Jakie są moce pomp ciepła dostępnych na rynku?
W ofercie rynkowej znajdziesz pompy ciepła o mocy kilku, kilkunastu i kilkudziesięciu kW. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej moc pompy mieści się w przedziale od około 5–15 kW. W Polsce zdecydowanym liderem sprzedaży są urządzenia typu powietrze-woda.
Przy zakupie zwróć uwagę na sezonowy współczynnik efektywności energetycznej SCOP. W najlepszych modelach ma on wartość 4–5. Oznacza to, że do wytworzenia 4–5 kWh energii cieplnej potrzebują tylko 1 kWh energii elektrycznej.
Dobór mocy pompy ciepła – na co zwrócić uwagę?
Jak dobrać pompę ciepła? Efektywność działania ekologicznego urządzenia grzewczego zależy nie tylko od mocy. Liczy się też rodzaj pompy ciepła.
Podstawą optymalnego doboru pompy ciepła jest świadectwo charakterystyki energetycznej. Dzięki niemu inwestor otrzyma odpowiedź na kluczowe pytanie: czy instalacja pompy ciepła w konkretnym budynku będzie miała ekonomiczny sens – czy urządzenie zapewni odpowiedni komfort cieplny i pozwoli zoptymalizować rachunki za ogrzewanie.
Przeczytaj również: Świadectwo energetyczne mieszkania – czy musisz je mieć?
Ponadto świadectwo charakterystyki energetycznej, zgodnie z projektem ustawy skierowanej przez rząd do konsultacji społecznych, będzie niezbędne w sytuacji, w której inwestor zamierza ubiegać się o dotacje z programu Czyste Powietrze. Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa nowa edycja projektu powinna ruszyć 31 marca 2025 roku.
Przy wyborze odpowiedniego modelu pompy ciepła należ uwzględnić także takie czynniki jak:
- strefa klimatyczna – ekstremalnie niskie temperatury sprawiają, że powietrzna pompa ciepła traci wydajność lub pobiera więcej energii elektrycznej, natomiast gruntowe pompy ciepła (dolne źródło ciepła ukryte pod powierzchnią ziemi) oraz modele woda-woda pracują ze stałą efektywnością, niezależnie od kaprysów aury;
- liczba domowników – ma szczególnie duże znaczenie wtedy, gdy zamierzasz wykorzystywać pompę ciepła również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Aby wybrać odpowiednią pompę, warto uwzględnić także markę i model pompy ciepła. Parametry pompy ciepła należy dobrać do planowanych zastosowań. Pamiętaj, że urządzenie może służyć do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, a także do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Bardzo duże znaczenie ma też cena urządzenia i sposób instalacji. Poznaj szczegóły w artykule: Montaż pompy ciepła – jak przebiega i ile kosztuje?
Czy mogę zainstalować pompę ciepła samodzielnie?
Montaż pompy ciepła powinna przeprowadzić osoba lub firma, która ma odpowiednie uprawnienia oraz wiedzę na temat wybranych przez inwestora urządzeń. Przy wyborze wykonawcy warto zwrócić uwagę na oferowany przez niego okres gwarancji i dostępność serwisu.
Samodzielny montaż pompy ciepła jest ryzykowny. Może być źródłem poważnych kłopotów. Konsekwencje finansowe wszystkich błędów podniosą budżet inwestycji. Możesz też utracić gwarancję producenta na pompę ciepła, w większości wymagają oni aby rozruch urządzenia był przeprowadzony przez Autoryzowany Serwis.
Jak dobrać moc pompy ciepła do domu jednorodzinnego?
Przy doborze mocy pompy ciepła konieczne są dokładne obliczenia. Aby je przeprowadzić, musisz znać powierzchnię ogrzewanych pomieszczeń, zapotrzebowanie energetyczne na metr kwadratowy i na ciepłą wodę użytkową.
Jak określić zapotrzebowanie energetyczne budynku?
Właściciele i zarządcy większości nieruchomości, poza nielicznymi wyłączeniami, powinni mieć świadectwo charakterystyki energetycznej. Zawiera ona wszystkie informacje, które są niezbędne, aby określić zapotrzebowanie cieplne budynku.
Na podstawie świadectwa energetycznego fachowiec wskaże optymalne urządzenie grzewcze – jego moc i typ. Może to być popularna powietrzna pompa ciepła lub model gruntowy. Określi też, czy pompa będzie wystarczająca jako główne źródło ciepła, czy tylko jako uzupełniające urządzenie grzewcze.
Efektem fachowej analizy może być też rekomendacja wykorzystania OZE do produkcji ciepła i energii elektrycznej. To warta rozważenia opcja, dowiedz się więcej z artykułu: Fotowoltaika i pompa ciepła – czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Dobór mocy pompy ciepła – przykładowe wyliczenia
Prezentujemy kilka przykładów obliczeń, jaka moc pompy ciepła jest potrzebna do ogrzania różnego typu obiektów. Aby lepiej pokazać związek mocy pompy ciepła z klasą energetyczną budynku, w każdym przykładzie ogrzewana powierzchnia jest taka sama: 200 m2.
