Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


68 715

Dofinansowanie do wymiany pieca – jak je otrzymać w 2023 roku? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Szczegółowe warunki wymiany „kopciuchów” na nowoczesne kotły grzewcze określają lokalne uchwały antysmogowe. Dowiesz się z nich, kiedy należy wymienić niskowydajne urządzenia grzewcze na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Zaplanuj termomodernizację z wyprzedzeniem i skorzystaj z dotacji do wymiany pieca, by zmniejszyć koszt inwestycji. Na jakie dopłaty do wymiany pieca w 2023 roku możesz liczyć? Sprawdź!


 

Jakie korzyści daje wymiana pieca c.o.? 

Choć wiele osób wie, że wymiana pieca na bardziej ekologiczny jest wskazana ze względu na ochronę środowiska, mało kto zastanawia się nad dodatkowymi zaletami takiej zmiany. Wymiana pieca przynosi natomiast liczne korzyści: 

 • Bezpieczeństwo – nowoczesne kotły c.o. są bezpieczniejsze w eksploatacji od „kopciuchów”. Dzięki odpowiedniej budowie i możliwości regulacji parametrów spalania ryzyko zaczadzenia jest znacznie niższe niż w przypadku starszej generacji pieców na paliwa stałe. 
 • Wygoda – nowoczesne piece są łatwiejsze w obsłudze. Są wyposażone w specjalne sterowniki i wiele funkcji działa w nich automatycznie. 
 • Zdrowie – nie bez przyczyny piece starego typu nazywa się „kopciuchami”. W wyniku spalania węgla i śmieci wytwarzają się niebezpieczne substancje. Nowy piec znacząco zmniejszy emisję toksyn. 
 • Oszczędność czasu – nowoczesne piece nie wymagają tak częstego doglądania. Dzięki sterownikom praca urządzeń automatycznie dostosowuje się do aktualnych warunków (np. temperatury zewnętrznej) lub zdefiniowanych wcześniej ustawień. 
 • Czystość – korzystając z nowoczesnych urządzeń, takich jak na przykład pompa ciepła, nie musisz się martwić wynoszeniem popiołu, czyszczeniem pieca itp. Nie jest też potrzebne pomieszczenie do składowania opału czy instalacja kominowa. 

Wymiana pieca wpłynie zatem pozytywnie przede wszystkim na Twoje codzienne życie. Ochrona środowiska naturalnego to również jeden z kluczowych argumentów, który przemawia za termomodernizacją. Nowoczesne urządzenie grzewcze zmniejsza emisję toksycznych produktów spalania do atmosfery. W przypadku najbardziej ekologicznych instalacji, czyli pomp ciepła, nie powstają żadne zanieczyszczenia. 

Jakie są ekologiczne sposoby ogrzewania? 

Wiesz już, że wymiana „kopciucha” przynosi wiele korzyści. Żeby jednak móc ubiegać się o dofinansowanie do wymiany pieca, musisz zainwestować w ekologiczne źródło ciepła. Jakiego typu kotły kwalifikują się do dotacji? Najczęściej są to: 

 • pompy ciepła, 
 • kotły gazowe, 
 • kotły i piece akumulacyjne, 
 • kotły na pellet. 

Nowoczesne, ekologiczne kotły grzewcze to koszt rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła, pieca gazowego czy pieca na pellet – warto jeszcze przed zakupem przejrzeć dostępne dotacje na wymianę pieca. Przed złożeniem wniosku – zapoznaj się z warunkami (najlepiej na oficjalnej stronie operatora wybranego programu). Sprawdź, na jakie urządzenia przysługują dopłaty.  

Poniżej znajdziesz przegląd projektów, w ramach których możesz uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca.  

Dotacja na wymianę pieca z programu „Ogrzej się z TAURONEM 2023” 

Jeżeli chcesz zastąpić stary system grzewczy pompą ciepła, wartym uwagi wsparciem jest dotacja na wymianę pieca w programie Ogrzej się z TAURONEM 2023. To ekologiczny projekt, z którego może skorzystać każdy właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego. Przy zakupie sprężarkowej pompy ciepła typu woda/woda, glikol/woda lub bezpośrednie odparowanie w gruncie/woda maksymalna kwota dofinansowania wynosi 4 400 zł. Gdy wybierzesz pompę ciepła typu powietrze/woda, masz szansę otrzymać do 4 100 zł. 

Warto zaznaczyć, że finansowanie z projektu „Ogrzej się z TAURONEM 2023” nie wyklucza możliwości ubiegania się o dotacje z innych źródeł, w tym z programu „Czyste Powietrze” czy „Kawka Plus”. Zwiększysz w ten sposób dofinansowanie na wymianę pieca i zmniejszysz wkład własny w zakup pompy ciepła i jej montaż. 

 
piec

Poznaj szczegóły na temat programu dopłat przygotowanego przez TAURON i zyskaj do 4400 zł dofinansowania na wymianę ogrzewania.

Dowiedz się więcej

Program Czyste Powietrze – wymiana pieca w 2023 r. 

Program Czyste Powietrze to ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. W jego ramach możesz otrzymać dofinansowanie do nowoczesnych urządzeń grzewczych. Program obejmuje głównie demontaż starego pieca na paliwo stałe oraz zakup i montaż nowego ekologicznego źródła ciepła. 

Kto może ubiegać się o dotacje na wymianę pieca w programie Czyste Powietrze? 

Dopłaty do wymiany pieca w programie Czyste Powietrze mogą otrzymać: 

 • właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, 
 • właściciele i współwłaściciele wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. 

