Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


6 303

Jak dobrać moc pompy ciepła? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Pompa ciepła jest czystym, ekologicznym i tanim sposobem na ogrzewanie. Właściwie zaprojektowana instalacja pozwala cieszyć się komfortem cieplnym przez długie lata. Zastanawiasz się, jak dobrać moc pompy ciepła, by dobrze pełniła swoją funkcję? W artykule zebraliśmy informacje, które pozwolą Ci optymalnie dopasować urządzenie grzewcze do posiadanego lub projektowanego domu.


 

Dobór mocy pompy ciepła – na co zwrócić uwagę? 

Efektywność działania pompy ciepła zależy nie tylko od jej mocy, lecz w głównej mierze od właściwego dopasowania do potrzeb energetycznych konkretnego obiektu. Aby dobór mocy pompy ciepła był optymalny, uwzględnij w obliczeniach cztery czynniki: 

  • lokalizacja domu – temperatura w miejscu, w którym znajduje się budynek, mają szczególne znaczenie w przypadku powietrznych pomp ciepła (ekstremalnie niskie temperatury obniżają ich wydajność), natomiast pompy gruntowe i woda-woda pracują ze stałą efektywnością, niezależnie od kaprysów aury; 
  • klasa energetyczna budynku – im wyższa jest klasa energetyczna (lepsza termoizolacyjność) ogrzewanego obiektu, tym mniejszą moc może mieć pompa ciepła;  
  • powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń – aby oszacować wstępnie moc urządzenia grzewczego, ustal zapotrzebowanie energetyczne Twojego domu w przeliczeniu na metr kwadratowy; 
  • liczba domowników – ma szczególnie duże znaczenie wtedy, gdy zamierzasz wykorzystywać pompę ciepła również do podgrzewania wody.  

Podstawowym kryterium wyboru nie jest wyłącznie moc, lecz również typ, a nawet konkretna marka i model pompy ciepła. Duże znaczenie ma też cena urządzenia i sposób instalacji. Temat omawiamy szczegółowo w artykule: Montaż pompy ciepła – jak przebiega i ile kosztuje? 

Czy mogę zainstalować pompę ciepła samodzielnie?  

Montaż pompy ciepła powinien być przeprowadzony przez osobę lub firmę, która posiada odpowiednie uprawnienia, a także wiedzę na temat poszczególnych modeli pomp ciepła. Dodatkowo to, kogo wybierzesz do montażu, ma wpływ na okres gwarancji, jaki otrzymasz na urządzenie.  

Jak dobrać moc pompy ciepła do domu jednorodzinnego? 

Przy doborze mocy pompy ciepła konieczne są dokładne obliczenia. Aby je przeprowadzić, musisz znać powierzchnię ogrzewanych pomieszczeń, zapotrzebowanie energetyczne na metr kwadratowy i na ciepłą wodę użytkową. 

Jak określić zapotrzebowanie energetyczne budynku? 

W przypadku nowych lub dopiero planowanych obiektów dane można zaczerpnąć z dokumentacji projektowej. Jeżeli budynek już istnieje i jest ogrzewany w konwencjonalny sposób, dobrym wskaźnikiem jest ilość zużywanego paliwa. Przy obliczeniach uwzględnij realną efektywność urządzeń grzewczych, które ma zastąpić pompa ciepła. Możesz też zlecić profesjonalny audyt energetyczny obiektu, który chcesz ogrzewać przy użyciu pompy ciepła. 