Przykład 1. Dom pasywny
Określenie dom pasywny stosowane jest wobec obiektów, których zapotrzebowanie energetyczne nie przekracza 15 kWh/m2 rocznie. Zakładając, że realne zapotrzebowanie wynosi 10 kWh/m2 w skali roku, do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni 200 m2 wystarczy pompa ciepła o mocy zaledwie 2 kW (200 m2 x 10 kWh/m2 = 2000 W = 2 kW).
Przykład 2. Dom energooszczędny
Standard dla budynku energooszczędnego przewiduje zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 30–60 kWh/m2 w skali roku. Jeżeli Twój dom o powierzchni 200m2 wymaga 45 kWh/m2, to wybierz pompę ciepła o mocy 9 kW (200 m2 x 45 kWh/m2 = 9000 W = 9 kW).
Przykład 3. Dom poza klasą energetyczną (nieocieplony)
Budynek bez termoizolacji może potrzebować ponad 150 kWh/m2. Do ogrzewania takiego domu potrzebna jest pompa ciepła o mocy ponad 30 kW (200 m2 x 150 kWh/m2 = 30000 W = 30 kW). W praktyce oznacza to, że w takim obiekcie nie należy instalować pompy ciepła. Jeżeli wcześniej nie wykonasz termoizolacji, konsekwencją będą tzw. rachunki grozy za energię elektryczną.

Pompa ciepła – jak dobrać moc do domu bez termoizolacji?
Pompa ciepła może służyć do ogrzania budynku wzniesionego nawet kilkadziesiąt lat temu, z zastosowaniem tradycyjnych technologii budowlanych. Liczy się nie wiek obiektu, lecz poziom izolacyjności ścian, poddaszy i podłóg. Kluczowe znaczenie ma też stan stolarki okiennej i drzwiowej.
Pompa ciepła oferująca dużą moc grzewczą jest w stanie zapewnić komfort cieplny nawet w obiekcie o niskich parametrach termoizolacyjnych. Jednak użytkowanie pompy ciepła, a także innych urządzeń grzewczych w obiektach bez termoizolacji podniesie gwałtownie koszty ogrzewania.
Po analizie danych ze świadectwa charakterystyki energetycznej może okazać się, że zamiast zwiększać moc pompy ciepła, należy ocieplić budynek. Dobrym rozwiązaniem jest też wymiana tradycyjnej instalacji grzewczej na ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe lub ścienne). To niskotemperaturowa technologia grzewcza, która efektywnie współpracuje z pompą ciepła.
Potrzebujesz nowoczesnego urządzenia, które ogrzeje Twój dom? Sprawdź pompy ciepła od TAURONA!
Ocena wszystkich czynników wpływających na optymalny dobór urządzenia wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w pracach instalacyjnych. Dlatego tak ważna jest współpraca z godnym zaufania wykonawcą. Jeżeli planujesz wymianę źródła ciepła, zapraszamy do kontaktu. Specjaliści TAURONA przeprowadzą Cię przez cały proces inwestycyjny!
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Zakładamy, że dom jest dobrze izolowany, a jego średnie roczne zapotrzebowanie energetyczne wynosi od 50 do 70 W/m². Aby obliczyć moc pompy ciepła, skorzystaj ze wzoru: 50/70 W/m² x 200 m² (powierzchnia domu) = 10 000/14 000 W = 10/14 kW (moc pompy ciepła).
Zapotrzebowanie domu o powierzchni 150 m² zależy od jakości termoizolacji. Jeżeli masz dom energooszczędny, którego zapotrzebowanie cieplne wynosi 50 kWh/m², to do jego ogrzania niezbędne jest urządzenie o mocy minimum 7,5 kW.
Obliczenie jest proste: 150 m² x 50 kWh/m² = 7500 W = 7,5 kW. Jeżeli zamierzasz użyć pompy ciepła do przygotowania c.w.u., dodaj około 0,25 kW mocy urządzenia na jednego domownika.
Starszego typu budynek, z podstawową izolacją cieplną, wymaga do ogrzania około 100–120 kWh/ m². Jeżeli dysponujesz taką właśnie nieruchomością, to możesz wymienić tradycyjne ogrzewanie na pompę ciepła o mocy około 12 kW (100 m² x 120 kWh/m² = 12000 W = 12 kW).
W opisanej sytuacji warto rozważyć docieplenie nieruchomości. Dzięki temu zmniejszysz koszty zakupu (mniejsza moc), instalacji i eksploatacji pompy ciepła (mniejsze zużycie energii elektrycznej).