Jak wysoka jest dotacja do wymiany pieca w programie Czyste Powietrze? 3 poziomy finansowania 

Dotacja do wymiany pieca może zostać przeznaczona na zakup i montaż sprzętu lub na częściową spłatę kapitału kredytu Czyste Powietrze, który jest dostępny w wybranych bankach. Kwota, którą otrzymasz jako dofinansowanie do wymiany pieca, jest zależna od poziomu dochodów: 

 • Podstawowy poziom dofinansowania – przysługuje beneficjentom, których roczny dochód nie przekracza kwoty 135 000 zł. Maksymalna kwota dotacji to 66 000 zł (jeśli zdecydujesz się na montaż pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej). 
 • Podwyższony poziom dofinansowania – przysługuje beneficjentom, w których gospodarstwie domowym przeciętny miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Maksymalna kwota dotacji to 99 000 zł (dla pompy ciepła z fotowoltaiką). 
 • Najwyższy poziom dofinansowania – warunkiem otrzymania maksymalnych możliwych kwot dotacji jest przeciętny miesięczny dochód na osobę nie wyższy niż 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Maksymalna kwota dotacji to 135 000 zł.  

Jeżeli nie spełnisz warunków związanych z zakresem prac lub typem wymienianych urządzeń, dotacja zostanie odpowiednio pomniejszona. Na przykład rezygnacja z instalacji PV oznacza zmniejszenie dopłaty do wymiany pieca odpowiednio o 6 000, 9 000 i 15 000 zł na podstawowym, podwyższonym i najwyższym poziomie dofinansowania.  

Ważne: Niezależnie od wybranej opcji i kwoty dotacji otrzymasz dodatkowo 1200 zł na wykonanie audytu energetycznego.  

źródło: https://czystepowietrze.gov.pl/  

Szczegóły na temat opcji i kwot dofinansowań znajdziesz na stronie: Dofinansowanie do wymiany pieca – program „Czyste Powietrze” 

Samorządowe dotacje do wymiany pieca i termomodernizacji w 2023 r. 

Wiele samorządów wyszło z własną inicjatywą, by wspomóc mieszkańców w wymianie kotłów na bardziej ekologiczne. W tym artykule omówimy kilka przykładów lokalnych programów. 

KAWKA Plus – dofinansowanie do wymiany pieca we Wrocławiu 


źródło: https://zmienpiec.pl/kawka-plus  

W ramach programu „KAWKA Plus” w 2023 roku można otrzymać dofinansowanie do wymiany pieca w wysokości maksymalnej 10 000 zł. Warto się pospieszyć, bo kwota planowana na 2024 r. będzie o 2 000 mniejsza. 

Kto może dostać dofinansowanie do wymiany pieca we Wrocławiu? 

Dotację może otrzymać: 

 • właściciel mieszkania lub domu we Wrocławiu; 
 • najemca mieszkania komunalnego; 
 • osoba, która wynajmuje mieszkanie lub dom we Wrocławiu (za zgodą właściciela lokalu); 
 • osoba prowadząca w swojej nieruchomości działalność gospodarczą w rozumieniu unijnego prawa konkurencji (dotacja stanowi pomoc de minimis). 

Jak wysoka jest dotacja na wymianę pieca we Wrocławiu w 2023 roku? 

Z dotacji możesz pokryć nawet 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Aby uczestniczyć w programie, nie trzeba mieć nawet wkładu własnego – instalatorzy mogą rozliczyć koszty bezpośrednio z Urzędem Miasta. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Dofinansowanie do wymiany pieca – program „KAWKA Plus 

Dotacje do wymiany pieca w województwie śląskim w 2023 roku 

O dofinansowanie do wymiany pieca mogą się również starać mieszkańcy województwa śląskiego, wciąż jeszcze można składać wnioski m.in. w Gliwicach i Dąbrowie Górniczej. W 2023 r. programy oferujące dofinansowanie na wymianę pieca będą kontynuowane, sprawdź zatem jakie dostępne są w Twojej okolicy.

Dofinansowanie na wymianę pieca w Gliwicach w 2023 roku 

O dofinansowanie na wymianę pieca w Gliwicach mogą ubiegać się: 

 • osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej w lokalu wymienionym we wniosku, 
 • wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, 
 • osoby prawne, które nie działają w celu osiągnięcia zysku, z wyłączeniem jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi. 

Maksymalna kwota dotacji na wymianę pieca wynosi 6 000 zł (nie więcej niż 50% kosztów inwestycji), a przy zmianie systemu grzewczego na proekologiczny wraz z termomodernizacją – maksymalnie 12 000 zł. 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach

Dotacje do wymiany pieca w Dąbrowie Górniczej w 2023 roku 

Dotacje do wymiany pieca w Dąbrowie Górniczej mogą otrzymać właściciel mieszkania lub domu. Dofinansowanie obejmuje nawet 100% wartości inwestycji, lecz maksymalnie 4 000 zł.  

Więcej informacji znajdziesz na stronie Programu Ograniczenia Niskiej Emisji

Nie warto zwlekać z wymianą „kopciucha”. Dofinansowanie do zakupu pieca gazowego, na pellet czy pompy ciepła znacznie obniża wkład własny. Zanim dokonasz wyboru urządzenia, przejrzyj otwarte programy dopłat, które lokalnie zostały uruchomione nie tylko na Śląsku. By zweryfikować czy dotacja jest dostępna w Twojej gminie, zgłoś się do lokalnego samorządu, aby sprawdzić dostępne programy dofinansowania na wymianę pieca.