Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii: najważniejsze fakty o rozliczaniu prosumentów
Z punktu widzenia prosumentów nowelizacja ustawy o OZE jest istotna ze względu na zmiany zasad rozliczania. Oto zestawienie najważniejszych regulacji ostatnich lat:
- 2016 – od 1 lipca 2016 roku prosumenci mogli zacząć korzystać z ilościowego modelu rozliczeń (net-metering) w ramach którego nadwyżki energii elektrycznej wprowadzanej do sieci, były odbierane przez prosumenta w części (70% lub 80%);
- 2021 – nowelizacja ustawy OZE oraz ustawy prawo energetyczne, zmiana modelu rozliczeń: obok rozliczeń w modelu ilościowym (net-metering) wprowadzono model rozliczeń wartościowy (net-billing), w ramach którego nadwyżki wprowadzone do sieci były przeliczane po miesięcznej cenie rynkowej RCEm[1]. Cena ta publikowana jest przez Operatora Systemu Przesyłowego (OSP);
- 2022 – prosumenci, którzy zostali przyłączeni do sieci przed 31 marca 2022 r. , mogą rozliczać się na tzw. starych zasadach (w systemie net-metering) jeszcze przez 15 lat, mogą też wybrać nowy model rozliczeń, czyli net-billing;
- 2022 – Ustawa „parasolowa” – do 31 marca 2022 r. można było podpisać umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie domowej instalacji odnawialnego źródła energii z podmiotem realizującym projekt dofinansowywany z Regionalnego Programu Operacyjnego, a do 31 grudnia 2023 r. złożyć wniosek o przyłączenie instalacji (z oświadczeniem), aby mieć możliwość rozliczania w starym systemie net-metering.
- 2022 – począwszy od 1 kwietnia 2022 r., wszystkie nowe instalacje fotowoltaiczne są rozliczane według zasad systemu net-billing, ale dopiero po 3-miesięcznym okresie przejściowym, w trakcie którego rozliczani są wg zasad net-meteringu.
- 2022 – 30 czerwca 2022 r. koniec okresu przejściowego, od 1 lipca 2022 roku wszystkie instalacje przyłączone do sieci po 31 marca 2022 roku są rozliczane w systemie net-billing według miesięcznej ceny rynkowej RCEm;
- 2024 – od 1 lipca 2024 r. podstawą rozliczenia prosumentów stają się ceny rynkowe energii elektrycznej tzw. „godzinowe” RCE;
- 2024 – nowelizacja Ustawy o OZE z dnia 27 listopada 2024 r. zmienia kolejny raz zasady rozliczeń:
- Prosumenci uruchomieni po 1 lipca 2024 r. od 1 lutego 2025 r. dalej są rozliczani po cenie godzinowej RCE z uwzględnieniem współczynnika 1,23 dla wyliczenia wartości depozytu prosumenckiego i maksymalną wartością zwrotu depozytu prosumenckiego w wysokości 30%.
- Prosumenci uruchomieni przed 1 lipca 2024 r. od 1 lutego 2025 r. automatycznie wracają na rozliczenie po cenie miesięcznej RCEm z uwzględnieniem współczynnika 1,23 dla wyliczenia wartości depozytu prosumenckiego.
Jeśli zostałeś prosumentem przed 1 lipca 2024 r., możesz przejść na rozliczenie po cenach godzinowych RCE. W tym celu musisz złożyć oświadczenie. Pamiętaj jednak, że jest to decyzja ostateczna: jeżeli wybierzesz rozliczenia po cenach godzinowych, powrót do rozliczeń po cenach miesięcznych nie będzie możliwy.
Nowelizacja ustawy OZE z 27 listopada 2024 r. nie dotyczy prosumentów korzystających z modelu rozliczeń net-metering (instalacje uruchomione przed 1 kwietnia 2022 roku). Jednak w każdej chwili mogą oni zmienić system rozliczeń z net-metering na net-billing w wersji RCEm lub RCE.
[1] RCEm – rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej
RCE – rynkowa cena energii elektrycznej dla każdego okresu rozliczania niezbilansowania

Nowelizacja ustawy OZE 2024 – potencjalne korzyści dla prosumentów
Nowelizacja ustawy OZE z 27 listopada 2024 r. zmienia nie tylko cenę, po której wyliczana jest wartość depozytu prosumenckiego. Ustawodawca wprowadził też istotne zmiany w sposobie obliczania wartości środków przyporządkowanych do depozytu prosumenckiego oraz wysokości maksymalnego zwrotu środków zgromadzonych na depozycie prosumenckim (w systemie net-billing).
Do obliczania wartości depozytu prosumenckiego wprowadzono współczynnik 1,23, przez który mnoży się wartość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci przez prosumenta wyliczonej na podstawie RCE lub RCEm.
Ważną kwestią jest też zwiększenie zwrotu środków zgromadzonych na depozycie prosumenckim. Prosumenci korzystający z rozliczeń na podstawie cen godzinowych RCE będą mieć zwracany niewykorzystany w ciągu 12 miesięcy depozyt prosumencki w maksymalnej wysokości 30%. Natomiast prosumenci korzystający z rozliczeń po rynkowej miesięcznej cenie energii elektrycznej RCEm będą mieć zwracane jak dotychczas – maksymalnie 20% wartości depozytu prosumenckiego.
Nowelizacja ustawy o OZE – dokumenty
Każda nowelizacja ustawy nakłada na przedsiębiorstwa energetyczne obowiązek dostosowania zasad rozliczeń do zmian przepisów prawa. Dostosowanie zapisów umownych odbywa się w postaci aneksu do umowy. Aneks wysyłamy korespondencją papierową. Aneksy nie wiążą się z koniecznością ich odesłania przez klienta.
Jeżeli jesteś naszym klientem i masz jakiekolwiek wątpliwości, zadaj pytanie za pomocą elektronicznego formularza kontaktowego lub skorzystaj z infolinii pod numerem 32 606 0 606. Konsultanci TAURONA wyjaśnią wszystkie zagadnienia związane ze zmianą przepisów i form rozliczania właścicieli instalacji fotowoltaicznych.