Dobór mocy pompy ciepła – przykładowe wyliczenia

Optymalny dobór mocy pompy ciepła wymaga przemnożenia powierzchni pomieszczeń przez ilość energii niezbędnej do ogrzewania metra kwadratowego w skali roku. Prezentujemy kilka przykładów obliczeń, jaka moc pompy ciepła jest potrzebna do ogrzania różnego typu obiektów i zapewnienia ciepłej wody użytkowej ich mieszkańcom. Aby lepiej pokazać związek mocy pompy ciepła z klasą energetyczną obiektu, w każdym przykładzie ogrzewana powierzchnia jest taka sama: 200 m2

Przykład 1. Dom pasywny 

Określenie dom pasywny stosowane jest wobec obiektów, których zapotrzebowanie energetyczne nie przekracza 15 kWh/m2 rocznie. Zakładając, że realne zapotrzebowanie wynosi 10 kWh/m2 w skali roku, do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni 200 m2 wystarczy pompa ciepła o mocy zaledwie 2 kW (200 m2 x 10 kWh/m2 = 2000 W = 2 kW). 

Przykład 2. Dom energooszczędny 

Standard dla budynku energooszczędnego przewiduje zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 30–60 kWh/m2 w skali roku. Jeżeli Twój dom o powierzchni 200m2 wymaga 45 kWh/m2, to wybierz pompę ciepła o mocy 9 kW (200 m2 x 45 kWh/m2 = 9000 W = 9 kW).  

Przykład 3. Dom poza klasą energetyczną (nieocieplony) 

Ogrzewanie budynków nieocieplonych przy użyciu pompy ciepła jest dużym wyzwaniem. Zależnie od konstrukcji i materiałów użytych do wzniesienia konkretnego obiektu może mieć on zapotrzebowanie energetyczne nawet na poziomie ponad 150 kWh/m2. Do ogrzewania takiego domu potrzebna jest pompa ciepła o mocy ponad 30 kW (200 m2 x 150 kWh/m2 = 30000 W = 30 kW).

Pompa ciepła – jak dobrać moc do domu bez termoizolacji? 

Pompa ciepła może z powodzeniem ogrzewać również budynki wznoszone dziesiątki lat temu, z zastosowaniem tradycyjnych technologii budowlanych. Jednak warunkiem zapewnienia właściwej temperatury w pomieszczeniach przy użyciu pompy ciepła jest odpowiedni poziom izolacyjności ścian, okien, drzwi, poddaszy i podłóg. Liczy się też typ ogrzewania (najlepsze jest podłogowe lub ścienne). Po przeprowadzeniu audytu może okazać się, że zamiast zwiększać moc pompy ciepła, należy ocieplić budynek. Powinien decydować rachunek ekonomiczny. Wykonanie termoizolacji może być tańsze od zakupu i montażu pompy ciepła o dużej mocy

 

Potrzebujesz nowoczesnego urządzenia, które ogrzeje Twój dom? Sprawdź pompy ciepła od TAURONA!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Ocena wszystkich czynników wpływających na optymalny dobór urządzenia wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w pracach instalacyjnych. Dlatego tak ważna jest współpraca z godnym zaufania wykonawcą.

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zapotrzebowanie domu o powierzchni 150 m² zależy od jakości termoizolacji. Jeżeli masz dom energooszczędny, którego zapotrzebowanie cieplne wynosi 50 kWh/m², to do jego ogrzania niezbędne jest urządzenie o mocy minimum 7,5 kW. Obliczenie jest proste: 150 m2 x 50 kWh/m2 = 7500 W = 7,5 kW. Jeżeli zamierzasz użyć pompy ciepła do przygotowania c.w.u., dodaj około 0,25 kW mocy urządzenia na jednego domownika.

Starszego typu budynek, z podstawową izolacją cieplną, wymaga do ogrzania około 100120 kWh/ m². Jeżeli dysponujesz taką właśnie nieruchomością, to możesz wymienić tradycyjne ogrzewanie na pompę ciepła o mocy około 12 kW (100 m2 x 120 kWh/m2 = 12000 W = 12 kW). Jeżeli wraz z wymianą instalacji grzewczej wykonasz termoizolację (podwyższysz standard energetyczny obiektu), możesz znacznie zmniejszyć moc, a wraz z nią cenę pompy ciepła.