawierać gwarancję, która obejmuje:

  • Gwarancję na panele fotowoltaiczne – jest to gwarancja oferowana przez producentów. W zależności od tego, na który model się zdecydujesz, wynosi ona zazwyczaj od 10 do 25 lat. Jeśli interesują Cię kwestie żywotności paneli fotowoltaicznych, przeczytaj artykuł: [Q&A] Fotowoltaika – żywotność i wytrzymałość paneli fotowoltaicznych.
    Gwarancję wydajności – to również gwarancja, która udzielana jest przez producenta. Jest to zapewnienie, że panele fotowoltaiczne w określonym czasie nie zmniejszą swojej sprawności w większym stopniu niż jest to określone w karcie produktu. Okres gwarancji wydajności zależy od wybranego rozwiązania – w zdecydowanej większości wynosi on 25 lat.
  • Gwarancję na falownik – tak samo jak poprzednie jest to gwarancja producenta. W zależności od rozwiązania, jakie wybierzesz, może wynosić od 5 do 25 lat. Dużo cennych informacji na temat falownika znajdziesz w artykule: Falownik do fotowoltaiki – rodzaje, parametry i dobór.
    Gwarancję wykonania
    – to gwarancja, której udziela firma wykonująca instalację. Jeżeli instalator zapewnia gwarancję, to najczęściej wynosi ona od 2 do 10 lat.

Czy powinieneś ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną i co powinno zawierać takie ubezpieczenie?

Choć prawidłowo wykonana i zamontowana oraz poddawana corocznym przeglądom instalacja fotowoltaiczna powinna działać bez zarzutu przez wiele lat, warto rozważyć jej dodatkowe ubezpieczenie. Instalację możesz ubezpieczyć np. przed katastrofami naturalnymi, kradzieżami czy nieszczęśliwymi wypadkami. Decyzja o tym, jakie ubezpieczenie wybrać, należy do Ciebie. Pamiętaj, że dzięki ubezpieczeniu w razie wystąpienia sytuacji niepożądanych nie stracisz poniesionych nakładów finansowych. Już wybierając wykonawcę instalacji fotowoltaicznej, powinieneś sprawdzić, czy firma oferuje ubezpieczenie w cenie, a jeżeli tak, zwróć uwagę na to, jaki jest zakres tego ubezpieczenia.

W jakiej firmie możesz ubezpieczyć fotowoltaikę?

Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki rośnie również liczba firm oferujących ubezpieczenie takich instalacji. Jeżeli zależy Ci na tym, aby ubezpieczyć instalację, to w pierwszej kolejności sprawdź, czy oferta firmy, w której kupujesz fotowoltaikę, obejmuje ubezpieczenie. Jeżeli nie, to możesz ubezpieczyć fotowoltaikę w firmie ubezpieczeniowej. Aby znaleźć najbardziej korzystne warunki, możesz np. skorzystać z funkcjonujących w Internecie porównywarek ubezpieczenia. W ten sposób będziesz mógł w łatwy sposób porównać nie tylko cenę, ale także zakres ubezpieczenia.

 

Ubezpieczenie fotowoltaiki w ofercie TAURONA

Zastanawiasz się nad dodatkowym ubezpieczeniem instalacji fotowoltaicznej? TAURON daje Ci zielone światło! Oferta obejmuje:

  • ubezpieczenie instalacji do 120 000 zł*
  • pomoc serwisanta fotowoltaiki, elektryka i dekarza

*Suma ubezpieczenia w okresie 2 lat

Dowiedz się więcej

Zachęcamy również do śledzenia kategorii „zielona energia”, w której już niebawem opublikujemy kolejne artykuły z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat fotowoltaiki – finansowania zakupu, miejsca montażu czy sposobu rozliczania.   

Bądźmy w kontakcie!